b_Newsاگر به فوتبال هزار می‌دهند، به کشتی و وزنه‌برداری هم هزار بدهند

امید نوروزی: نظر محمد بنا منطقی بوده و شاید قسمت نبوده که برگردم

b_News به پروین خان ارادت قلبی دارم، محمد مایلی‌کهن عشق است/ از دیدن بازی‌های فوتبال ذوق می‌کردم
تاریخ: 1397/11/23
زمان: 12: 12
نوع: گفتگو
امید نوروزی یکی از ورزشکارانی بود که در هفته پرماجرای اختلاف فوتبالی‌ها و غیرفوتبالی‌ها ورود کرد و از عادل فردوسی‌پور خواست مواظب رفتارش باشد.

حامد جیرودی/ هفته گذشته ورزش ایران یکی از پر سروصداترین روزهای خود را سپری کرد. استوری بهداد سلیمی، پاسخ ملی‌پوشان فوتبال به او، آیتم برنامه 90 و اعتراض کشتی‌گیران به عادل فردوسی‌پور، باعث شد تا حاشیه‌های زیادی ایجاد شود. این موضوع باعث شد تا به سراغ امید نوروزی قهرمان المپیک 2012 لندن و ستاره بزرگ کشتی فرنگی ایران برویم که او هم در صفحه شخصی خود به این مسایل واکنش نشان داده بود.

 

درباره اتفاق‌های به وجود آمده در چند وقت اخیر و حمایتی که از حمید سوریان داشتی، صحیت می‌کنی؟

در خصوص اتفاق‌هایی که افتاده بود، باید بگویم که به نظر من بزرگان ورزش ایران باید خودشان را حفظ کنند و دوستی و رفاقت و احترامی که از زمان خدابیامرز آقا تختی بین رشته‌های مختلف، مخصوصا فوتبال، کشتی و وزنه‌برداری بوده حفظ شود. اگر یک شخصی، خبرنگاری یا مجری خواسته یا ناخواسته یک جوی را به وجود می‌آورد که قهرمان‌ها بخواهند مقابل هم قرار بگیرند، ما خودمان نباید بگذاریم. به نظر من این صحبت‌ها را نباید ادامه دهیم.

 

شما خودت هم به نظر می‌رسد که دوستان خوبی  بین فوتبالیست‌ها داشته باشی.

بله من بسیار خوشحالم که دوستان خوبی مانند حمیدخان استیلی، علی کریمی و کریم باقری دارم. علی دایی هم که یکی از بزرگان فوتبال ماست و همیشه باید احترامش حفظ شود. پروین‌خان که خودش اسطوره فوتبال است. محمد مایلی‌کهن به نظر من عشق است که معرفت و صداقت زیادی دارد و یکی دیگر از بزرگان است. به نظر من باید احترام‌ها حفظ شود. در خود کشتی هم بزرگان بسیاری داریم. اگر گاهی انتقادی یا نظری مطرح می‌شود، فرق می‌کند تا این که بخواهد جنگی میان رشته‌های ورزشی صورت بگیرد. اگر بودجه‌ای هم تقسیم شده، مقصر هیچ فدراسیون یا رشته‌ای نیست. من خواهشم از مسوولان وزارت ورزش این است که اگر به فوتبال هزار می‌دهند، به کشتی هم هزار بدهند. این رشته هم بالاخره المپیکی و مدال بگیر است. به وزنه‌برداری هم هزار بدهند. به جودو و تکواندو هم همینطور. بنابراین کسی نمی‌گوید که به فوتبال پول ندهند. به نظر من، باید بیشتر از این هم بدهند و خرج کنند ولی به کشتی، تکواندو، وزنه‌برداری، جودو و کاراته هم رسیدگی شود. کاراته الان المپیکی شده و ما شانس زیادی برای کسب مدال داریم. حتی ورزش بانوان نیز نباید فراموش شود. وقتی یکی مثل احسان حدادی در المپیک مدال می‌گیرد، نباید فراموش کنیم و بودجه‌ای در شأن آنها توزیع شود تا بتوانند گلیم‌شان را از آب بیرون بکشند.

 

پس با قسمتی از حرف‌های بهداد سلیمی هم که هفته پیش مطرح کرده بود، موافق هستی.

من کاری به نظر کسی ندارم. فقط می‌گویم که احترام‌ها حفظ شود. ما الان دوستان مشترکی در تمام رشته ها داریم. باید یک جوری صحبت کنیم که به کسی بر نخورد. بهداد یکی از بزرگان ورزش ماست و یا حمید سوریان یکی از اسطوره‌های ورزش ایران و دوست ماست.

 

ولی این آیتمی که برنامه 90 پخش کرد، باعث ناراحتی خیلی از ورزشکاران به خصوص کشتی‌گیران شد.

ببینید مثلا من الان دوستان بسیاری خصوصا در پرسپولیس دارم. مانند خود پروین‌خان که قلبا دوستش دارم و خدمتش ارادت دارم یا حمید استیلی و دوستان دیگر. ما روی اینها تعصب داریم. چون بالاخره خیلی زحمت کشیده‌اند. ما وقتی آنها بازی می‌کردند، پای تلویزیون ذوق می‌کردیم. آنها در جام جهانی و جام ملت‌ها خیلی درخشیدند و روزهای خوبی را برای مردم رقم زدند. من می‌گویم که این اتفاق‌ها باعث نشود که مردم نسبت به ورزش دلسرد شوند. چون تنها دلخوشی مردم، همین ورزش و قهرمان‌ها هستند.

 

این خیلی جالب است که شما همه را به دوستی و محبت دعوت می‌کنی.

