b_Newsکار من و رضازاده راحت‌تر است چون به منافع‌ شخصی‌مان فکر نمی‌کنیم/ دایی درست گفته، مردم برای قهرمانی المپیک وزنه‌برداری به خیابان نمی‌ریزند

کوروش باقری: بعید می‌دانم وزارت ورزش دنبال ماندن مرادی باشد!

b_News منتظرم روزی بهداد کاندیدای ریاست شود/ کار سهراب برای بازگشت سخت است
تاریخ: 1397/12/01
زمان: 11: 47
نوع: گفتگو
کوروش باقری و حسین رضازاده به صورت همزمان به فدراسیون وزنه‌برداری رفتند و با ثبت‌نام‌شان مجمع انتخاباتی این فدراسیون را وارد فاز تازه‌ای کردند.

نگار رشیدی/ دوره چهار ساله ریاست علی مرادی بر فدراسیون وزنه‌برداری اردیبهشت 98 به پایان می‌رسد. از همین رو وزارت ورزش ثبت‌نام از کاندیداهای کسب کرسی ریاست این فدراسیون را از 23 بهمن آغاز کرد. این مهلت در حالی آغاز شد که تا یک هفته نخست، خبری از ثبت‌نام چهره جنجالی نبود. اما در هشتمین روز حضور همزمان حسین‌ رضازاده و کوروش باقری در محل فدراسیون و ثبت‌نام‌شان، مجمع انتخاباتی را وارد جریان تازه‌ای کرد.

بعد از این ثبت‌نام، در ذهن خیلی‌ها این تصور شکل گرفت که قرار است بار دیگر زوج رضازاده_باقری را به عنوان رییس‌_سرمربی ببینیم. باقری بعد از ثبت‌نام خود گفتگویی با «گل» داشت که خواندنش خالی از لطف نیست. تا ظهر روز گذشته حسین رضازاده، کوروش باقری، محمدرضا آخوندی و عبدالکریم پورکیان برای حضور در گود رقابت ثبت‌نام کرده بودند. این در حالی است که شنیده می‌شود علی مرادی ثبت‌نام خود را به روزهای آخر موکول کرده است.

 

چه شد تصمیم به حضور در انتخابات گرفتید؟

شاید تا یک هفته پیش اصلا قصد ثبت‌نام نداشتم و این را قبلا هم گفته بودم. اما برخی از دوستان در هیات‌های مختلف تماس گرفتند و راغب بودند تا حضور پیدا کنم. ثبت‌نام کردن قدم اول است و ان‌شاءا... باید جلوتر برویم و ببینیم شرایط چطور است.خودم اعتقاد دارم که هرکسی بهتر می‌تواند به وزنه‌برداری کمک کند باید آنجا باشد. اگر ببینم کسی شرایط بهتری از من دارد مطمئنا نه‌تنها کنار می‌کشم بلکه به او کمک می‌کنم.

 

حضور همزمان شما و آقای رضازاده هم جالب توجه بود.

ما تصمیم داشتیم همزمان‌ کارهای‌مان را انجام بدهیم و به نظرم چیز غیرطبیعی نیست. به طور کلی هم باید بگویم در این ماجرا بعد شخصی حداقل برای من صفر است. تنها دلیل حضور من این است که اگر بتوانم کمک کنم. درباره رضازاده هم فکر می‌کنم به همین شکل باشد. این باعث می‌شود که ما خیلی مشکلی نداشته باشیم. حتی قرار بود با یکی،دو نفر دیگر همزمان برای ثبت‌نام اقدام کنیم. وقتی نیت‌ها شخصی نباشد این کارها راحت‌تر صورت می‌گیرد. آرزوی قلبی‌ام این است که شرایط وزنه‌برداری بهتر از این باشد، نقاط ضعف پوشش داده شود و نقاط قوت قوی‌تر شود؛ حالا توسط هرکسی، چه کوروش باقری چه رضازاده یا حتی همین فدراسیون. دلیل به وجود آمدن چندگانگی در این فدراسیون این است که برخی افراد منافع خودشان را فرارتر از فدراسیون می‌دانند. وگرنه حضور کسی که بتواند کمک کند، کار بزرگی است.

 

با ثبت‌نام شما و رضازاده این تصور شکل گرفته بار دیگر شما را به عنوان رییس و سرمربی ببینیم.

