b_Newsبرای اولین بار به جمع 8 تیم نرسیدم/ از نظر من کاله شگفتی‌ساز است نه سایپای پرمهره

فرهاد نظری‌افشار: نداشتن لیگ، والیبال و تیم ملی را نابود می‌کند، شنونده باید عاقل باشد!

تاریخ: 1397/12/13
زمان: 13: 15
نوع: گفتگو
فرهاد نظری‌افشار برخلاف بسیاری که سایپا را پدیده فصل می‌دانند، عنوان پدیده را به کاله مازندران داد.

نگار رشیدی/ فرهاد نظری‌افشار فصل جاری لیگ والیبال را با خاتم اردکان آغاز کرد اما او سپس راهی شهرداری تبریز شد تا مسابقات را در تیم شهرش به پایان برساند. نظری‌افشار با شهرداری‌چی‌های تبریزی نتوانست به جمع هشت تیم پلی‌آف صعود کند تا برای نخستین بار نام او در مسابقات پلی‌آف وجود نداشته باشد.

نظری‌افشار برخلاف بسیاری که سایپا را پدیده فصل می‌دانند، عنوان پدیده را به کاله مازندران داد که با هدایت بهروز عطایی خوب خودشان را خوب نشان دادند. او در گفتگو با «گل» درباره مسابقات و البته احتمال برگزار نشدن لیگ در فصل آینده صحبت کرد.

 

با جای خالی شهرداری تبریز در پلی‌آف چه می‌کنید؟

تیم من بعد از 14،15 سال برای اولین بار در جمع هشت تیم نبودم. امسال در شروع فصل با خاتم اردکان بودم اما بعد به شهرداری تبریز آمدم تا با همشهری‌های خودم بازی کنم. حضور در این تیم واقعا برای من فوق‌العاده بود و تنها ناراحتی این است که در جمع هشت تیم نبودیم. کار کردن در این تیم و با افرادی مثل غیاثی، حسین نجاتی و آقا بهرام من را به 6،7 سال پیش و بازی در کاله مازندران و سایپا برد.

 

اما بخت چندان هم با تبریزی‌ها یار نبود.

متاسفانه ما دو آسیب‌دیدگی خیلی بد داشتیم. یکی خودم که مچ پایم در بازی مقابل خاتم اردکان آسیب دید و دیگری هم اسماعیل‌نژاد که یکی از مهره‌های خوب و تاثیرگذارمان بود دچار مصدومیت زانو شد. مقداری دست و بال‌مان تنگ بود در غیر این صورت صددرصد در جمع هشت تیم بودیم و می‌توانستیم برای قهرمانی بجنگیم.

 

سایپا هم با شکست پیکان عنوان پدیده را به خود اختصاص داد.

به نظر من سایپا یکی از پرمهره‌ترین تیم‌ها بود و نمی‌توان لقب پدیده را به آنها داد. از نظر من کاله مازندران شگفتی‌ساز بود. با آن نفراتی که در این تیم بودند با هدایت بهروز عطایی خیلی خوب کار کردند. آنها نسبت به شهرداری ورامین و سایپا دست بسته‌تری داشتند و کمتر هزینه‌ کردند. سایپا چون در نیم‌فصل اول نتایج خوبی نگرفته بود، همه را ناامید کرد. در کل به نظرم کاله شگفتی‌ساز بود.

 

شهرداری تبریز خودش در مسابقات نیست اما میزبان دیدارهای آخر است.

به نظر من این تصمیم خیلی خوبی بود. اینکه شهرها را درگیر کنیم اتفاق خوبی است. همین باعث می‌شود تبریز تیم خیلی خوبی را برای فصل بعدی ببندد. از طرفی حالت مساوی هم در مسابقات برقرا می‌شود.

 

اما برخی‌ها انتقاد دارند که مثلا چرا شهرداری ورامین به عنوان مدعی قهرمانی باید در تبریز مسابقه بدهد.

این تصمیمات با فدراسیون است نه شهرداری ورامین. این میزبانی باعث می‌شود مسابقه بدون حاشیه برگزار شود و یک میزبانی بی‌طرف را شاهد باشیم. همین طور اتفاقاتی که در سال‌های قبل رخ می‌داد مثل زد و خورد بین تماشاچی‌ها یا درگیری با یگان ویژه تکرار می‌شود. این نوع مدیریت، مدیریت انگیزشی هم هست و می‌توان بازی را بدون هیچ تنشی برگزار کرد. مطمئنا روی این تصمیم فکر شده است.

 

خبر دارید که ممکن است سال آینده لیگی در کار نباشد؟

اگر این اتفاق بیفتد، باعث نابودی والیبال و تیم ملی ‌می‌شود و شاهد سقوط بزرگی خواهیم بود. این حرف‌ را کسانی می‌زنند که خودشان در راس کار نیستند و سهم‌شان از والیبال کم‌تر شده. چرا این نظرات در سال‌های اخیر نبود؟ چون آن افراد قبلا سهیم بودند و الان به هر نوعی کنار گذاشته شده‌اند. البته من می‌دانم این افراد چه کسانی هستند و در رادیو هم صحبت‌های‌شان را شنیده‌ام. می‌خواهند یکی،دو هزار نفری که درگیر این ورزش هستند، آنها هم نباشند. برای من و امثال من فرقی نمی‌کند لیگ باشد که بخواهیم پولی بگیریم یا نگیریم چون سال‌های آخر بازی‌مان است. اما بیان این حرف در حدی خوب نیست که حتی نباید برایش جلسه تشکیل بدهند و بخواهند تصمیم‌گیری کنند. بیان این صحبت فقط انگیزه‌کشی می‌کند. فرزند خیلی‌ها در والیبال هستند و آرزو دارند روزی در تیم باشگاهی یا رده‌های تیم ملی حضور پیدا کنند. تمام رشته‌ها لیگ دارند و از یک لیگ پویاست که می‌توان تیم ملی خوبی داشت.

 

حذف لیگ به خاطر ترافیک بازی‌های ملی به نظر تنها ضعف مدیریتی را نشان می‌دهد.

دقیقا با شما موافق هستم. ولی همانطور که گفتم کسانی این صحبت‌ها را مطرح کردند که مقداری تنگ‌نظر هستند. این افراد آن طرف قضیه را نمی‌بینند که تیم ملی چکیده 80 میلیون نفر است. این افراد خودشان را با 20 نفر منتخب تیم ملی مقایسه می‌کنند! مگر ما چند سعید معروف یا امیر غفور داریم؟ اگر قرار بود این همه نفرات قدرتمندی داشته باشیم که باید دو تیم ملی می‌داشتیم. در کل نباید به این صحبت‌ها هم گوش داد و شنونده باید عاقل باشد.

 

شایعه بازگشت محمدرضا داورزنی به فدراسیون هم مدتی به گوش رسید.

هر کدام از عزیزان خیلی به والیبال خدمت کردند. از یزدانی‌خرم گرفته تا داورزنی و ضیایی و حالا داوری همه خدمت کردند. داورزنی کارهای مثبتی برای والیبال انجام داد و او یزدانی‌خرم از خاک‌خورده‌های این رشته هستند. اما الان اگر داورزنی از وزارت ورزش به والیبال بیاید خیلی راحت‌تر می‌تواند مسایل را بازگو کند، بودجه بگیرد و ... در هر حال امیدوارم هر عزیزی که در راس کار باشد برای پیشرفت والیبال قدم بردارد و شاهد اتفاقات مثبت باشیم نه اینکه بشنویم لیگ ممکن است برگزار نشود!

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.