چون واقعا من این اتفاق‌ها را بد می‌دانم. این که بزرگان رشته‌ها به هم بد و بیراه بگویند، اصلا پسندیده نیست. ببینید یک موقع هست که من امید نوروزی از آقای X و Y در فدراسیون کشتی انتقاد می‌کنم. گاهی چهار تا حرف ما درست و منطقی است و گاهی هم چهار تا حرف آنها. این حرف‌ها در خانواده کشتی زده می‌شود و تمام می‌شود. ولی این که یک جنگی میان فلان رشته با فوتبال یا رشته‌های دیگر شکل بگیرد، این شکل خوبی ندارد و ذهنیت‌ها را از بین می‌برد.

 

الان هم درباره خودت با این که به نظر می‌رسید انتظار داشتی به تیم ملی کشتی فرنگی دعوت شوی ولی این اتفاق نیفتاد. با این حال، با عزت و احترام از محمد بنا یاد می‌کنی.

اول از همه باید بگویم که آقای بنا بزرگ ما و پیشکسوت ماست و سال‌های سال زحمت کشیده. من یکسری انتقادها در کشتی دارم ولی این دلیل نمی‌شود که بخواهم خدای ناکرده به کسی بی‌احترامی کنم. من فکر می‌کنم که برای آقای بنا سوءتفاهم پیش آمده است. مگر من سفر خارج نرفته هستم که بخواهم توقع داشته باشم کسی من را به خارج ببرد. من به محمد آقا خیلی ارادت دارم و سال‌های سال با هم نزدیک بودیم و هستیم. یک زمان‌هایی برای مسابقات آسیایی خود ایشان می‌گفت بیا برو و من می‌گفتم تو را به خدا به ما استراحت بدهید و یک نفر دیگر را بفرستید. حالا هم به نظرم یکسری‌ها شیطنت کردند. محمد آقا روز اول که آمد استقبال کرد و گفت که بستر را آماده می‌کنیم تا قهرمان‌های المپیک بیایند و کشتی بگیرند. من هم به خاطر خواست تعدادی از دوستان و پیشکسوتان تمریناتم را شروع کردم ولی بعد دیدم که نظر محمد آقا عوض شد. نظرشان هم منطقی بوده و شاید هم قسمت نبوده که من برگردم. به هر حال، نظر کارشناسی ایشان است و نمی‌شود گفت که چرا گفته من صلاح نمی‌بینم المپیکی‌ها کشتی بگیرند.

 

حالا می‌خواهی ادامه بدهی یا کار آکادمی و مربیگری را دنبال کنی؟

من نه دنبال پست و مقامی هستم و نه دنبال سرمربیگری. من فقط می‌خواهم که ورزش کشورم سربلند باشد. یک روزی ما آمدیم و بعد چهار تا جوان دیگر و به همین ترتیب، نفرات بعدی ولی چه خوب است که با شیوه مناسبی این تیم ملی به نسل بعد تحویل داده شود.

 

حسن رنگرز هم در مصاحبه‌ای که با ما داشت، به این موضوع اشاره کرد که چه خوب است که از توانایی‌های طلایه‌داران کشتی فرنگی یعنی شما، سوریان و قاسم رضایی چه در قامت کشتی‌گیر یا مربی استفاده شود.

من هیچ ادعایی ندارم و هیچ خواسته یا توقعی هم ندارم. همه می‌دانند که من با انتخابی به تیم ملی جوانان آمدم و بعد هم نفر دوم را به مسابقات جهانی بردند. بعد هم دوسال پادگان رفتم و بعد دوباره کشتی گرفتم و به عضویت تیم ملی بزرگسالان درآمدم. با همه نامدارهای وزن خودم کشتی گرفتم و در انتخابی‌ها شرکت کردم و انتخاب شدم. هیچ کسی در انتخاب من نقشی نداشته است. فقط لطف خدا و دعای پدر و مادرم و زحمتی که کشیدم بوده است. دست همه کسانی هم که برای من وقت گذاشتند، می بوسم. ان‌شاءا... این رفاقتی که بین همه رشته‌ها و کشتی آزاد و فرنگی بوده و هست، حفظ شود که بتوانند نتیجه خوبی در مسابقات جهانی و المپیک کسب کنند.

 

محمد بنا هم اخیرا صحبتی انجام داده و گفته بود تلاش می‌کنیم امید نوروزی‌های جدیدی را بسازیم.

این که خیلی خوب است. اگر ما بتوانیم هر چهار سال، چهار،پنج قهرمان بنام بسازیم که بتوانیم در دنیا روی آنها حساب کنیم و مدال‌های آنها را کنار بگذاریم، کار بزرگی انجام می‌شود. من آرزویم است که این اتفاق بیفتد و هیچ‌وقت دوست ندارم که بیشه ما خالی از شیر باشد.

 

درباره مساله دوپینگ که اخیرا گریبان یکی دیگر از کشتی‌گیران را گرفته و نگران‌کننده است، چه نظری داری؟

در کشور ما آزمایشگاه‌های حرفه‌ای وجود ندارد که قهرمان‌های ما خودشان را در آن بسنجند. ویتامین‌ها که مشکلی ندارد ولی یکسری از مکمل‌ها هست که از کشورهای خارجی وارد می‌شود و ورزشکاران ما اطلاعی درباره آن ندارند. فکر نمی‌کنم کشتی‌گیری خواسته به سراغ این کار برود. بعضی افراد را دیده‌ام که گریه می‌کرده و قسم می‌خورده که دوپینگ نکرده ولی به خاطر آن داروها آزمایشش مثبت شده است. به هر حال، امیدوارم شرایطی ایجاد شود که کمتر شاهد این اتفاق‌ها باشیم.