b_Newsبحث فوتبال در همه جای دنیا جداست ولی رشته های دیگر هم اهمیت دارند

حسین رضازاده: در وزنه برداری هم مردم جلوی خانه ورزشکاران جمع می‌شوند و خوشحالی می‌کنند

b_News زمانی شورا رفتیم، می‌گفتند چرا شورا رفتی، حالا ولی می‌خواهیم به خانه مان برگردیم
تاریخ: 1397/11/26
زمان: 14: 05
نوع: گفتگو
حسین رضازاده، دوست و همشهری علی دایی به صحبت‌های شهریار که اخیرا درباره قیاس استقبال مردم از فوتبال و ورزش‌هایی مثل کشتی و وزنه‌برداری صحبت کرده بود، واکنش نشان داد.

حامد جیرودی/ این روزها بحث اهمیت دادن به فوتبال و تفاوت آن با دیگر رشته های ورزشی، به یکی از موضوعات جنجالی ورزش ایران تبدیل شده است. در این میان علی دایی سرمربی سایپا هم در اظهار نظر اخیر خود گفته:« فوتبال ورزش اول کشور است. کشتی و سایر ورزش‌ها که قدیمی هستند هم خوب هستند و من ایرادی نمی‌گیرم اما این فوتبال است که کمک می‌کند که شادابی به جامعه برگردد. آیا تاکنون شده وقتی تیم کشتی و وزنه‌برداری ایران قهرمان جهان می‌شود، مردم به خیابان‌ها بریزند و خوشحالی کنند؟ آنها هم زحمت خودشان را می‌کشند و باعث افتخار ما هستند اما بین این ورزش‌ها تفاوت وجود دارد.» این موضوع باعث شد تا به سراغ حسین رضازاده، دوست و همشهری دایی برویم و موضوع را از زبان وی جویا شویم که او هم در گفت و گویی که با «گل» داشت، نقطه نظرات خود را در این خصوص مطرح کرد.

 

درباره پیروزی سایپا مقابل پنجاب هند با مربیگری دوست تان علی دایی چه نظری دارید؟

از این نتیجه خوشحال شدم. هم به خاطر این که علی دایی دوستم است و هم این که خودم قبلا عضو هیات مدیره سایپا بودم و اتفاقا همان موقع هم آقای دایی سرمربی بود.

 

هنوز با دایی ارتباط دارید؟

بله هنوز هم با هم ارتباط داریم.

 

چند وقت یک بار همدیگر را می‌بینید؟

اگر وقت اجازه دهد. هم من درگیر کارم و هم ایشان ولی اگر فرصت پیدا کنیم در مراسم های مختلف و هم جاهای دیگر، همدیگر را می‌بینیم.

 

اردبیلی ها که خیلی به همشهری بودن با شما و دایی افتخار می‌کنند.

بله ما اردبیلی هستیم و مردم خونگرم و مهربان استان اردبیل هم به ما لطف دارند اما هم من و هم علی متعلق به ایران هستیم و مردم همه ورزشکاران عزیزمان که زحمت می‌کشند را دوست دارند.

شما با بچه های رشته های مختلف ارتباط دارید. در خصوص اختلاف نظری که بعد از استوری بهداد سلیمی با بچه های فوتبال به وجود آمد و بعد هم ماجرای پخش آیتم حمید سوریان از برنامه 90 این ماجرا را حادتر کرد، چه نظری دارید؟

ببینید در کل باید بگویم که فوتبال در همه جای دنیا همین طور است. این رشته شرایطش فرق می‌کند. ورزش های انفرادی شاید مقام های بیشتری کسب کنند و مدال المپیک دارند ولی فوتبال در کل دنیا وضعیت اش فرق می‌کند.حالا بعضی موقع ها بچه ها گرم می‌شوند، این حرف ها را می‌زنند ولی بحث فوتبال در همه جای دنیا جداست. البته همه رشته ها ورزشی و ورزشکاران به قول معروف زحمت می‌کشند و این مسئولان مانند وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک هستند که باید حمایت بیشتری از آنها انجام دهند.

