b_Newsهیچ وقت محبت بزرگان ورزش و کشتی را نمی توانم فراموش کنم/ فوتبالیست ها نماینده های من و امثال من هستند که در آن زمین چمن می دوند

حمید سوریان: سوء تفاهم شده، از گذشته با عادل ارتباط دوستانه ای داشته‌ام!

b_News موفقیت ها و شکست هایی داشته ام که همه آنها زیبا و قشنگ بوده/ پای تلویزیون برای بازی‌های خوب فوتبال در جام جهانی اشک ریختم
تاریخ: 1397/11/18
زمان: 13: 13
نوع: گفتگو
حمید سوریان نابغه کشتی فرنگی برداشت‌ها از ویدیوی شکست او برابر ژاپن در برنامه 90 را یک سوءتفاهم دانست.

حامد جیرودی/ آیتمی که برنامه این هفته 90 درباره بازی های تیم ملی فوتبال در جام ملت های آسیا پخش کرد و در بین آن تصاویر شکست حمید سوریان برابر کشتی گیر ژاپنی را پخش کرده بود، سر وصدای زیادی به راه انداحت و ورزشکاران رشته های مختلف، به خصوص کشتی گیران درباره این آیتم به عادل فردوسی پور اعتراض کردند. البته روز گذشته خبر رسید که مجری برنامه 90 هم با سوریان صحبت کرده تا به نوعی این ناراحتی را از دل ستاره بزرگ کشتی ایران و جهان درآورده باشد. این موضوع باعث شد تا به سراغ سوریان برویم و او در گفت وگویی اختصاصی که با «گل» داشت، نظرات خود را در این باره مطرح کرد.

 

درباره اتفاقاتی که افتاده صحبت می کنید؟

من فکر می کنم یک مقداری سوء تفاهم به وجود آمد. من با خود آقای فردوسی پور هم صحبت کردم و مفهوم و منظور این آیتم، شکست ملی بوده که ناراحت کننده است. چون نهایتا هدف همه ورزشکاران به اهتزاز درآوردن پرچم، نواخته شدن سرود و خوشحال کردن مردم است. حالا خدا به من محبت کرده، در یک مقطع زمانی موفقیت ها و شکست هایی داشته ام که همه آنها زیبا و قشنگ بوده است. تیم ملی فوتبال هم در بازی با ژاپن تلاش زیادی انجام داد ولی واقعیت این است که بضاعت تیم همین بوده و این تصاویری که کنار هم قرار داده شده بود، با تصاویر شکست من برابر کشتی گیر ژاپن همراه بود. من احساس می کنم که خیلی نباید به این موضوع پرداخته شود و در عین حال، ممنون خانواده کشتی هستم که اتفاقات و موضوعات مختلف کنار هم هستند و این اتحاد و همبستگی بین شان وجود دارد و امیدوارم بین همه خانواده ورزش یعنی بر و بچه های فوتبال مان، ورزش های منهای فوتبال مان وجود داشته باشد و این اتحاد و همدلی همیشه باشد. حالا قبل تر از آن اتفاقی بین بهداد سلیمی و بچه های فوتبال به وجود آمد. من حرفم این است که همگی باید کنار همدیگر بایستند. چون اتفاق ملی است و همه قهرمان ها باید کنار هم بایستند و هدف شان نام ایران باشد. ما حتی باید از خیلی از مسائل فردی و شخصی خودمان برای نام ایران، عبور کنیم.

 

در صحبتی که با فردوسی پور داشتید، چه مکالمه ای بین شما و او رد وبدل شد؟

واقعیت این است که من از گذشته با آقا عادل ارتباط دوستانه ای داشته ام و او هم همیشه نسبت به من محبت داشته است.شاید تصاویر یک مقدار، تصاویر باب میل مخاطب نبود و خانواده کشتی دوست نداشتند که این تصاویر برای شان زنده شود. به خاطر همین شاید چنین فضایی ایجاد شد.نهایتا این که غرضی نسبت به این موضوع نبوده است.قبل تر از آن بهداد سلیمی یک مطلبی را انشاء کرد نسبت به جام ملت ها که شاید یک جاهایی یک ادبیات تندی در آن به کار رفت که خود بهداد هم بلافاصله به خاطر آن چند کلمه عذرخواهی کرد ولی کلیت جریان این است که چرا تبعیض ایجاد می شود و این که چرا متولیان ورزش، آن چیزی که حق ورزشکاران انفرادی و قهرمان های ملی است، ادا نمی کنند. چرا به فوتبال این قدر توجه می شود و به رشته های دیگر نمی شود.

