b_Newsوزارتی‌ها بار دیگر صدای ورزشکاران را در آوردند

معذرت می‌خواهیم مدال گرفتیم!

تاریخ: 1397/12/14
زمان: 13: 25
نوع: گزارش
به نظر می‌رسد وزارت ورزش کمر همت بسته تا تلخ‌ترین پایان سال را برای قهرمانان و مدال‌آوران رقم بزند.

نگار رشیدی/ به نظر می‌رسد وزارت ورزش کمر همت بسته تا تلخ‌ترین پایان سال را برای قهرمانان و مدال‌آوران رقم بزند. از وقتی نوسانات قیمت ارز آغاز شد و سکه هم هر روز با افزایش قیمت مواجه شد، کار وزارت ورزش برای عملی کردن قول‌هایش هم سخت‌ و سخت‌تر شد.

در روزگاری که اوضاع اقتصادی تقریبا ثبات داشت، مدال‌آوران هر بار زمان زیادی را منتظر می‌ماندند تا به پاداش‌ها‌ی‌شان برسند، اما حالا شرایط طوری است که هیچ زمانی برای انتظار وجود ندارد و معلوم نیست بالاخره کی‌ این جوایز را دریافت می‌کنند!

درست در روزهایی که بازی‌های آسیایی جریان داشت، سکه هم گران ‌شد. آن زمان مسوولان اعلام کردند که مدال‌‌آوران تا پایان سال سکه‌های‌شان را می‌گیرند اما صحبت‌هایی که وزارتی‌ها بعد از حدود 6 ماه از مسابقات به زبان آوردند، موج اعتراضی تازه‌ای را روانه فضای مجازی کرد. وزارتخانه ابتدا با استفاده از برخی تبصره‌ها و کم کردن پاداش‌ها سعی در مدیریت هزینه کرد اما گویا این راهکار چندان جواب نداد. حتی تبدیل سکه به پاداش ریالی هم نتوانست کمکی به وزارت ورزش کند تا در آخرین روزهای سال 97 از خجالت مدال‌آوران در بیاید.

درست در روزهایی که آتش جنگ فوتبالی‌ها و غیرفوتبالی‌ها به خاطر پاداش دلاری به شاگردان کی‌روش در جام ملت‌های آسیا، در حال خاموش شدن بود، وزیر ورزش جمله‌ای را خطاب به ورزشکاران بر زبان آورد که به نوعی ریختن هیزم به آتش بود. سلطانی‌فر گفت «ورزشکاران باید شرایط سخت اقتصادی را تحمل کنند.» شرایط سختی که ورزشکاران ایران با آن بیگانه نیستند و شاید نیاز به یادآوری وزیر ورزش نبود.

با این حال صحبت اخیر محمدرضا داورزنی معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان تیر خلاص را زد تا یک بار دیگر فضای مجازی پر شود از اعتراض ورزشکاران. داورزنی زمان اهدای پاداش‌ها را بعد از «جنگ» عنوان کرد... جنگی که البته بیشتر ورزشکاران معتقدند شرایط سختش شامل حال مسوولان نمی‌شود! در همین راستا نگاهی داریم به برخی استوری‌هایی که تیغ تیز انتقاد را به سمت داورزنی برد.

 

شرایط سخت برای همه

محمد بنا سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی که معمولا در صحبت‌هایش تعارف ندارد، ضمن قبول اینکه ورزشکاران هم باید دوشادوش مردم شرایط را تحمل کنند، خواهان سهم برابر در تحمل شرایط شد:«وقتی می‌بینیم مردم کف جامعه زیر فشار مشکلات اقتصادی قرار دارند و در خط مقدم جنگ هستند، مگر ورزشکاران تافته جدا بافته از مردم هستند؟ بسیاری از آنها نیز در رشته‌هایی مثل کشتی این فشارها را تحمل می‌کنند. اینکه داورزنی بگوید ما در جنگ اقتصادی قرار داریم و بعد از جیب بیت‌المال و نه از جیب شخصی به یک ورزشکار برای دو بازی دو میلیارد تومان بدهند یا از آن طرف دنیا مربی بیاورند و میلیاردی به او پول دهند و در مقابل به ورزشکاران خودمان بگویند چون در جنگ اقتصادی هستیم باید مشکلات را تحمل کنید را قبول ندارم. اگر این مشکلات وجود دارد نباید فقط برای کشتی و وزنه‌برداری و بقیه باشد و ورزشکاران یک رشته خیلی راحت پول بگیرند. البته معتقدم با شرایطی که پیش آمده همه رشته‌ها کم یا زیاد با این مشکلات دست به گریبان هستند.»

