b_Newsجام جهانی، جای خوبی برای کمیل قاسمی است تا باز هم توانایی‌های خودش را نشان دهد

رضایی: شلوار باستانی تختی سال‌ها در انبار فدراسیون کشتی خاک می‌خورد

تاریخ: 1397/12/06
زمان: 10: 57
نوع: گفتگو
با راه‌اندازی موزه ورزش، شلوار باستانی جهان‌ پهلوان غلامرضا تختی نیز به این موزه اهدا شد.

حامد جیرودی/ موزه المپیک کشورمان مدتی پیش با حضور مدیران ورزش کشور افتتاح و همان زمان درخواست شد ورزشکاران مدال‌ها و یادگاری‌های باارزش خود را به این موزه اهدا کنند. در همین رابطه علیرضا رضایی، سرپرست نایب رییسی فدراسیون کشتی و سرمربی تیم امید کشتی آزاد شلوار باستانی جهان‌ پهلوان غلامرضا تختی و حکم او در سال ۱۹۶۴ و نامه رییس اتحادیه جهانی کشتی که تختی بر اساس آن به تالار مشاهیر راه یافت را به این موزه اهدا کرد تا برای نمایش عموم در معرض دید قرار بگیرد. او در گفتگویی که با «گل» داشت در این خصوص و وضعیت تیم امید صحبت کرد.

 

درباره اهدای شلوار باستانی جهان پهلوان تختی به موزه کمیته ملی المپیک و اینکه در این سال‌ها کجا بوده است، توضیح می‌دهید؟

این شلوار سال‌ها در انبار فدراسیون کشتی بود و خاک می‌خورد. در این مدت امکان نگهداری‌اش فراهم نبوده و وقتی به همت آقای دکتر سلطانی‌فر و آقای دکتر صالحی‌امیری، موزه کمیته ملی المپیک تشکیل شد، دیدیم که بهتر است این شلوار پهلوانی آقا تختی که به نوعی نماد و برند ورزش کشور است، به موزه اهدا شود و با حضور متخصصانی که هستند، در جهت مرمت شلوار اقدام شود.

 

پس آسیب دیده بود؟

بله مقداری آسیب دیده و بهترین جا برای نگهداری این شلوار، همین موزه ملی المپیک است. به غیر از آن حکم شرکت در مسابقات المپیک توکیو و گواهی حضور آقای تختی در تالار مشاهیر کشتی جهان هم بود که آنها را هم به موزه تقدیم کردیم.

 

این روزها هم که خیلی صحبت از فیلم سینمایی غلامرضا تختی است که در جشنواره فیلم فجر اکران شد.

من متاسفانه هنوز فیلم را ندیده‌ام. چون برای برنامه‌های مختلف در سفر بودم و بعد هم که جام تختی بود ولی شنیدم که خیلی استقبال شده و از این موضوع خوشحالم.

 

درباره شرایط تیم امید که آن را برای حضور در جام جهانی آماده می‌کنید، صحبت می‌کنید؟

بعد از مسابقات جام تختی، بچه‌ها به اردو فراخوانده شدند که این اردو روزهای آخرش را سپری می‌کند. بچه‌ها تمرینات خیلی خوبی را پشت سر گذاشتند. بیشتر بچه‌ها در رده سنی امید هستند ولی از چند کشتی‌گیر بزرگسال هم در سه،چهار وزن کمک می‌گیرم تا با تلفیقی از جوانان و با تجربه‌ها در جام جهانی شرکت کنند. امیدوارم این بچه‌ها خودشان را نشان دهند. آنها با بهترین‌های دنیا در جام جهانی دست و پنجه نرم می‌کنند و می‌توانند خودشان را در دید کادر فنی بزرگسالان قرار دهند.

 

یکی از کشتی‌گیران بزرگسالی که گفتید، کمیل قاسمی است که حدود دو سالی است کشتی نگرفته. فکر می‌کنید کمیل بتواند به روزهای اوجش بازگردد؟

کمیل کشتی‌گیر باتجربه‌ای است و برای بازگشت، جام جهانی میدان مناسبی برای اوست و می‌تواند شرایط خودش را بسنجد. ضمن اینکه کادر فنی بزرگسالان هم می‌تواند ارزیابی خوبی درباره او داشته باشد.

 

شما خودتان یکی از بزرگان سنگین‌وزن ایران بودید. فکر می‌کنید کمیل قاسمی الان در وضعیت ایده‌آلی قرار دارد؟

هنوز که مسلما در شرایط ایده‌آل قرار ندارد و در وضعیت متوسط است ولی تجربه کمیل خیلی از ضعف‌ها را در میدان برای او پر می‌کند و فکر می‌کنم میدان جام جهانی، جای خوبی باشد که او بتواند باز هم توانایی‌های خودش را نشان دهد.

 

یک موضوعی هم که درباره شما وجود دارد، پست سرپرست نایب‌رییسی فدراسیون است که مسوولیت آن را گرفته‌اید. درباره عملکرد خودتان در این سمت صحبت کنید و اینکه تداخلی با کار شما در تیم امید ندارد؟

خوشبختانه تداخلی احساس نمی‌کنم. مسابقات امیدهای ما در آسیا اول فروردین برگزار می‌شود و بعد از آن تا جام جهانی زمان زیادی داریم. درباره عملکرد خودم هم من نباید صحبت کنم و دیگران باید نظر بدهند و نقد کنند.

 

این موضوع هم وجود دارد که ممکن است رییس جدید فدراسیون بیاید و بگوید نمی‌خواهد شما نایب‌رییس باشید.

من به مسایل توجهی نکردم. چه مدت این مسوولیت چه یک روز باشد چه یک سال یا سه ماه مهم این است که بتوانم کمک کنم و باری از روی دوش کشتی بردارم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.