نه فقط حسین رضازاده، بلکه هر کسی بخواهد رییس فدراسیون شود باید از امثال رضازاده، انوشیروانی، توکلی، بهداد سلیمی و ... اگر خودشان تمایل داشته باشند، استفاده کند. همه قرار نیست رییس و دبیر و سرمربی باشند. چه ایرادی دارد مسوول کمیته مربیان قهرمان جهان باشد؟ یا شورای فنی را تماما قهرمانان جهان و المپیک تشکیل بدهند؟ اگر قهرمانان کمی گذشته و فدراسیون اندکی حسن نیت داشته باشند، این اتفاق قابل تصور است. نگاه من این نیست که رضازاده باشد و باقری هم کنارش. اگر روزی مسوولیت با من باشد، مثل خیلی‌ها که شعار می‌دهند در فدراسیون روی همه باز است، کار نمی‌کنم. شخصا با تک‌تک قهرمانان با در نظر گرفتن شرایط تماس می‌گیرم که در صورت تمایل در جایی که می‌توانند کمک کنند، حضور داشته باشند. خودم در چند سال اخیر دوست نداشتم جلو بیایم ولی برخی‌ها به کار تمایل دارند. چرا باید از برخی‌ها غافل شویم و بگوییم آقای X نگاه متفاوتی با من ندارد، حضور نداشته باشد و همه یکدست موافقم باشند. اگر قرار است همه موافق باشند چه احتیاجی به حضورشان است؟ خب خودم تصمیم می‌گیرم! در هیچ مجموعه‌ای نمی‌شود همه راضی باشند اما اگر چارچوب روی یک منطق عقلانی بسته شود، مخالفت‌ها به حداقل می‌رسد. من خودم اگر رییس شوم و نتوانم برخی انتظارات را برآورده کنم اهل فرافکنی نیستم و جایی که لازم باشد عذرخواهی می‌کنم.

 

به نظر شما برای حضور بهداد در کادر مدیریتی فدراسیون زود است یا خیر؟

اعتقادی ندارم که باید زمان خاصی از پایان ورزش قهرمانی بگذرد که حتی بهداد بخواهد رییس فدراسیون بشود. اتفاقا منتظر هستم تا بهداد روزی کاندیدای ریاست شود. این تنگ‌نظرانه است که برخی بچه‌های وزنه‌بردار را 15،16 ساله می‌بینند. بهداد همه چیز را در ورزش دیده و اگر روزی کاندیدا شود نه‌تنها تعجب نمی‌کنم بلکه خوشحال هم می‌شوم.

 

شنیده می‌شود وزارت ورزش خواهان ماندگار شدن علی مرادی است و حتی قرار است خودش به عنوان سرپرست انتخاب شود.

مجمع هر کسی را انتخاب کند همه باید احترام بگذارند. همانطور که چهار سال پیش اعتقاد داشتند علی مرادی بهترین گزینه است، امسال هم چنین اعتقادی داشته باشند همه باید احترام بگذارند. هرچند بعید می‌دانم وزارت ورزش یک‌سویه به قضایا نگاه کند. وزارت ورزش نشان داده قانون را مد نظر دارد و طبق آیین‌نامه‌ها و تبصره‌ها جلو می‌رود. حداقل راجع به وزنه‌برداری چه در گذشته و چه امروز فکر می‌کنم در چارچوب قانون حرکت کرده‌اند.

 

علی دایی گفته بود مردم تنها برای فوتبال به خیابان می‌ریزند که رضازاده به این صحبت‌ها واکنش نشان داد. نظر شما چیست؟

آقای دایی درست گفته. اینکه مردم چه چیزی را دوست دارند با اینکه چه چیزی می‌تواند ارزشمندتر باشد متفاوت است. خودم هم تماشاچی فوتبال هستم. فکر می‌کنم بیشتر انتقاد متوجه سازمان‌های دولتی است که از بودجه دولتی ارتزاق می‌کنند و توجه خاص به فوتبال دارند. البته آنها هم علاقه مردم را در نظر دارند. فوتبال پول خودش را دارد و خیلی نیاز به حمایت وزارتخانه یا نهادهای دولتی ندارد. وقتی مردم ببینند قهرمان وزنه‌برداری المپیک زندگی تامینی ندارد سمت آن ورزش نمی‌روند و کم‌کم این ورزش‌ها به حاشیه می‌رود. الان با قهرمانی آسیای فوتبال همه به خیابان می‌آیند اما با قهرمانی وزنه‌برداری در المپیک نه. در کل به نظرم برخلاف آن‌چه نشان داده می‌شود تقابلی بین فوتبال و رشته‌های دیگر نیست و نکات حساس جای دیگری است.

 

خبر جراحی سهراب مرادی شوکی به وزنه‌برداری وارد کرد.

ابن اتفاقات در ورزش طبیعی است. با توجه به شرایط سنی و بدنی سهراب امیدوارم پزشکان بتوانند او را زودتر به بهبودی برسانند. در وهله اول سلامتی سهراب مهم است و بعد از آن نهایت تلاش صورت بگیرد تا او به المپیک برسد. من هم از این اتفاق ناراحتم و امیدوارم سهراب برگردد ولی خیلی کم پیش آمده این مشکل به این آسانی‌ها حل شود.

 

در این میان فرصت خوبی نصیب کیانوش رستمی می‌شود.

نکته مثبت تیم ایران است که کیانوش در این وزن است. هیچ مدالی را از قبل نگذاشته‌اند که به کسی بدهند. قهرمانی نیاز به تلاش دارد و همه تلاش می‌کنند. یکی از فاکتورهای موفقیت زحمت بیشتر کشیدن است اما درست زحمت کشیدن مهم‌تر است.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.