b_Newsتجربه تماشای بازی بایرن مونیخ در آلیانزآرنا برای قهرمان دو آتیشه استقلالی

مهدی‌زاده: برای بازی بایرن همه چیز علیه من شد، هم قرمز پوشیدم هم 6 گل زدیم!

b_News داورزنی با مصاحبه‌اش خیلی‌ها را دلخور کرد/ سال 98 یک امیر مهدی‌زاده متفاوت را می‌بینید/ از هیچ‌ حریفی نمی‌ترسم، فقط از همسرم می‌ترسم!
تاریخ: 1397/12/20
زمان: 12: 33
نوع: گفتگو
امیر مهدی‌زاده قهرمان کاراته جهان که برای آموزش راهی مونیخ شد، به آلیانز آرنا رفت تا بازی بایرن مونیخ و وولسفبورگ را از نزدیک تماشا کند.

نگار رشیدی/ امیر مهدی‌زاده قهرمان کاراته جهان بالاخره بعد از تغییر وزنی که داشت پایش به تاتامی باز شد. او در سومین مرحله لیگ جهانی در اتریش به مصاف رقبایش رفت اما نتوانست در اولین حضور به مدال برسد. با این حال او این قول را داده که در سال 98 شاهد یک امیر مهدی‌زاده بسیار متفاوت باشیم و او را در صدر رنکینگ ببینیم.

مهدی‌زاده که به جای حضور در اردوی مشترک فرانسه راهی آلمان شده بود تا آنجا به آموزش بپردازد، سری هم به استادیوم آلیانز آرنا زد تا شاهد مسابقه تیم بایرن‌مونیخ با وولسبورگ باشد. مسابقه‌ای که بسیار برایش خاطره‌ساز شد.

 

چه شد سر از بایرن در آوردید؟

همان‌طور که می‌دانید تیم ملی کشورمان بنا به درخواست فدراسیون فرانسه، در اردوی مشترک پاریس حضور دارند. من هم چند روزی با بچه‌ها بودم اما بعد از آن از طرف آلمان دعوت شدم که در مونیخ و اتریش چند کلاس تمرینی داشته باشم که با اجازه کادر فنی قبول کردم. تا پنجشنبه اینجا هستم و بعد از آن به ایران می‌آیم.

 

تماشاگر بازی بایرین مونیخ هم شدید.

بله من بازی بایرن‌مونیخ و وولفسبورگ را از نزدیک دیدم. تیم بایرن‌مونیخ را خیلی دوست دارم. دوستانی که من را به آلمان دعوت کردند، گفتند این بازی را از نزدیک ببینیم. خیلی بازی پر گل و جذابی بود. از آنجایی که من استقلالی‌ام و لباس بایرن هم قرمز است، همسرم که همیشه با هم کل‌کل داریم، خیلی اذیتم کرد و می‌گفت حالا مجبوری طرفدار پرسپولیس شوی... از شانس من بایرن 6 گل هم زد و همه چیز دست به دست هم داد تا همه چیز علیه من بشود (خنده). با این 6 گل کری پرسپولیسی‌ها برایم خیلی زیاد شد.

 

این موضوع بازتاب زیادی هم در صفحه اینستاگرام‌تان داشت.

پیام‌های خیلی زیادی گرفتم (خنده). همه می‌گفتند اینها کار خداست که هم قرمز پوشیدی و هم 6 تا گل زدید. اینها نشانه است که برگردی باید قرمز بپوشی (خنده). یک جوری که انگار خدا وحی کرده (خنده). یک نفر دیگر می‌گفت قرمز خیلی بیشتر به تو می‌آید و چقدر خوش‌تیپ شده‌ای. یا یکی می‌گفت چه پا قدمی داشتی و به همان اندازه که استقلال یک بار گل خورده، بایرن هم گل زده (خنده). در کل پیام‌ها خیلی خنده‌دار بود و کلی خندیدیم.

 

برگردیم به کاراته، با توجه به تغییر وزن‌تان، حضورتان در اردوی فرانسه چطور بود؟

ما در تمام سال در اردو بودیم و تا مسابقات بعدی یک فرصت دو ماهه داریم. برنامه کادر فنی هم برای تیم با توجه به درخواست فرانسه تغییر کرد. قرار بود بعد از اتریش چند هفته‌ای استراحت داشته باشیم و ریکاوری کنیم. اگر درخواست فرانسه نبود، الان زمان استراحت‌مان بود. به همین خاطر اجازه گرفتم به مونیخ بیایم. هرچند اینجا هم طبق برنامه پیش می‌روم و از تمرین غافل نیستم تا خودم را به شرایط ایده‌آل برسانم.

