b_Newsحواشی جودو به خاطر افرادی است که می‌خواهند همیشه باشند/ از تایید نشدن اولیه من سوء استفاده کردند

آرش میراسماعیلی: «ان‌شاءا...» که مجمع جودو مهندسی نشود!

تاریخ: 1397/12/16
زمان: 11: 56
نوع: گفتگو
آرش میراسماعیلی پس از تایید صلاحیت نشدن اولیه، صلاحیتش را به دست آورد تا انتخابات بدون او برگزار نشود.

نگار رشیدی/ انتخابات فدراسیون جودو 25 اسفند برگزار می‌شود و این در حالی است که این رشته حتی پیش از مجمع انتخاباتی هم بدون حاشیه نماند.در حالی که 12 نفر برای رسیدن به کرسی ریاست جودو ثبت‌نام کرده بودند و آرش میراسماعیلی نخستین کسی بود که وارد گود رقابت شد، در نخستین لیستی که از سوی وزارت ورزش اعلام شد، نام هفت نفر قرار داشت که در آن خبری از میراسماعیلی نبود!

اما پس از گذشت یک هفته، میراسماعیلی تاییدیه‌اش را گرفت تا با ورود او و داوود میقانی به مجمع انتخاباتی با 9 کاندیدا برگزار شود.جودوکار سابق تیم ملی که تجربه نایب‌رییسی فدراسیون را دارد و در دوره پیش هم با محمد درخشان در مجمع انتخاباتی رقابت کرد، امیدوار است این مجمع بدون مهندسی و دور از حاشیه برگزار شود.

 

بالاخره صلاحیت‌تان را گرفتید تا مجمع بدون شما برگزار نشود.

متاسفانه بعضی‌ها دنبال این بودند که شیطنت‌ و سوءاستفاده‌هایی در این شرایط بکنند. رزومه من و آقای میقانی مشخص است. آقای میقانی آزاده است و 10 سال اسیر بوده. بررسی پرونده‌ها در تمام فدراسیون‌ها طول می‌کشد و حتی گاهی اسامی تایید شده در دو،سه نوبت اعلام می‌شود. خیلی وقت‌ها هم بعد از تجمیع کلی، لیست را اعلام می‌کنند. این بار اما هم دوستان وزارت عجله داشتند که اسامی را بدهند و هم فدراسیون عجله داشت که آن را سریعا روی سایت گذاشت. در این مدت که تایید اسامی اولیه آمد، هم من سعی کردم سکوت کنم. خانواده جودو باید با هم اتحاد داشته باشند. این افراد هم شناخته شده‌اند ولی من بحث خدمت دارم نه گرفتن صندلی ریاست. ریاست آنقدر برای من اهمیت ندارد که برای رسیدن به آن زمین و زمان را به هم بدوزم. اگر اعضای مجمع خواستند در خدمت‌شان باشم، هدف من خدمت به جودو است. من چندین سال برای پرچم کشورم زحمت کشیدم و هدفم ایجاد اتحاد در خانواده جودو است.شاید بشود گفت در این ماجرا برخی سعی کردند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند ولی نشد.

 

درست که گاها اسامی در چند نوبت منتشر می‌شود، اما فدراسیون جودو به خاطر شرایطش بیشتر زیر ذره‌بین است.

بله، شرایط همیشه به نحوی است که روی بعضی فدراسیون‌ها به خاطر حواشی‌شان حساسیت بیشتری وجود دارد. در همین سه،چهار هفته هم دیدیم که چه حواشی برای جودو پیش آمد. ولی ما باید خودمان آستین‌ها را بالا بزنیم و اتحاد را ایجاد کنیم. من‌ِ آرش میراسماعیلی باید از خودم شروع کنم. همه دنبال پیشرفت جودو هستند. باید اختلافات را کم کنیم. ریاست نباید برای‌مان آنقدر اهمیت داشته باشد. می‌شود به هر طریقی خدمت صادقانه کرد. حواشی به دست خود خانواده کنترل می‌شود و باید روی کم کردن حواشی تمرکز کرد. همه که نمی‌توانند رییس شوند یا سرمربی و مدیر تیم‌های ملی. من شخصا دنبال شایسته‌سالاری و تخصص‌گرایی هستم. حتی اگر با فرد لایقی اختلاف سلیقه داشته باشم با خردجمعی از او استفاده می‌کنم.

