b_Newsخودم را جمع و جور کردم و بهترین فرنگی کار شدم

مهدی علیاری: چرا فوتبال‌مان نباید بتواند بعد از 50 سال به المپیک برود؟

تاریخ: 1397/11/27
زمان: 14: 33
نوع: گفتگو
مهدی علیاری تنها مدال‌آور ایران در مسابقات جهانی 2018 بوداپست از رییس جمهور خواست تا به کشتی و رشته‌های دیگر رسیدگی بیشتری شود.

حامد جیرودی/ مهدی علیاری که در مسابقات جهانی 2018 بوداپست به مدال برنز دست یافت و در واقع تنها مدال‌آور ایران بود، از سوی فدراسیون کشتی به عنوان بهترین فرنگی‌کار سال 97 انتخاب شد. این موضوع باعث شد تا به سراغ این کشتی‌گیر برویم و با او صحبت کنیم. علیاری در گفتگویی که با «گل» داشت، از رییس جمهور خواست تا به کشتی و رشته‌های دیگر رسیدگی بیشتری شود.

 

درباره انتخابت به عنوان بهترین کشتی‌گیر سال 97 چه نظری داری؟

خدا را شکر می‌کنم. این یک سنت خوبی است که رییس فدراسیون قبلی آقای خادم آن را پایه‌گذاری کرد و هر سال کشتی‌گیر برتر در رشته‌های آزاد و فرنگی انتخاب می‌شود. امیدوارم این کار ادامه داشته باشد و در سال‌های بعد هم کشتی‌گیران برتر انتخاب شوند. از بچه‌ها حمایت‌های خوبی صورت بگیرد تا کشتی‌گیران با انگیزه کارشان را برای بهتر مبارزه کردن دنبال کنند.

 

برای اولین بار بود که به عنوان بهترین کشتی‌گیر انتخاب می‌شدی؟

بله. من پس از مصدومیتی که داشتم، خدا را شکر توانستم بازگشت خوبی داشته باشم و لطف خدا شامل حالم شد و با دعای پدر و مادرم توانستم خوب خودم را جمع و جور کنم و در مسابقات حضور پیدا کنم و برای اولین بار هم به عنوان بهترین فرنگی‌کار انتخاب شدم.

 

تو در مسابقات جهانی 2018  به مدال برنز رسیدی که در واقع تنها مدال ایران هم بود. فکر می‌کنی باز هم بتوانی این روند را ادامه دهی؟

این آرزوی من است و با این فکر شب و روزم را سپری می‌کنم که ان‌شاءا... بتوانم باز هم نتایج خوبی در مسابقات پیش رویم بگیرم. من تلاشم را دو چندان کرده‌ام و هیچ روزی را از دست نمی‌دهم و امیدوارم خواست خدا هم بر این باشد که نتایج بهتری در سال 2019 بگیرم و در ادامه هم به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا کنم. نه فقط خودم، بلکه همه بچه‌ها و امیدوارم امسال نتایج بهتری را کسب کنیم.

.

با محمد بنا درباره وضعیت خودت صحبت کرده‌ای؟

محمد آقا از آن دسته مربیانی است که کارش را بسیار خوب بلد است و دقیقا می‌داند که چه نفراتی در چه سطحی هستند، چه نفراتی باید به کجا برسند و چه تمریناتی را پشت سر بگذارند. ایشان از لحاظ انگیزشی و مدیریتی هم حواسش به همه چیز هست. من حدود یک ماه پیش با ایشان صحبت کردم و قرار بود که در مسابقات مجارستان شرکت کنم ولی میسر نشد ولی برای آینده من تابع تصمیم کادر فنی هستم و با جان و دل انجام می‌دهم.

 

در جام تختی و جام وهبی امره هم که نبودی!

نه من در جام تختی کشتی نگرفتم و در وهبی امره هم به من نگفته بودند که کشتی بگیرم.

 

در این چند وقت یک بحث و اختلاف نظری میان بچه‌های رشته‌های مختلف، به خصوص کشتی و وزنه‌برداری و مقایسه درآمد آنها با فوتبالیست‌ها به وجود آمد. خودت در این خصوص چه نظری داری؟

ببینید من اگر نخواهم وارد حاشیه شوم و صحبت منطقی انجام دهم باید بگویم که ما نمی‌گوییم چرا به فوتبالیست‌ها پول می‌دهند، به ما نمی‌دهند. این موضوع باید بهتر مدیریت شود و از کسانی که در وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک هستند، خواهشمندم که بازنگری انجام دهند. باید از رشته‌های مدال‌آور در المپیک حمایت بیشتری صورت بگیرد. البته فوتبالیست‌های ما هم خیلی زحمت می‌کشند و کسی به آنها خدای ناکرده توهین نمی‌کند. اصلا طرفداران فوتبال در کشور بسیار زیاد هستند.

 

شما خودت هم دوستان خوبی بین فوتبالیست‌ها داری و دیده‌ایم که با علی کریمی عکس مشترک می‌گذاری.

بله همینطور است. آقای کریمی و آقای علی دایی از اسطوره‌های فوتبال ما هستند ولی خواهش می‌کنم رسیدگی بیشتری به رشته‌های دیگر صورت بگیرد. ببینید چقدر فدراسیون‌های ما مشکل دارند. ما می‌خواهیم در المپیک 2020 شرکت کنیم. آیا شرایط مهیاست؟ آیا زیرساخت‌های‌مان را توسعه می‌دهیم؟ آیا در نوجوانان و جوانان سرمایه‌گذاری می‌کنیم؟ آیا شرایط اردوهای تیم‌های ملی کشتی طوری هست که از آنها انتظار کسب چند مدال طلا داریم؟

 

به نظر می‌رسد که ماهی چند میلیون تومان هزینه تمریناتت را می‌دهی. درست است؟

بله ما مکمل‌های‌مان را هم باید خودمان خریداری کنیم. شرایط سختی است. ما متوجه وضعیت هستیم و با جان و دل مانند یک سرباز برای کشور کار می‌کنیم و در میادین بین‌المللی می‌جنگیم ولی انتظار داریم که دلگرمی داشته باشیم و حمایت شویم و تنها خودمان را وسط میدان نبینیم. ما قبلا هم نتایج درخشانی گرفتیم. از آقای رییس جمهور و وزارت ورزش تقاضا می‌کنم که به کشتی و دیگر رشته‌ها توجه بیشتری داشته باشند. باید به فوتبال هم توجه شود. چرا فوتبال‌مان نباید بتواند بعد از 50 سال به المپیک برود و یا نزدیک به 50 سال است که در جام ملت‌های آسیا قهرمان نشده‌ایم. فوتبال و ورزش است که می‌تواند ما را از سایر کشورها مجزا کند و بیشتر کشور ما را در منطقه نشان دهد. الان قطر میزبان جام جهانی است و قهرمان جام ملت‌ها هم شده و یا کره‌جنوبی و ژاپن. اینها با برگزاری جام جهانی یا المپیک، کشور خودشان را توسعه می‌دهند و باعث ارزآوری می‌شوند. چرا ما نباید از این قدرت ورزش استفاده کنیم؟