 

بالاخره پای‌تان به تاتامی هم باز شد. از خودتان در کاراته‌وان اتریش رضایت داشتید؟

فکر می‌کنم پنج دور در این رقابت‌ها بازی کردم. در بازی مقابل اتریش فکر می‌کنم به خاطر میزبانی یا دلایل دیگر، شرایط به نفع حریف بود. خیلی دوست داشتم ویدیوهای بازی را به دست بیاورم. حتی به مربی اتریش و فدراسیون این کشور درخواست دادم اما فیلم بازی را به من ندادند. برای مسابقه برنز هم ضربه‌ای به سینه‌ام خورد که دنده‌ام به شدت آسیب دید و نتوانستم ادامه بدهم و بازی را واگذار کردم. هنوز این آسیب‌دیدگی هست و با اینکه بهتر شده‌ام کمی‌ اذیتم می‌کنم. در هر حال مسابقات اتریش تمام شد و تمام تمرکزم را روی مسابقات مراکش که 30 فروردین برگزار می‌شود، گذاشته‌ام.

 

حتما برنامه ویژه‌ای برای مراکش دارید.

همانطور که می‌دانید برعکس سر مرحله قبل که نیمی از امتیازات لحاظ می‌شد از مسابقات مراکش امتیازها برای المپیک کامل حساب می‌شود. در رنکینگ المپیکی حدود 900 امتیاز دارم و از مرحله بعد هر مسابقه حدود هزار امتیاز دارد. من با نفر اول رنکینگ دو هزار امتیاز و به عبارتی دو تورنمنت فاصله دارم. اگر سال آینده دو طلا بگیرم، می‌توانم رنکینگ المپیک را به دست بیاورم. مطمئن باشید همینطور هم خواهد شد. در سال 98 یک امیر مهدی‌زاده متفاوت و بسیار جنگنده و کسی که می‌خواهد از حق و زحماتش دفاع کند را خواهید دید. در سال 98 کاری می‌کنم که تا به حال انجام نداده‌ام. مطمئن باشید رنکینگ یک المپیک را به دست می‌آورم و برایش تمام وجودم را می‌گذارم. در 15 سالی که کاراته کار می‌کنم همه قهرمانی‌ها را به دست آورده‌ام و فقط جای طلای المپیک در کارنامه‌ام خالی است و قطعا من به راحتی از این موضوع نمی‌گذرم.

 

با حذف شدن کاراته از المپیک‌ 2024، همه کاراته‌کاها برای طلا به ژاپن می‌آیند.

درست است. جای تعجب دارد وقتی هنوز المپیک ژاپن برگزار نشده و مسوولان ندیده‌اند کاراته در این رقابت‌ها چطور است، چگونه تصمیم به حذف آن گرفته‌اند. این تصمیم بحث‌برانگیز و کمی ناراحت‌کننده است!

 

صحبت داورزنی برای دادن پاداش‌ها بعد از جنگ اقتصادی واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت.

ورزشکاران منبع درآمدی جز ورزش ندارند. قبل از بازی‌های آسیایی مسوولان به اردوها سر می‌زدند اما بعد که کاروان در این بازی‌ها موفق شد به خصوص تیم کاراته که همه مدال گرفتیم، فقط وعده شنیدیم. حالا اینکه مدام در پرداخت پاداش‌ها وقفه بیفتد، خوشایند نیست. همه از این موضوع دلگیر شدند و امیدوارم زودتر برطرف شود. مطمئنا هرکدام از مسوولان اگر حق و حقوق‌شان پرداخت نشود،‌ آنها هم به مشکل می‌خورند. همه شرایط اقتصادی کشور را می‌بینند. ورزشکاران هم مستثنی نیستند و آنها هم هزاران مشکل دارند. قرار بود تا عید پاداش‌ها پرداخت شود و خیلی‌ها روی این پاداش‌ها حساب کرده بودند ولی متاسفانه این وعده محقق نشد. آقای داورزنی با آن مصاحبه خیلی‌ها را دلخور کرد. به شخصه خودم واقعا ناراحت شدم. هرچند ایشان باز هم مصاحبه کرد و گفت منظور دیگری داشته.

 

هم‌تیمی‌های‌تان در رابطه با اینکه کارت‌های بانکی‌تان دست همسرتان است، شوخی‌های زیادی دارند. عیدی برای همسرتان و سایمان چه در نظر دارید؟

تقریبا تمام خانم‌ها در همه نسل‌ها دوست دارند امور مالی را در دست داشته باشند. بچه‌ها هم در اردو خیلی من را اذیت می‌کنند و می‌گویند تو که همیشه کارت‌های بانکی‌ات دست خانمت است، زندگی‌های ما را هم دچار مشکل کرده‌ای و گفتند ما هم باید کارت‌های‌مان را به آنها بدهیم (خنده). من به همسرم اعتماد دارم و او می‌تواند از لحاظ مالی برنامه‌ریزی خوبی برای زندگی‌مان داشته باشد و برعکس اینکه بچه‌ها می‌گویند بحث ترس نبوده (خنده). البته درست است، من مثل بقیه مردها از همسرم می‌ترسم... شاید من هیچ‌وقت از هیچ حریفی نترسیده‌ام اما از تنها کسی که می‌ترسم همسرم است به خصوص وقتی خرابکاری می‌کنم (خنده). اما این تفاهم است نه ترس. درباره عیدی هم از بهمن تا آخر اسفند تمام مناسبت‌ها را داریم و کل درآمد یک سالم را در این دو ماه هدیه می‌دهم و همسرم هم تمام کادوها و عیدی را گرفته و با خیال راحت زندگی‌اش را می‌کند (خنده).

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.