b_Newsتنها مدیر ورزشی خادم بود که فراری‌اش دادند/ صحبت از امنیت یعنی مدیران امنیتی، شده‌اند مدیر ورزشی

محمد ارزنده: آقای وزیر، شما هستید که نمی‌دانید فشار اقتصادی چیست!

b_News آیا در شأن حدادی است که برای اردو سراغ وزیر برود؟/ این چه تحریمی است که رییس در همه سفرها هست؟
تاریخ: 1397/12/10
زمان: 11: 42
نوع: گفتگو
محمد ارزنده رکورددار پرش طول ایران که اخیرا واکنش تندی هم به صحبت‌های وزیر بار دیگر به سلطانی‌فر انتقاد کرد.

نگار رشیدی/ از 12 نفری که از تیم دوومیدانی در المپیک ریو حضور داشتند، تنها احسان حدادی و حسن تفتیان مانده‌اند که هنوز البته با ضرب و زور در برنامه‌های فدراسیون دوومیدانی خود را گنجانده‌اند.

محمد ارزنده رکورددار پرش طول ایران یکی از دوومیدانی‌کارانی است که به قول خودش حذف‌شان کرده‌اند. او که اخیرا واکنش تندی هم به صحبت‌های وزیر ورزش مبنی بر اینکه «ورزشکاران باید شرایط سخت اقتصادی را تحمل کنند» داشت، در صحبت با «گل» بار دیگر به وزیر انتقاد کرد.

 

مدت‌هاست خبری از رکورددار پرش طول ایران نیست.

خیلی‌ها خیلی از نبودن ما خوشحال هستند. من فعلا در کنار هستم و کار خودم را می‌کنم. قبلا هم آزارم به کسی نمی‌رسید و حالا اصلا به کسی آزارم نمی‌رسد.

 

یعنی کماکان تمرینات حرفه‌ای‌تان را دارید؟

بله تمرین حرفه‌ای دارم. ان‌شاءا... سایه سیاه و شوم از سر دوومیدانی کنار برود تا اگر قسمت شد، من هم برگردم.

 

از بعد از المپیک دیگر شما را ندیدیم.

به خاطر اینکه نخواستند باشیم. از همه برنامه گرفتند به جز من. کلا دوست نداشتند من باشم. بعد از المپیک داستان بیانیه هم پیش آمد که متاسفانه برخی‌ها با پول و مربی و اردو برگشتند و ناگهان دیدم من مانده‌ام با کاوه موسوی، علیرضا مهرصفوتی و جعفر مرادی. بعد از آن هم مصدومیتی برای پایم پیش آمد که بعد از مسابقه‌ای که در مشهد داشتیم حتی تصمیم گرفتم دیگر نپرم اما با راهنمایی یکی از دوستانم که گفت هنوز جا داری بپری، تمرین را ادامه دادم و حالا هم با رفع شدن مصدومیت اگر شرایط خوب باشد، برمی‌گردم.

 

کجا تمرین می‌کنید؟

هرجایی که بشود! هرجا که ببینم شرایط مهیا باشد تمرین می‌کنم.

 

اینکه از تیم المپیک تنها دو نفر مانده‌اند، برای ورزش مادر بد نیست؟

صددرصد بد است. تازه اخیرا سیاست جدیدی در پیش گرفته‌اند که ورزشکار کیفی اعزام می‌کنیم. شما اول ورودی بگیر، کیفی و کمی‌اش به کنار. ایگور مربی روسم می‌گفت در روسیه هرکسی ورودی بگیرد اعزام می‌شود و اگر چند نفر در یک ماده ورودی بگیرند، برای‌شان انتخابی می‌گذارند تا بهترین را انتخاب کنند. جایگاه ورزش ایران کجاست که دوستان اینطور حرف می‌زنند. اگر نگاهی به مدیران بیندازید، از همان مدیران ارشد تا پایین هیچ‌کدام ورزشی نیستند و حتی تجربه حضور در ورزش حرفه‌ای را ندارند. تنها مدیر ورزشی خادم بود که کاری کردند که فرار کرد.

 

در مدتی که نبودید اوضاع دوومیدانی را چطور دیدید؟

اگر بخواهم جزیی صحبت کنم، در همین بازی‌های آسیایی این بچه‌ها بودند که نتیجه گرفتند. کیهانی فکر نکند که کارهای او به نتیجه ختم شد. او ببیند پول‌ها را کجا هزینه کرد و چه کسانی نتیجه گرفتند. مورد دیگری که عملکرد کیهانی را نشان می‌دهد این است که او ببیند چند نفر توانستند کنار او کار کنند. کسی رغبت نمی‌کند با او کار کند. دوومیدانی همینطوری حاشیه است. آیا زشت نیست احسان حدادی برای اینکه اردو داشته باشد، سراغ جلسه با وزیر و صالحی‌امیری برود؟! حدادی نزدیک‌ترین کسی است که از دوومیدانی در المپیک 2020 شانس مدال دارد. آیا واقعا در شأن اوست که برای اردو سراغ وزیر برود و بگوید پول بدهید چون می‌خواهم مدال بگیرم؟ چرا با ورزشکاران اینچنین برخورد می‌کنید؟ انگار ما ورزشکاران فرزند خوانده هستیم. یا طوری رفتار می‌کنند که انگار به ما لطف می‌کنند.