 

البته دایی در کنفرانس قبل از بازی به این موضوع اشاره داشت که مردم برای فوتبال است که به خیابان می‌ریزند و شاید برای کشتی و وزنه برداری قهرمان شود، به خیابان نروند. شما با این حرف موافق هستید؟

بعضی موقع ها شاید این طور باشد. مردم برای بعضی از بازی های حساس فوتبال به خیابان می‌ریزند ولی این موضوع در بعضی از رشته های دیگر وجود دارد. حالا شاید بیرون هم نریزند ولی در رشته خود ما، تلویزیون هم نشان داده که مردم جلوی خانه ورزشکاران جمع می‌شوند و در شهرشان خوشحالی می‌کنند. به نظر من فرقی نمی کند. بعضی ها می‌خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند و بین ورزشکاران اختلافی به وجود بیاورند. به نظر من همه ورزشکاران یک هدف را دنبال می‌کنند و آن این است که زحمت می‌کشند تا مقام کسب کنند و پرچم کشور را به اهتزاز در بیاورند.

 

در این چند وقت خبرهایی مبنی بر بازگشت شما به وزنه برداری هم شنیده می‌شد. برنامه تان در این خصوص چیست؟

از روز سه شنبه ثبت نام شروع شده ولی معلوم نیست انتخابات در چه زمانی برگزار می‌شود و فکر می‌کنم در سال 98 برگزار شود. من هم ان شاء ا... دو سه روز دیگر ثبت نام می‌کنم.

 

ما چند وقت پیش که با حسین توکلی صحبت می‌کردیم می‌گفت که بازگشت حسین رضازاده به فدراسیون وزنه برداری اصلا اتفاق عجیبی نیست. چون می‌خواهد به خانه اش برگردد.

واقعا همین طور است. ما خانه مان آنجاست. چه من، چه حسین توکلی و چه بقیه بچه ها. ما زجر کشیده این رشته هستیم. ما زمانی شورا رفتیم، می‌گفتند چرا شورا رفتی، حالا هم که می‌خواهیم به خانه مان برگردیم و باید ببینیم که خدا چه می‌خواهد. قسمت هر چه باشد، همان می‌شود. من شش سال در فدراسیون بودم و حالا هم ثبت نام می‌کنیم تا ببینیم قسمت چسیت.

 

تیم ملی وزنه برداری در سال 2017 در مسابقات جهانی به قهرمانی رسید. فکر می‌کنید باز هم با حضور تیم های پر قدرت، این اتفاق بیفتد؟

در مسابقات جهانی آمریکا، تیم های پر قدرت حضور نداشتند ولی وزنه برداری جزو رشته های مدال آور است و مسئولان بابد به آن برسند و هر کسی هم که می‌خواهد در راس قرار بگیرد، باید نیتش خیر باشد و کار کند. واقعا جوان های خیلی خوبی داریم که باید با حضور آنها بتوانیم در مسابقات جهانی مدال کسب کنیم.

 

پس با حرف بهداد سلیمی به نوعی موافقید که گفته بود باید به بچه های وزنه برداری از لحاظ مالی باید بیشتر رسیدگی شود.

نه فقط وزنه برداری. به همه رشته ها مثل وزنه برداری، کشتی، جودو، تکواندو باید رسیدگی شود. آنها ورزش حرفه ای انجام می‌دهند. آنها پنج شش سال در اوج هستند و بعد کنار می‌روند ولی در این مدت همه زندگی شان را می‌گذارند تا بتوانند خوش رنگ ترین و بهترین مدال را بگیرند. فوتبالیست های ما هم همین طور. آنها هم زحمت می‌کشند تا افتخار کسب کنند. فرقی نمی کند چه رشته ای باشد. وقتی یک ورزشکار می‌خواهد خودش را برای مسابقه ای آماده کند، باید 10 ماه در اردوهای شبانه روزی باشد تا بتواند برای کشورش افتخار کسب کند.

 

رقابتی که حالا بین کیانوش رستمی و سهراب مرادی در دسته 96 کیلوگرم به وجود آمده را چطور ارزیابی می‌کنید؟

هم کیانوش و هم سهراب، هر دو نفر از قهرمان های المپیک هستند و عنوان های جهانی دارند اما وزنه برداری یک رشته رکوردی است و هر کدام زحمت بیشتری بکشد و رکورد بهتری بزند، به عنوان نفر اول انتخاب می‌شود و می‌توان برای تیم ملی به روی تخته برود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.