b_Newsمدیریت گوش شکسته ها را هم دیدیم که مردود شدند

ناصر نوربخش: فرنگی کاران ما در این دو سال تنبل شده اند!

تاریخ: 1397/12/12
زمان: 10: 49
نوع: گفتگو
ناصر نوربخش مربی تیم ملی کشتی فرنگی درباره جایزه بزرگ کشتی فرنگی مجارستان صحبت کرد.

حامد جیرودی/ در حالی هفته پیش جایزه بزرگ کشتی فرنگی مجارستان برگزار شد که تیم ملی کشتی فرنگی ایران در غیاب محمد بنا در آن شرکت کرد و صاحب یک مدال نقره توسط رضا خدری در ۵۵ و دو مدال برنز توسط شیرزاد بهشتی طلا و میثم دلخانی در اوزان ۶۰ و ۶۳ کیلوگرم شد. این موضوع باعث شد تا به سراغ ناصر نوربخش مربی تیم ملی برویم و با او صحبت کنیم.

 

درباره تورنمنت مجارستان که به همراه تیم منتخب کشتی فرنگی در آن شرکت داشتید، صحبت می کنید؟

این تورنمنت مثل همه مسابقات تدارکاتی بود که هدف اصلی ما در آن شناسایی بود. هم برای مربیان که سطح کشتی فرنگی دنیا را ارزیابی کنند و هم کشتی گیران را محک بزنند و ببینند نقاط ضعف و قوت شان چیست و بتوانیم برنامه ریزی اصولی تر و صحیح تری داشته باشیم.

 

از بچه ها راضی بودید؟

راستش را بخواهید برداشت ما این بود که تیم آمادگی خوبی ندارد. چه از نظر آمادگی جسمانی و چه از نظر فنی که همیشه بوده است. ما قبلا به خاطر آمادگی جسمانی خوب، آن ضعف فنی را پوشش می دادیم ولی الان به این نتیجه رسیدیم بچه ها در این مدت که زیر دست افراد مختلف بوده اند، آن آمادگی لازم را ندارند و نیاز است که به تدریج خودشان را هماهنگ کنند و تمرینات هم به گونه ای چیده شود که این ضعف ها برطرف شود.باید صبور باشیم و سختی را تحمل کنیم تا به آمادگی لازم برسند.

 

در المپیک 2012 لندن با حضور مربیانی مانند شما، محمد بنا و جمشید خیرآبادی نسل خوبی شکل گرفت و کشتی گیرانی مانند حمید سوریان، قاسم رضایی و امید نوروزی به مدال طلا رسیدند. امیدوار هستید تا دوباره تیم خوبی مانند آن تیم تشکیل شود؟

آن تیم حاصل 20 سال کار بود. شما نمی توانید توقع داشته باشید در عرض شش ماه تیمی مانند آن تیم تشکیل شود. من سرمربی نوجوانان که بودم، این نفرات را داشتم و بعد به تیم جوانان آمدیم و بعد هم با همان نفرات به رده بزرگسالان رسیدیم و حدود 12 سال هم در رده بزرگسالان بودند و برد و باخت های زیادی را تجربه کرده بودند. بنابراین کشتی گیری که در المپیک طلا می گیرد، حاصل کار یک ماه و دو ماه و یک سال نیست و حاصل یک فرآینده 15، 10 ساله هست. این بچه های فعلی هم استعداد دارند اما باید خودشان هم بخواهند. مسائل فدراسیون هم باید حل شود. چون متاسفانه در این مدت مشکلات مدیریتی و تعویض سرمربی در چند نوبت بعد از المپیک لندن وجود داشت و کادر تیم هر شش ماه تغییر می کرد. این در حالی است که در تیم آزاد کادر تقریبا در هفت سال ثابت بود. امیدواریم این فدراسیون هم به ثبات برسد تا ما هم بتوانیم تلاش کنیم و به موفقیت برسیم.

 

امیدوارید انتخابات زودتر برگزار شود؟

حالا یا برگزار نشود کلا که ما خیال مان راحت باشد و بدانیم با چه کسی می خواهیم کار کنیم و یا اگر می خواهد برگزار شود، یک نفر بیاید که مدیریت بلد باشد! دنبال گوش شکسته و از این صحبت ها نباشد. آقای یزدانی خرم بهترین مدیریت را داشت و یک سری ها که بیرون بودند و می خواستند جای او را بگیرند، می گفتند باید گوش شکسته بیاید. گوش شکسته ها را هم دیدیم که مردود شدند و نتیجه نگرفتیم و بیشترین ضربه را از گوش شکسته خوردیم!

 

یعنی معتقدید رسول خادم عملکرد خوبی نداشت؟

به نظر شما خوب بوده؟

 

در بعضی از جاها خوب بود و در بعضی از قسمت ها هم نقطه ضعف داشت.

بعضی جاها که درست نیست. مثل کیکی می ماند که یک قسمتش خوب پخته و یک قسمت دیگرش خراب شده است. برآیند اصلی این است که تیم نتیجه خوبی بگیرد اما تیم ما مردود شده و نتیجه نگرفته است. البته رسول خادم هم یک نفر بود ولی عواملی که دست به دست هم داده، نشان می دهد که این روش و سبک، جواب نداده و غلط بوده است.

 

از وضعیت پسرتان محمد رضایت دارید؟

من همان طور که گفتم هیچ کدام از بچه های ما آماده نیستند.

 

یعنی از پسر خودتان هم راضی نیستید؟

نه. واقعیت این است که این ها دو سال تنبل شده اند. تمرینات شان درست نبوده و رفته اند یازدهم شده اند. ما اول باید ذهنیت این ها را درست کنیم و بعد بدن شان را بسازیم و بعد روی مسائل فنی کار کنیم و امیدوارم این فرصت ایجاد شود و تدارکات مناسبی هم داشته باشیم تا بتوانیم به آن هدفی که همه به دنبال هستند و پرچم ایران به اهتزاز در بیاید، دست پیدا کنیم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.