b_Newsبا مدیریت محمد بنا پتانسیل کشتی فرنگی را برای موفقیت در المپیک بسیار بالا می‌بینم

باوفا: باز هم مدعی اصلی قهرمانی جوانان جهان خواهیم بود

تاریخ: 1397/11/28
زمان: 13: 15
نوع: گفتگو
حمید باوفا سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی جوانان امیدوار است باز هم بتواند تیمش را قهرمان جهان کند.

حامد جیرودی/ رقابت‌های بین‌المللی کشتی فرنگی بزرگسالان جایزه بزرگ کرواسی که جزو طرح رنکینگ سیستم اتحادیه جهانی کشتی نیز محسوب می‌شود، در حالی هفته گذشته در زاگرب کرواسی برگزار شد که هشت کشتی‌گیر تیم ملی جوانان ایران به مصاف حریفان خود در این مسابقات رفتند که در پایان تیم ایران توسط پویا دادمرز در وزن ۵۵ کیلوگرم صاحب مدال طلا، میلاد رضانژاد در وزن ۶۰ کیلوگرم صاحب مدال نقره و محمد ناقوسی در وزن ۷۷ صاحب مدال برنز شد و پنج نماینده دیگر ایران نیز حذف شدند. برگزاری این تورنمنت باعث شد تا به سراغ حمید باوفا سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی جوانان برویم و با او صحبت کنیم. باوفا در گفتگویی که با «گل» داشت، ابراز امیدواری کرد که باز هم بتواند تیمش را به موفقیت برساند.

 

درباره مسابقات جایزه بزرگ کرواسی که در آن حضور داشتید، صحبت می‌کنید؟

تورنمنت کرواسی جزو رنکینگ در رده بزرگسالان بود و به نظر من تجربه بسیار خوبی برای بچه‌های جوانان بود. من احساس می‌کنم که بهترین برداشت را از این مسابقات داشتیم. هرچند که ما مدال‌های بیشتری باید می‌گرفتیم و حداقل دو مدال دیگر کسب می‌کردیم. ما در این سه سالی که در تیم ملی جوانان بوده‌ایم، کادری بوده‌ایم که در آن آقای حسن بابک و مربیان مختلف زحمت کشیده‌اند و من هم به عنوان کوچک‌ترین عضو این خانواده در کنارشان بوده‌ام. کشتی فرنگی جوانان ما در حال حاضر به آن تفکر رسیده است که می‌تواند در هر میدانی موفق باشد. تیم ملی بزرگسالان زمانی لطمه می‌خورد که بین بزرگسالان و جوانان فاصله ایجاد شود و خدا را شکر به نظر می‌رسد که فاصله بین جوانان و بزرگسالان کم شده و هر چه این فاصله کمتر شود، ما تیم ملی بزرگسالان قوی‌تری داریم و می‌توانیم در مسابقات جهانی حرف برای گفتن داشته باشیم.

 

پس نفراتی مانند پویا دادمرز، میلاد رضانژاد و محمد ناقوسی که صاحب مدال شدند، مشکلی برای کشتی در رده بزرگسالان ندارند؟

بله اینها می‌توانند. مثلا همین پویا دادمرز فکر می‌کنید چه کسانی را برده است. او نفر سوم بزرگسالان دنیا در مسابقات جهانی 2018 را شکست داده است. این نشان می‌دهد که بچه‌های جوانان این پتانسیل را دارند و از لحاظ فکری و کشتی نزدیک شده‌اند و این به مدیریت خوبی بر می‌گردد که طی سال‌های گذشته بوده و انسجام خوبی که برقرار بوده است. نوجوانان و جوانان خیلی خوب تعامل داشته‌اند و نتیجه‌اش هم این بوده که ما هم در رده نوجوانان و هم در رده جوانان قهرمان دنیا شده‌ایم و این نشانه‌های خوبی از آینده تیم کشتی فرنگی‌مان است.

 

به نظر می‌رسد که خودتان هم انتظارتان از خودتان بیشتر شده که تیم‌تان را در سطح قهرمانی نگه دارید.

من هیچ موقع به کم قانع نیستم. چون سطح کشتی ما خیلی بالاست و فقط باید برنامه‌ریزی خوبی داشته باشیم. البته توقع جامعه کشتی هم از کشتی فرنگی جوانان بالا رفته است. سال 2017 تیم برای اولین بار قهرمان دنیا شد و سال 2018 آن را تکرار کرد که خیلی سخت بود. اما ما نباید این توقع را به یک استرس برای کشتی‌گیران جوان تبدیل کنیم که نتوانند عملکرد خوب‌شان را نشان دهند ولی این توانایی در بچه‌های ما هست که باز هم موفقیت‌های‌شان را تکرار کنند.

 

پس به قهرمانی در سال 2019 هم امیدوار هستید.

اگر خوب حرکت کنند و تعامل خیلی خوبی برقرار شود و آن برنامه‌هایی که داریم، به نحو احسن پیاده شود و تا الان هم به خوبی انجام شده، ما قطعا جزو مدعیان اصلی خواهیم بود. کشتی دنیا هم چیزی جز این از ما توقع ندارد و دارند ما را رصد می‌کنند. ولی کارمان به مراتب سخت‌تر است.

 

حضور محمد بنا در راس هدایت تیم ملی کشتی فرنگی را چطور می‌بینید؟

قطعا حضور ایشان موثر بوده است. محمد آقا در این سال‌ها عملکرد خیلی خوبی داشته‌اند و حضورشان هم برای تیم ملی بزرگسالان و هم تیم جوانان مثمر ثمر خواهد بود. من حضور آقای بنا را به فال نیک می‌گیرم. برخلاف نظر خیلی‌ها، پتانسیل کشتی فرنگی را برای موفقیت در المپیک بسیار بالا می‌بینم و با توجه به مدیریتی که از محمد آقا سراغ داریم و حضور این بچه‌ها، قطعا باز شاهد موفقیت‌های خوبی در رده بزرگسالان خواهیم بود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.