b_Newsبسکتبال در شبی که یک برد تا صعود به جام جهانی فاصله داشت، به خودزنی‌های خودش باخت

اسیری در آزادی!

تاریخ: 1397/12/04
زمان: 11: 55
نوع: گزارش
بسکتبال در یک بازی خانگی مهم به خودش باخت.

هدیه خطیبی/ تیم ملی بسکتبال در بازی یکی مانده به آخرش در راه جام جهانی 2019 چین، در دیدار خانگی پنجره ششم انتخابی جام جهانی مقابل ژاپن از ثانیه‌های نخست عقب افتاد و این روند تا پایان بازی ادامه داشت تا در نهایت شاگردان مهران شاهین‌طبع که تا اختلاف حدود 21 امتیازی هم از حریف عقب افتاده بودند، با نتیجه 97 بر 89 تن به شکست بدهند. در کوارتر نخست 35 بر 28، در وقت دوم 20 بر 17 و در زمان سوم بازی 23 بر 22 بازنده بودیم و تنها در کوارتر پایانی با درخشش مایک رستم‌پور بازیکن دورگه آمریکایی_ایرانی که نخستین بازی‌اش را برای تیم ملی ایران انجام می‌داد، 22 بر 19 به برتری رسیدیم.

اما این در حالی بود که با توجه به غیبت دو ستاره نامدار ژاپن یعنی واتانابه و هاشیمورا و نبود ستاره‌های ایران انتظار برد خانگی که استقبال خوبی را از سوی تماشاگران و چهره‌های معروف به همراه داشت، وجود داشت ولی در حقیقت تیم ملی بسکتبال در سالن آزادی اسیر تفکرات بالادستی‌های خود شد و فرصت جشن صعود برای سومین صعود بسکتبال به جام جهانی در زمانی که ظرفیت سالن تکمیل بود، سوخت.

 

زیر فشار بازیکن لنگ لنگ زنان‌!

در شبی که حامد حدادی ناباورانه از خانه تماشاگر بازی تیم ملی بود و صمد نیکخواه‌بهرامی تیم را همراهی نکرد و ارسلان کاظمی نیز با مسایل پشت پرده به تمرینات دعوت نشد، پاشنه آشیل درست و حسابی برای حریف با انگیزه که بازی رفت را هم به سود خود تمام کرده بود، مهیا کردیم. هر چقدر هم بخواهیم از درخشش نیک فازکاس بسکتبالیست دورگه ژاپن بنویسم یا به حرف مهران شاهین‌طبع اعتماد کنیم که گفت این بازیکن تمرکز تیم ما را بهم ریخت، نمی‌توانیم منکر خودزنی‌های خودمان با حواشی چند ماه اخیر شویم. روزی که فدراسیون بسکتبال و کادر فنی انتخاب کرد تا پشت مسعود قاسمی سرپرست تیم ملی را با وجود دلخوری‌هایی که برای بازیکنان ایجاد کرده بود بدون هیچ عذرخواهی یا دلجویی بگیرد و بازیکنانش را خانه‌نشین کند، در واقع دچار استراتژی غلطی برای مقابله با بازیکن‌سالاری خیالی و حفظ دیسیپلین تیم ملی شد.

نتیجه هم این شد که سرپرست تیم ملی از روی نیمکت تنها قدرت تشویق بازیکنان را داشت اما این برای بردن ژاپن کافی نبود. زحمت بازیکنانی مثل محمد جمشیدی که مانند یک ستاره درخشید و 33 امتیاز به ثبت رساند، انکارنشدنی است اما بقیه چه کردند؟ آمار جایگزینان حدادی و ارسلان کاملا گویا است. هر چند باری که تعویض صورت می‌گرفت تیم از مخمصه ژاپنی‌ها خلاص نمی‌شد و آب از آب تکان نمی‌خورد. مگر چند اقدام انفرادی که نجات دهنده افزایش اختلاف فاحش بود.

از سوی دیگر بسکتبالیستی تمرکز ما را به هم ریخت که درست نمی‌توانست راه برود و گاهی خیلی واضح لنگان لنگان راه می‌رفت یا روی نیمکت می‌نشست تا استراحت کند. او در نشست خبری بعد از بازی هم عنوان داشت:«می‌دانستیم بازی آسانی در ایران نداریم. با حضور تماشاگران ایرانی قطعا فضای سنگینی در بازی ایجاد می‌شد. ما در این مسابقه خوب کار کردیم. من جراحی داشتم اما در این مسابقه خوب کار کردم و ٨ ریباند و ٢٦ امتیاز داشتم.»

در نهایت بسکتبال پنجشنبه‌شب به مدیریت ضعیف فدراسیون که حسابی از چشم وزارت ورزش و کمیته المپیک دور مانده باخت. باختی که نقش تفکرات کادر فنی هم که سیستم روشنی در زمین پیاده نکرد و در حق چند ستاره تیم بی‌انصافی کرد، در آن بسیار پررنگ بود. زمانی که مصالح ملی قربانی تفکرات فردی و انتقام جویانه شد!

حالا تیم ملی بسکتبال مانده و نبرد دشوارتری برابر استرالیا در روز یکشنبه. هرچند گفته شده که این تیم هشت بازیکن خود را تغییر داده تا کور سوی امیدی برای بسکتبالیست‌های ایران همچنان روشن بماند. با این نتیجه تیم ملی ایران جایگاه دوم جدول رده‌بندی را از دست داد و برای نهایی شدن صعودش باید منتظر نتایج دیگر دیدارها و مسابقه بعدی‌اش باشد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.