b_Newsبررسی شرایط آزادکاران در جام دانکلوف

بازگشت یزدانی‌ها و اقتدار هادی

تاریخ: 1397/12/14
زمان: 13: 21
نوع: گزارش
نتایج خوب آزادکاران ایران در جام دانکلوف، امیدها برای بازگشت به روزهای اوج کشتی ر ا زنده کرد.

حامد جیرودی/ رقابت‌های بین‌المللی کشتی آزاد جام دانکلوف در حالی با درخشش سه آزادکار باتجربه ایران به پایان رسید که پس از نتایج ناامید کننده تیم ملی کشتی آزاد ایران در مسابقات جهانی ۲۰۱۷ پاریس و ۲۰۱۸ بوداپست، امیدها برای موفقیت در المپیک ۲۰۲۰ تا حد زیادی رنگ باخت ولی نتایج خوب جام دانکلوف، امیدها برای بازگشت به روزهای اوج را در دل علاقمندان به کشتی زنده کرد.

 

جدایی ناپذیری حسن و طلا

پس از شکست حسن یزدانی در رقابت‌های جهانی برابر دیوید تیلور آمریکایی، گروهی از مردم و علاقه مندان به کشتی با دیده شک نسبت به کسب مدال طلای دوباره توسط این نابغه کشتی جهان در المپیک توکیو نگاه می‌کردند اما این کشتی‌گیر جویباری که بعد از کسب مدال برنز مسابقات جهانی 2018 دیگر روی تشک نرفته بود، در جام دان‌کلوف با عزمی جزم تمامی رقبای خود را مقتدرانه با امتیاز عالی شکست داد و بر سکوی نخست ایستاد. او در دیدار نهایی نیز علی شعبان‌اف بلاروسی را ۱۶ بر پنج برد و با نمایشی منحصر به فرد که مورد تمجید اتحادیه جهانی کشتی نیز قرار گرفت به مدال طلا رسید. یزدانی پس از گذراندن روزهای سخت، با کسب این مدال ارزشمند، بار دیگر برای تمامی رقبای خود و در رأس آن‌ها تیلور که از خیر حضور در این جام گذشت، خط و نشان کشید و امیدها را کسب خوش رنگ‌ترین مدال در مسابقات جهانی قزاقستان و المپیک توکیو زنده کرد. البته اصرار یزدانی بر تمام کردن کار در تایم نخست می‌تواند در رویدادهای بزرگ به ضرر او تمام شود و به نظر می‌رسد باید در شرایطی برای یزدانی ایجاد شود که بدن او تحمل چند کشتی در شش دقیقه کامل عادت پیدا کند تا اتفاق قبلی مقابل تیلور تکرار نشود.

 

بازگشت امیدوار کننده پلنگ جویبار

یکی از کشتی گیرانی که حضورش در جام دان کلوف بسیار مورد توجه علاقه مندان به کشتی ایران قرار داشت، رضا یزدانی بود. کشتی گیری که پس از المپیک 2016 ریو، عمل جراحی کرد و سرانجام پس از گذشت دو سال و نیم و با روی کار آمدن غلامرضا محمدی به تیم ملی بازگشت و در شرایطی که مدت کمی است کار خود را به صورت جدی آغاز کرده، موفق به کسب مدال برنز این تورنمنت شد.  این مدال در حالی به دست آمد که یزدانی شدیدا به کسب آن نیازمند بود. هر چند بسیاری از علاقمندان منتظر صعود یزدانی به فینال و مصاف او با اسنایدر آمریکایی بودند اما شکست نزدیک ۵ بر ۴ یزدانی برابر مقابل والری آندریتسف نایب قهرمان المپیک ۲۰۱۲ لندن از اوکراین، او را به دیدار رده‌بندی رساند تا با شکست هشت بر چهار ایگور اوسیانیکوف از روسیه به مدال ارزشمند برنز برسد. هر چند تورنمنت بلغارستان شروعی خوب و امیدوارکننده برای یزدانی بود اما او برای مسابقات جهانی باید آمادگی‌اش را بسیار بالاتر ببرد چرا که رقیبان سرسختی پیش رو دارد. بدون شک المپیک، یک مدال خوشرنگ به بدهکار است و بسیاری امیدوارند تا پلنگ جویبار روی سکوی المپیک قرار گیرد.

 

ادامه درخشش های هادی

پرویز هادی در ادامه مسیر موفقیت‌آمیز خود طی یکی دو سال اخیر و کسب مدال طلای بازی های آسیایی و مسابقات جهانی 2018، این بار نیز در جام دان‌کلوف درخشید و بر سکوی نخست ایستاد تا کادر فنی را هر چه بیشتر به این باور برساند که می‌توان بر روی او به عنوان نفر اول وزن 125 کیلوگرم تیم ملی کشتی آزاد حساب کرد. در روزهایی که کمیل قاسمی دارنده مدال‌های نقره و برنز المپیک و جهان پس از دو سال و نیم دوری از میادین خود را برای حضور در جام جهانی همراه با تیم امید کشتی آزاد آماده می‌کند، هادی باز هم درخشید و در دیدار نهایی الکساندر خوتسیانیویسکی دارنده مدال برنز اروپا از اوکراین با نتیجه شش بر چهار شکست داد صاحب مدال طلای جام دان کلوف شد.

 

حسین‌خانی و باز شکست لحظه آخری

مصطفی حسین خانی دارنده مدال برنز جهان با وجود تجربه سال‌ها حضور در تیم ملی باز هم نتوانست جواب اعتماد کادر فنی تیم ملی را بدهد. او که به دیدار رده بندی رسیده بود، در حالی که از یاکوپ گور ترک و دارنده مدال‌های نقره و برنز جهان پیش بود، برای چندمین مرتبه طی سال‌های اخیر در ثانیه‌های پایانی شکست خورد و از رسیدن به مدال بازماند. حسین‌خانی از جمله کشتی گیرانی بوده که طی سال‌های اخیر و بر خلاف دیگر رقبای خود بارها فرصت حضور در رقابت‌های بین‌المللی را پیدا کرده و به نظر می‌رسد تکرار این اشتباهات از جانب کشتی‌گیر با تجربه ‌ای چون او قابل توجیه نیست که در نهایت هم منجر به خط خوردنش از اردوی تیم ملی شد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.