b_Newsما امیدمان به همین چند سکه است که به چند دردمان بزنیم

پرویز هادی: الهام علی‌اف جت شخصی‌اش را دنبال تیم‌شان می‌فرستد

b_News باید حسن رحیمی را راضی کنند که به کشتی برگردد/ رضا یزدانی ریسک کرد و توانست خودش را جمع کند
تاریخ: 1397/12/19
زمان: 12: 20
نوع: گفتگو
مسابقات جام دانکلوف در حالی برگزار شد که پرویز هادی یکی از طلایی‌های ایران در این مسابقات در وزن 125 کیلوگرم بود.

حامد جیرودی/ مسابقات جام دانکلوف در حالی برگزار شد که پرویز هادی یکی از طلایی‌های ایران در این مسابقات در وزن 125 کیلوگرم بود. او در گفتگویی که با «گل» داشت، درباره این تورنمنت صحبت و ابراز امیدواری کرد که پاداش‌های بازی‌های آسیایی از سوی وزارت ورزش پرداخت شود.

 

قهرمانی‌ات در جام دانکلوف را تبریک می‌گوییم. درباره این مسابقات صحبت می‌کنی؟

ممنونم. این مسابقات جزو رنکینگ جهانی بود و همه حریفانم هم آمده بودند. البته طاها آگول هم قرار بود بیاید و اسمش بود ولی نیامد اما مدعیان جهانی همه بودند. من هم آمادگی نسبی داشتم و صددرصد نبودم که طبیعی هم بود. با این حال، بعد از مسابقات جهانی چند مرحله اردو را پشت سر گذاشتیم و با یک بدن متوسط عازم شدیم. خودم خیلی دوست داشتم در این تورنمنت باشم و خدا را شکر می‌کنم که سربلند شدم و کشتی‌های نسبتا خوبی هم گرفتم.

 

با این شرایط می‌توان امیدوار بود که مدال برنزت را در مسابقات جهانی 2019 به طلا تبدیل کنی؟

تمام هدفم همین است. بالاخره این همه زحمت می‌کشم که دوبنده تیم ملی را در مسابقات جهانی بپوشم و بهترین مدال را همراه با سهمیه المپیک به دست بیاورم و آرزویم هم این است که در المپیک بهترین مدال را به دست بیاورم. در این راه هم با حاشیه‌ها و حرف و حدیث‌ها کاری ندارم و تمرکز کرده‌ام و کار خودم را پیش می‌برم و امیدوارم از این به بعد هم همه چیز خوب باشد. من تشکر می‌کنم از آقای غلام محمدی که در این چند اردو روی نقاط ضعف و قوت من به صورت اختصاصی کار کرد و از این به بعد باید ببینیم که خدا چه می‌خواهد.

 

درباره قهرمانی حسن یزدانی و مدال برنزی که رضا یزدانی در این تورنمنت گرفت، چه نظری داری؟

حسن بالاخره کشتی‌گیری است که همه از او انتظار طلا دارند و خدا را شکر اینجا هم کشتی‌های خوبی گرفت. او هم مثل من استراحت کرده بود و در لیگ هم کشتی نگرفت و بعد از جهانی این اولین میدانش بود. رضا یزدانی هم که کاپیتان تیم است. او دو،سه سالی نبود و خدا را شکر توانست خودش را جمع و در این مسابقات سطح بالا شرکت کند. به نظرم او ریسک کرد و می‌توانست از یک مسابقات سطح پایین‌تر شروع کند ولی این مسابقات را انتخاب کرد. اصلی‌ترین سختی راهش هم همین بود که وارد میدان شد و به نظرم می‌توانست اول هم شود. البته اینکه سه سال نباشی خیلی تاثیرگذار است. من خودم یک مدتی نبودم و بعد از دو سال برگشتم و متوجهم که چقدر به یک کشتی‌گیر فشار می‌آید. اما امیدوارم رضا به آن هدفش که قهرمانی المپیک است دست پیدا کند.

 

دوستت مصطفی حسین‌خانی چرا کشتی را در ثانیه‌های پایانی از دست می‌دهد؟

مصطفیبه نظر من واقعا خوب است و به او ایمان دارم. او هیچ مشکل و نقصی ندارد و حتی به او گفتم که می‌تواند جردن باروس را هم شکست دهد. البته مصطفی در اردو زیاد آماده نبود و چربی‌اش از من هم بالاتر آمده بود ولی تمریناتش را ادامه داد. امیدوارم یکسری چشم‌بسته انتقاد نکنند.