 

البته شما اخیرا به این موضوع هم اشاره داشتید که فوتبال داستانش متفاوت است؟

بله هم داستانس متفاوت است و هم نوش جان شان. بالاخره هر کسی که تلاش می کند، باید برایش ارزش قائل شوند. دغدغه بهداد و امثال او این است که چرا به رشته های دیگر پرداخته نمی شود؟ این مقصرش بچه های فوتبال ما و کادرفنی تیم ملی نیست. مقصر اصلی متولیان ورزش یعنی وزارت ورزش است که این دغدغه برای ورزشکاران منهای فوتبال وجود داشته و دارد. حالا بلافاصله بعد از این که بهداد عذرخواهی کرد، بچه های فوتبال یک مطلبی را متفق کار کردند و روی عکس او بعضا ضربدر هم زدند. خب این خیلی ناراحت کننده است راجع به قهرمانی که هیچ کسی نمی تواند افتخاراتش را کتمان کند. من یک استوری راجع به بهداد گذاشتم و حرف دلم را زدم. این چیزی که به آن اعتقاد و ایمان دارم این است که خیلی سالها طول می کشد که فرزندی مانند بهداد سلیمی ها متولد شود که بتواند عنوان قوی ترین مرد دنیا را به دست آورد. من این را نوشتم و بلافاصله فردایش این اتفاق افتاد و برای برخی سوء تعبیر شد که من به این دلیل از بهداد حمایت کرده ام، شاید مقابل بچه های فوتبال موضعی گرفته ام ولی اصلا این چنین نبوده است.

 

اتفاقا شما در این چند وقت خیلی از تیم ملی فوتبال حمایت کردید.

چون دوست دارم و به تیم ملی علاقه مند هستم. با شکستش اشک ریخته ام و با برد آن هم اشک شوق ریخته ام. من پای تلویزیون برای فوتبال به هوا پریده ام. جاذبه فوتبال طوری است که ما توان خودمان را در وجود این بچه ها می بینیم. بالاخره نماینده های من و امثل من هستند که در آن زمین چمن می دوند. مثل زمانی که من وقتی آن دوبنده را می پوشیدم، نماینده و سفیر این مملکت بودم. قطعا پای تلویزیون اشک ریخته ام و حمایت کردم و الان هم اگر بهداد سلیمی ناراحت می شود، به خاطر این است که همه چهل و خورده ای سال همه انتظار کشیده اند و این چهار سال دیگر به تاخیر افتاد و امیدواریم که هر چه زودتر این اتفاق بیفتد. چون ما استحقاقش را داریم. ما کشوری هستیم که در قاره آسیا تجربه سه بار قهرمانی داشته ایم ولی نزدیک به 50 سال است که موفق نشده ایم این اتفاق را تکرار کنیم. پس پتانسیل اش را داشته ایم که این اتفاق بیفتد و منتظریم با برنامه ریزی که مسئولان می کنند، باز هم این اتفاق تکرار شود و در نهایت هم من ناراحتم و نه دلخوری دارم.

خبر آمد که عادل از شما عذرخواهی کرده است.

آن خبر را هم من ریشه اش را نمی دانم ولی صحبت کردم. عادل هم ناراحت بود بابت اتفاقی که افتاده و واقعیت این است که منظوری وجود نداشته است.

 

محمد بنا و غلامرضا محمدی و بچه های کشتی حمایت ویژه ای از شما داشتند و حتی خود بهداد هم در استوری گذاشته بود که از شما به عنوان رفیق قدیمی اش یاد کرده بود.

این ها همه عزیزان و بزرگان ورزش هستند که من محبت شان را هیچ وقت نمی توانم فراموش کنم. همیشه این اتحاد، همدلی و رفاقت و دوستی و وجود داشته و الان هم اتفاق بین خانواده فوتبال و ورزش می افتد، اصلا زیبا و قشنگ نیست. من خودم به شخصه خیلی در صفحات مجازی فعال نیستم ولی چند وقت پیش، پستی گذاشته بودم و چند وقت پیش آن را پاک کردم. من برای بازی های خوب تیم ملی در جام جهانی پست گذاشته بودم و عکس مهدی طارمی و سردار آزمون را گذاشته بودم. چون پای تلویزیون لذت بردم و اشک ریختم. من می گویم که این دوستی و اتحاد باید بین همه مردم این سرزمین و بین همه حوزه ها وجود داشته باشد. بین بچه های هنر، ورزش و فوتبال و غیر فوتبال. بالاخره هدف همه یکی است.

 

به نظرتان برای این رابطه که شکرآب شده، چه کاری باید انجام دهیم؟

این نیازمند تدبیر متولیان اصلی است که در راس هرم قرار دارند و باید شرایط را به گونه ای رقم بزنند و یک نگاه پدرانه و برابر بین همه این خانواده ایجاد کنند. باید ورود کنند. خیلی جاها برای این که چنین اتفاق هایی را شاهد نباشیم، نیازمند این است که بزرگ تر ها حضور داشته باشند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.