 

کامنت شما برای وزیر  از همه تندتر و جنجالی‌تر بود.

وزیر که می‌گوید ورزشکاران شرایط را تحمل کنند، می‌شود بگوید قبل از تحریم‌ها چه شرایطی وجود داشت که الان وجود ندارد؟! با یک مقایسه می‌شود فهمید برای ورزشکاران چه کار کرده‌اید. تنها امتیازی که قبلا داشتیم معافی با مدال جهانی بود که آن هم لغو شد. وقتی مسابقه تمام می‌شود، ورزشکار باید سریع وارد برنامه جدید شود اما وقتی مدیر غیرورزشی باشد، وقتی ورزشکار تحت فشار قرار می‌گیرد، به جای اینکه آرامش کند، خودش فشار را بیشتر می‌کند. متاسفانه فقط نمک روی زخم می‌پاشند.

 

این کامنت شاید عواقبی داشته باشد.

به نظرم باید خیلی راحت‌تر و تندتر صحبت می‌کردم. شرایط با قبل هیچ فرقی نکرده. تنها تفاوتش این است که قبلا راحت‌تر بودجه می‌دادند الان سخت‌تر شده. آن هم به ورزشکار چیزی نمی‌رسد و فقط بریز و بپاش مدیرها کم‌تر شده. این چه تحریمی است که در هر اعزامی رییس فدراسیون اولین نفر در لیست مسافران است؟! آقای وزیر که این صحبت را مطرح می‌کند، باید خودش مدیریت و تحمل کند. در وزارت ورزش چهار تا رییس فدراسیون را نمی‌توانند کنترل کنند. تا ورزشکار هم صحبت می‌کند، می‌گویند امنیت داریم. وقتی مدیر از امنیت حرف می‌زند یعنی مدیران امنیتی شده‌اند مدیران ورزشی. من اگر در ورزش انتقاد نکنم، کجا انتقاد کنم؟ در وزارت جهاد کشاورزی؟! اگر انتقاد غلط داشتم، چرا با دلیل انتقادم را توجیه نمی‌کنید؟ اصلا تا به حال پرسیده‌اید درد ورزشکار چیست؟

 

گویا مشکلاتی برای استخدامی داشتید؟

حدود یک سال و خرده‌ای است که دنبال استخدام شدن هستم. هر روز یک نفر استخدام می‌شود اما به ما که می‌رسد، می‌گویند ردیف استخدامی نداریم. نمی‌دانم فقط برای ما ندارند؟ همان حکایت مای ما و مای شماست. احسان مهاجرشجاعی مدتی در وزارت ورزش کار می‌کرد. آیا پسر وزیر که به عنوان مشاور اتاق هم دارد از ورزش بیشتر می‌فهمد یا من؟! تمام اینها درد است. اگر وزیر این حرف را نمی‌زد همه داشتند آرام کارشان را می‌کردند. بگذارید مردم خودشان با دردشان بسازند. من از چهار سال قبل یک ریال از قراردادم را از ذوب‌آهن نگرفته‌ام، چرا این چیزها را نگاه نمی‌کنید؟ ورزشکار چرا حرف نزند؟ وزیر اگر یک ماه حقوق نگیرد، چه اتفاقی می‌افتد؟ با این وضعیت دلار ورزشکار در سال 500 و درنهایت هزار دلار درآمد دارد. این خیلی زشت است! ما خودمان فشار اقتصادی را تحمل می‌کنیم. شما تحمل نمی‌کنید چون اصلا نمی‌دانید فشار اقتصادی چیست. مردم دلیلی ندارد ناراحت باشند چون شما نمی‌دانید فشار چیست. فقط نشسته‌ای بالای گود و می‌گویی لنگش کن!

 

هنوز کسی موفق به شکستن رکورد شما نشده.

تنها کسی که در تاریخ این ورزش در ایران توانسته بالای 8 متر بپرد من بودم. آقای کیهانی که آن همه هزینه استعدایابی کرد، آخرش چه شد؟ او آمده بود که فقط اسپانسر بیاورد اما الان یک ارتش یک نفره است. چنین مدیری به درد دوومیدانی نمی‌خورد. او داشته‌هایش را نتوانست نگه دارد، چطور می‌خواهد ورزشکار بسازد. کیهانی دوومیدانی را نابود کرد اما چهار روز دیگر می‌فهمند چه بلایی سر دوومیدانی آمده.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.