b_Newsخوشحالم که باعث نجات یک جوان از اعدام شدم

علی‌اکبر حیدری: برادر مقتول گفت خودت راضی می‌شوی مدال المپیکت را بدهی؟

تاریخ: 1397/12/08
زمان: 11: 09
نوع: گفتگو
سیدعلی‌اکبر حیدری با مدالش در المپیک 1964 توکیو، یک جوان را از اعدام نجات داد.

حامد جیرودی/ پسر جوانی که به اتهام قتل به قصاص محکوم شده بود، با اقدام ارزشمند سیدعلی‌اکبر حیدری دارنده مدال برنز المپیک ۱۹۶۴ توکیو و شماری از پیشکسوتان ورزش کشور مورد بخشش خانواده متوفی قرار گرفت. این موضوع باعث شد تا به سراغ این دوست و همدوره جهان پهلوان غلامرضا تختی برویم و با او در خصوص این رفتار پهلوان منشانه صحبت کنیم. حیدری در گفتگویی که با «گل» داشت، درباره این اتفاق توضیح داد.

 

ماجرای این اقدام ارزشمندی که داشتید و جوانی را با مدال المپیک‌تان نجات دادید، چه بود؟

در یک آشتی‌کنان یک اتفاق ناخواسته پیش می‌آید که طی آن دعوا می‌شود و یک نفر به قتل می‌رسد و یک جوان دیگر هم به اشد مجازات اعدام محکوم می‌شود. چند سالی این خانواده‌ها می‌رفتند و می‌آمدند که رضایت بگیرند و خانواده مقتول هم رضایت نمی‌دادند. بعد به این نتیجه رسیدند که از طریق ورزش اقدام کنند و چون مردم هم به ما محبت دارند، سراغ من آمدند و به من گفتند می‌خواهیم شما قدم خیری برداری و اقدام کنی. من هم قرار گذاشتم و به اتفاق چند نفر از قهرمان‌های صاحبنام اینها را به خانه‌ام دعوت کردم و بعد آقای محمد محمودی هم که یکی از خیرین شهر ری هست و با بردار مقتول دوست بود، او را به منزل ما آورد تا رضایتش را بگیریم. من هم محمد نصیری و سلمان حسام و حسن آمد‌زاده را دعوت کردم و صحبت‌های زیادی شد. بچه‌ها گفتند که اینجا خانه آقای حیدری است که قهرمان المپیک است و هم‌رزم آقای تختی بوده و شما رضایت بدهید. بعد هم او گفت این قدر که شما اصرار می‌کنید که من رضایت بدهم، آیا آقای حیدری راضی می‌شود که مدال المپیکش را به ما بدهد؟

 

پس سنگی جلوی پای شما انداخت!

او با خودش حساب کرد که ممکن است که من‌بگویم نه ولی من گفتم اگر چنانچه شما این گذشت را انجام دهید و این جوان را از مرگ نجات دهید، من مدال المپیکم را تقدیم می‌کنم. ایشان هم گفت با حرف که نمی‌شود و همان موقع من مدال المپیکم را از ویترین بیرون آوردم و در حضور آقای نصیری مدال را به او دادم. خوشبختانه برادر مقتول هم از ورزشکاران بود و مدال را پیش مادرش برد که قیم آنهاست. به مادرش می‌گوید که ما منزل یک قهرمانی رفتیم و این اتفاق افتاد و ما هم باید گذشت کنیم و در نهایت مادر راضی شد و به پسرش وکالت داد تا آن جوان نجات پیدا کند.

 

مدال شما سبب خیر شد.

بله مدالی که من 55 سال پیش در المپیک توکیو به دست آورده بودم، باعث شد تا این جوان نجات پیدا کند و من از این موضوع بسیار خوشحال شدم.

 

به این ترتیب راه دوست‌تان جهان پهلوان تختی را ادامه دادید.

استدعا می‌کنم. امیدوارم مورد قبول حق قرار گرفته باشد. البته صندوق حمایت از پیشکسوتان و قهرمانان هم از من به این خاطر تجلیل کردند که از آنها هم تشکر می‌کنم.

 

در جشنواره فیلم فجر، فیلم غلامرضا تختی اکران شد. موفق شدید فیلم را ببینید؟

نه متاسفانه هنوز فیلم را ندیده‌ام ولی یکسری ایراد گرفتند که فیلم بد تمام شده است. با این حال، من چون ندیده‌ام نمی‌توانم قضاوت کنم و هر وقت که اکران شد، می‌بینم و درباره‌اش صحبت می‌کنم.

 

شما از دوستان جهان پهلوان تختی بودید. درباره ماجرای زلزله بوئین زهرا و کمک‌هایی که تختی جمع کرد، خودتان شاهد ماجرا بودید؟

بله من به اتفاق حسین ملاقاسمی و حسین‌پور و چند نفر دیگر در کنار تختی بودیم و کمک‌ها را در بازار جمع کردیم که خوشبختانه استقبال خوبی هم شد. ورزشکاران همیشه پیش‌قدم هستند. از زمان پوریا ولی گرفته تا تختی و کمک آقای طالقانی در زلزله بم. کمک‌های آقای علی دایی در زلزله کرمانشاه و بچه‌های دیگر مانند کریم باقری و علی پروین هم کمک کردند. آقای محمد محمودی هم در شهر ری گلریزان برگزار کرد که پول زیادی جمع شد و به کرمانشاه  فرستادند.

 

شرایط تیم ملی کشتی آزاد را با غلامرضا محمدی چطور می‌بینید؟

آقای محمدی خودش قبلا چند سال سرمربی بوده و سابقه دارد ولی از همه چیز مهم‌تر باید رییس فدراسیون مشخص شود تا کارها برای مسابقات جهانی و المپیک با سرعت بیشتری دنبال شود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.