b_Newsتمام حرف ما این است که به رشته های دیگر هم برسند

ابراهیم مهربان: اگر بخواهیم خودمان را با فوتبال مقایسه کنیم، اذیت می شویم

تاریخ: 1397/12/05
زمان: 13: 41
نوع: گفتگو
انتشار عکسی قدیمی که از حضور علی دایی در اردوی تیم ملی کشتی آزاد باعث باز شدن باب گفتگو با ابراهیم مهربان شد.

حامد جیرودی/ انتشار عکسی قدیمی که از حضور علی دایی در اردوی تیم ملی کشتی آزاد که در آن چهره هایی مانند ابراهیم مهربان مربی تیم ملی به همراه غلامرضا محمدی، فردین معصومی، رضا یزدانی و... در آن حضور دارند، بهانه ای شد تا به سراغ مهربان برویم و با او درباره حضور شهریار در جمع کشتی گیران و اتفاقات احیر صحبت کنیم.

 

عکسی قدیمی که از حضور علی دایی در اردوی تیم ملی کشتی آزاد منتشر شده، خیلی جالب بود.

بله همین طور است. این عکس برای سال 87 است که دوره اول مربیگری ما در تیم ملی بود.

 

آن موقع مثل این که فوتبالیست ها هم به کشتی گیران سر می زدند. درست است.

علی دایی از دوستان نزدیک من و آقا غلام و آقای محسن کاوه است. اتفاقا چند وقت پیش هم من به همراه آقا غلام به تمرینات سایپا رفته بودیم و با آقای دایی دیدار کردیم.

 

پس بازی های تیم دایی و تیم ملی فوتبال را هم دنبال می کنید.

بله بازی های تیم ملی را خصوصا در جام ملت های اخیر دنبال می کردم و خیلی دوست داشتم که تیم ملی موفق باشد ولی متاسفانه این طور نشد. علی آقا را هم که دوست داریم.

 

دایی اخیرا گفته بود که فوتبال تنها رشته ای است که می تواند مردم را به خخیابان بکشاند و باعث نشاط اجتماعی شود. آیا فقط فوتبال این خصوصیت دارد یا کشتی و وزنه برداری هم این طور هستند؟

ببینید مردم ما یک مردم احساساتی هستند که همه قهرمان های خودشان را دوست دارند. حالا می خواهد فوتبالیست باشد یا کشتی گیر یا وزنه بردار. در واقع با پیروزی های آنها خوشحال می شوند و خوشحالی شان را هم به صورت های مختلف بروز می دهند. البته مقوله فوتبال یک مقدار با ورزش های دیگر متفاوت است. امروز فوتبال یک صنعت است که می تواند پول ساز باشد و پدیده ای است که می تواند مخاطبان عام و خاص داشته باشد و در سنین مختلف. فوتبال می تواند از لحاظ اجتماعی و فرهنگی می تواند تاثیرگذار باشد و اگر ما بخواهیم خودمان را با فوتبال مقایسه کنیم، کمی اذیت می شویم. البته این تقصیر متوجه فوتبالیست ها یا آقای دایی و بقیه دوستان نیست. این تفکیک ها باید از جای دیگر کمرنگ شود. حرف ما کشتی گیران یا وزنه برداران این نیست که چرا به فوتبالیست ها پول می دهید و ما می گوییم که چر این تفاوت این قدر زیاد است.

 

پس موافق گلایه های بهداد سلیمی که چند وقت پیش مطرح کرده بود، هستید؟

یک بزرگی یک حرفی زده بود که نباید آرزو کنیم که تقسیم فقر داشته باشیم. باید تقسیم ثروت داشته باشیم. من می گویم ای کاش این پاداش ها در اختیار کشتی گیران و وزنه برداران هم قرار می گرفت. ما می گوییم که به آنها برسید ولی به رشته های دیگر هم برسید.

 

اتفاقا اخیرا محمد بنا عنوان کرده بود که حقوق اش شش میلیون تومان در ماه است و به تفاوت آن با قرارداد کارلوس کی روش اشاره می کرد.

بله این تفاوت ها هست. ما نمی گوییم که حقوق آنها را کم کنید. آنها یک رنج حقوقی دارند که با کشورهای اروپایی هم قابل مقایسه نیست و تمام حرف ما این است که آنقدر که به آنها رسیدگی می شود، به ما هم برسند. باید این نگاه به همه رشته ها به والیبالیست، تکواندوکار، وزنه بردار و کشتی گیر وجود داشته باشد.

 

از تیم ملی کشتی چه خبر؟

الحمد ا... خوب است. تمام موجودیت کشتی ما در غالب تیم بزرگسالان و امید در اردو هستند. ما چهار تورنمنت در پیش داریم که نزدیک ترین آن جام دان کولوف است که بعضی از کشتی گیران سرشناس ما که در جام تختی حضور نداشتند در آن کشتی می گیرند. مثل حسن یزدانی، رضا یزدانی، مصطفی حسین خانی و پرویز هادی. مسابقه بعدی قهرمانی آسیاست که اوایل اردیبهشت ماه در چین برگزار می شود که کسب سهمیه است برای مسابقات جهانی و اهمیت دارد. مسابقات جام جهانی را هم در پیش داریم که تیم امید ما در آن حضور دارد و چند کشتی بزرگسال هم همراه این تیم هستند و یک مسابقات امیدهای آسیا هم هست که فروردین ماه در مغولستان برگزار می شود.

 

 قرار است گویا کمیل قاسمی هم همراه با تیم امید در جام جهانی روسیه شرکت کند. در کل وضعیت او و دیگر سنگین وزن های ما مثل پرویز هادی و یدا... محبی را چطور می بینید؟

خدا را شکر شرایط سنگین وزن های ما الان خوب است و ترافیک خوبی داریم. پشت سر آنها جوان های خوبی هم داریم مثل امیرحسین زارع. هر کسی که دوینده تیم ملی را به تن می کند، باید از آزمون سختی عبور کند و می تواند بهترین نتیجه را بگیرد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.