 

کیهانی، سردمدار اعتراض

حسین کیهانی یکی از نام‌هایی است که درباره اعتراض به پاداش فوتبالیست‌ها سردمدار بود و صحبت‌های تندی را مطرح کرد. او این بار با هشتگ #مدال‌های_نقد_پاداش‌های_نسیه» نوشت:«حرف جناب معاون وزیر منو یاد جنگ تحمیلی انداخت... کلا در این مملکت سیاست و سیستم فقیرکشی بوده و هست!!! ما خاک پای شهدا هم نیستیم اما سرنوشت ما هم دقیقا مثل اون بزرگ‌مردان شده که ما رو می‌فرستن تو میدان جنگ و خودشان دنبال عیش و نوش... خون‌ها بالا آوردیم تا به این افتخارات رسیدیم. ….ها چطور می‌تونید اینقدر راحت ناامیدمون کنید!»

 

فوتبالیستا را از قلم ننداز !

امین بوداغی قایقران ایران اما واکنش سیاسی‌تری به صحبت‌های معاون سلطانی‌فر داشت:«به دلیل در اولویت قرار داشتن مراسم های تجلیل بیگانه، دولت توانایی مراسم تجلیل از قهرمان بازی‌های آسیایی 2018 خود را ندارد و این مراسم پس از پایان جنگ اقتصادی برگزار می‌شود...! علی برکت‌ا...»

نکته جالب استوری‌های بوداغی اما واکنش بهداد سلیمی به صحبت‌های او بود که به نظر می‌رسد همچنان داغ فوتبالی‌ها از روی دلش پاک نشده است. او برای بوداغی با شکلک خنده نوشت:«داداش پاداش فوتبالیستا رو از قلم انداختی.»

بوداغی همچنین بیانیه‌ای را هم به اشتراک گذاشت که از سوی جمعی از مدال‌آوران غیرفوتبالی نوشته شده بود. بیانیه‌ای که باز هم اشاره داشت به روزهای جنگ تحمیلی و اینکه فرزندان آن رزمنده‌ها در عرصه ورزش کاری کرده‌اند که مسوولان چهره مدیر لایق به خود بگیرند. اما همین مسوولان روی زخم ورزشکاران نمک می‌ریزند.

 

ببخشید مدال گرفتم!

در میان اعتراض کنندگان، واکنش نازنین رحمانی بسیار جالب توجه بود. قایقران روئینگ ایران بابت اینکه در جاکارتا دو مدال گرفته، عذرخواهی کرد اما دلیل این عذرخواهی را در متن استوری‌اش بخوانید:«جناب وزیر ورزش، می‌خواستم بابت اینکه به شخصه دو مدال تو بازی‌های آسیایی جاکارتا کسب کردم، ازتون عذرخواهی کنم... تو این اوضاع مملکت باعث شدم ذهنتون درگیر جوایز ما بشه... سعی می‌کنم دیگه تکرار نشه که شما هم دغدغه‌ای واسه جنگ اقتصادی نداشته باشد...»

 

وزارت چهار درصدی‌ها!

بهادر مولایی وزنه‌بردار سابق تیم ملی هم مثل بهداد فوتبال را از دل صحبت‌های داورزنی بیرون کشید. او با اینکه سهمی از پاداش‌ها ندارد، در این جنبش حضور پیدا کرد و خطاب به داورزنی نوشت:«دولت که دولت چهار درصدی‌ها باشه، وزارت هم می‌شه وزارت چهار درصدی‌ها (وزارت فوتبال).»

امیر مهدی‌زاده قهرمان کاراته جهان هم جزو نخستین افرادی بود که به صحبت‌های داورزنی واکنش نشان داد. او البته استوری‌اش را کمی بعد پاک کرد. استوری‌ای که در آن اعتراض داشت که سهم تحمل شرایط سخت، بیشتر در کفه ورزشکاران است.

حال باید دید این داستان ادامه‌دار به کجا می‌رسد و مسوولان دوباره زمان تورنمنت‌های مهم برای آبروی کشور چطور از قهرمانان مدال و مقام طلب می‌کنند؟

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.