 

در حاشیه‌های جودو همیشه ردی از یک نفر از دل این رشته دیده می‌شود.

طبیعتا همین است. بعضی‌ها دوست دارند به هر طریقی همیشه باشند و مسایل جودو را خودشان مدیریت کنند. حتی آرش میراسماعیلی هم مدتی انگیزه دارد و برنامه ارایه و تلاش می‌کند. باید قبول کرد میراسماعیلی الان جوان است و می‌تواند کار کند. در این مسایل باید خودشان کمک کنند. من درس مدیریتی خواندم اما شاید در شرایطی، کمک من به جودو این باشد که نباشم. در کل امیدوارم هر عزیزی انتخاب شد اگر دوست داشت با او همکاری می‌کنم و اگر با نبودم کمک می‌کردم، حرفی ندارم. فقط امیدوارم خانواده جودو مستقلا و از روی دموکراسی تصمیم بگیرد و رییس آینده را انتخاب کند. به عبارتی به اعضای مجمع اختیار عمل بدهیم تا یک نفر را انتخاب کنند. نباید به جای اینکه باری از روی دوش برداریم، باری هم اضافه کنیم.

 

به نظر می‌رسد نگران نبود دموکراسی هستید.

من در دوره قبل هم شرکت کردم و با تمام سنگ‌هایی که سر راهم انداختند، هیچ اعتراضی نکردم و اولین نفری بودم که به آقای درخشان تبریک گفتم. حتی با وجود اینکه آن زمان مسایلی هم پیش امد... آن موقع خانواده جودو تصمیمی گرفت و هیچ‌کس را نمی‌شود زور کرد که به فلانی رای بدهد یا ندهد. اعضای مجمع به برنامه رای می‌دهند.

 

یعنی معتقدید خبری از مهندسی شدن انتخابات جودو نیست؟

ان‌شاءا... که نباشد! تا این لحظه که وزارت ورزش جو دموکراسی را ایجاد کرده و امیدوارم این دموکراسی در روز مجمع هم رعایت شود.

 

شما تجربه نایب‌رییسی فدراسیون و حضور در مجمع قبلی را دارید و از این حیث یک گام از رقبا‌ی‌تان جلوتر هستید.

خیلی دوست داشتم آقایان آخوندزاده، فلاح و زارع‌نژاد که قهرمان و تحصیلکرده هستند در این انتخابات حضور داشتند. چون این حق را باید برای همه قائل شد. البته همه عزیزان حاضر در انتخابات توانایی مدیریت را دارند و مدعی هستند. امیدوارم رقابت، رقابت سالمی باشد و در این راه دنبال تخریب نباشیم. با تخریب کردن هیچ اتفاقی نمی‌افتد. برخی‌ها در این 10 روز سعی کردند با تلاش و برنامه و ایجاد کانال تلگرامی کارهایی بکنند. من دنبال تخریب هیچ‌کس نبودم و با ارایه برنامه و توانایی خودم وارد انتخابات می‌شوم. هر نتیجه‌ای هم که حاصل شود، گردنم کج است.

 

شما هر دفعه باید یک بار رد صلاحیت شوید. آن از انتخابات مجلس و حالا انتخابات فدراسیون.

انتخابات مجلس متفاوت‌تر و کار با شورای نگهبان است. درباره فدراسیون هم گفتم روند بررسی، زمان‌بر است. مثلا در انتخابات قایقرانی هم دیدیم که دو روز زودتر نامزدها مشخص شدند. از اول هم بحث وزارت ورزش این بود که موضوع این دو نفر متعاقبا اعلام می‌شود. در این ماجرا کمی شیطنت در زود اعلام شدن اسامی بود.

 

نکته جالب این بود که مازیار ناظمی زودتر از شما تایید شد.

آقای ناظمی از دوستان من است و هر کسی بر اساس توانایی‌هایش اعلام وجود می‌کند. هرکسی می‌تواند در هر رشته‌ای مدعی باشد و فعالیت کند. اما افراد تخصصی مهم هستند که چه کسی را انتخاب می‌کنند. مثلا من می‌توانم مدعی باشم و برای انتخابات کاراته ثبت‌نام کنم ولی آیا آنجا رای می‌آورم؟ به جز آقای ناظمی چند دوست دیگر هم از جودو نیستند ولی حتما دغدغه این رشته را دارند و برای ما قابل احترام است.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.