 

در این مسابقات قرار بود حسن رحیمی هم حضور داشته باشد اما او انصراف داد و چند روز پیش هم اعلام کرد که از دنیای قهرمانی خداحافظی کرده است.

من به جرات می‌توانم بگویم که حسن یکی از بهترین سبک‌وزن‌های جهان است و داخل کشور هم پرافتخارترین است و از نظر فنی و تکنیک هم خیلی بالاست و فنی‌ترین کشتی‌گیر کشورمان است. او می‌توانست باز هم کشتی بگیرد ولی بالاخره یک نفر به یک جاهایی می‌رسد که آنقدر به او فشار می‌آید که می‌گوید دیگر نمی‌توانم. من هم صحبت‌های او را از طریق فضای مجازی دیدم و دلش پر بود. ما به خاطر مردم می‌جنگیم ولی برخی از مسوولان با ما ناملایمتی دارند و توجهی نمی‌کنند. این عزیزان مفاخر کشور ما هستند و نباید جوری باشد که در تلویزیون بگوید این مشکلات را دارم. طرف قهرمان جهان و المپیک است. شما ورزشکاران خارجی را ببینید. اصلا کمبودی ندارند. امیدوارم حسن تجدید نظر کند. چون حیف است که به این راحتی او را از دست بدهیم و باید با او صحبت و راضی‌اش کنند که به کشتی برگردد. او می‌تواند باز هم بدرخشد و این فضا ایجاد شود که خداحافظی نکند.

 

این صحبتی هم که گفتی روحانی مانند پوتین از اردوی تیم ملی بازدید کند، بازتاب زیادی داشت.

درست است. بالاخره کشتی ورزش اول ماست. از زن و مرد و پیر و جوان دنبال می‌کنند و این در خون ایرانی‌هاست. البته کشتی در آذربایجان، ترکیه، روسیه و آمریکا با اینکه ورزش اول‌شان نیست ولی اهمیت زیادی دارد. کشتی ورزش اساطیری ماست و باید خیلی بیشتر از این به آن توجه شود. من به پوتین کاری ندارم. همین رییس جمهور آذربایجان همسایه ما الهام علی‌اف چندین بار جت شخصی‌اش را دنبال تیم‌شان فرستاد و خودش پیشواز آنها رفته و در کاخ ریاست جمهوری شام دعوت‌شان کرده است. این به غیر از پاداش‌هایی است که به ورزشکاران‌شان می‌دهند و قانون‌شان است. خودش شخصا یک آپارتمان و ماشین به آنها داده است. ما هم که کشتی ورزش اول‌مان است. فوتبال را هم عده زیادی دنبال می‌کنند و بازی‌های لیگ برتر و تراکتورسازی را می‌بینند ولی در بحث ملی همه عاشق کشتی هستند. در حال حاضر ورزش ما حرف برای گفتن دارد. ما همه را می‌بریم ولی شنیدم که گفتند پاداش‌ها در جنگ اقتصادی دیرتر پرداخت می‌شود‌.

 

این حرفی بود که محمدرضا داورزنی معاون وزارت ورزش زد و بازتاب زیادی هم داشت.

بله من شنیدم و خیلی هم ناراحت شدم. این ورزشکاران درآمدی ندارند. مثل فوتبال نیست که با تیمی در لیگی قرارداد میلیاری بسته شود و پولی بگیرند و سکه اهمیتی نداشته باشد ولی خودم اینطور هستم و می‌دانم که بقیه هم این طورند. ما امیدمان به همین چند سکه است که به چند دردمان بزنیم. این را هم ندهند چطور می‌خواهیم در المپیک مدال بیاوریم. اینطوری امیدها از بین می‌رود و انگیزه‌ای برای تمرین نمی‌ماند و در نهایت این ورزش ایران است که ضرر می‌کند. دوستان من در رشته‌های دیگر هم می‌گفتند که دیگر دل و دماغی برای تمرین ندارند. ما گفتیم سکه‌ها را می‌گیریم و دم عیدی خرج‌مان زیاد است. امیدوارم آقای رییس جمهور بودجه لازم را بدهد و وزارت ورزش هم سکه‌های بچه‌ها را پرداخت کند.