b_Newsعجیب‌ترین مجمع انتخاباتی سال‌های اخیر با تشکیک آرا و شکست دوباره وزارت

رییس هفت رای هندبال!

تاریخ: 1397/12/22
زمان: 13: 51
نوع: گزارش
مثال «از کوزه همان برون تراود که در اوست» دقیقا مصداق مجمع انتخاباتی روز دوشنبه فدراسیون هندبال بود.

هدیه خطیبی/ مثال «از کوزه همان برون تراود که در اوست» دقیقا مصداق مجمع انتخاباتی روز دوشنبه فدراسیون هندبال بود که اختلاف نظر شدید، نبود اتحاد و اوضاع بهم ریخته درون خانواده هندبال را در نتیجه دور نخست انتخابات نشان داد. شاید اگر قانون راه یافتن  فقط دو نامزد با آرای بیشتر به دور دوم انتخابات نبود، تعیین رییس جدید تا نیمه شب هم ادامه پیدا می‌کرد و احتمالا به نتیجه هم نمی‌رسید!

با قانون منع به کارگیری بازنشسته‌ها علیرضا رحیمی صندلی ریاست خود را در فدراسیون هندبال از دست داد و 15 کاندیدا (حمید علی‌نژاد، خسرو ابراهیم‌زاده، علیرضا پاکدل، محمد پورکیانی، مرتضی حسن‌پوردرواری، هادی خلیلی، مهدی طالب‌پور، ضرغام علیجانی، مرتضی غلامپور، توفیق کابلی، احمد گواری، سیدرضا مهدوی، میترا نوری، سیدعلی‌اصغر رفعتحقیقی و فاطمه ابوالقاسمی) برای جایگزینی او تایید صلاحیت شدند که در روز مجمع سه تن از آنها به صورت رسمی توفیق کابلی، رضا مهدوی و فاطمه ابوالقاسمی انصراف دادند.

با این حساب مجمع ماند و 12 کاندیدا با فرصت 7 دقیقه‌ای برای ایراد سخنرانی که مجموعا 84 دقیقه از وقت مجمع را گرفت. راستش ابتدا از کنار نکشیدن نفرات بیشتر، تعجب کردیم و در واقع انتظار ماندن این تعداد کاندیدا وجود نداشت اما فرصت سخنرانی مقابل معاون وزیر و نماینده کمیته المپیک در کنار تمام اعضای مجمع چیزی نیست که بشود راحت از آن عبور کرد. همچنین نتیجه انتخابات نشان داد هر کدام از کاندیداها برای خودشان چند رای مطمئن داشتند که حاضر نبودند آن را به سبد دیگری بریزند، موضوعی که در نهایت به ضرر هندبال شد. در حقیقت بین کاندیداها هم ذره‌ای نشان از ائتلاف به نفع هندبال دیده نمی‌شد. البته غلامپور به نفع گواری انصراف داد که در واقع دلیل دیگری جز ائتلاف داشت!

 

هشدار وزارت و تغییر مسیر انتخابات

پیش از شروع مجمع مهدی مستجاب‌الدعوه مسوول امور مجامع فدراسیون‌ها به نکته‌ای اشاره کرد که در تغییر مسیر انتخابات بی‌تاثیر نبود! او هشدار جدی داد که اگر دو کاندیدایی که برای روسای هیات‌ها هدیه فرستادند و قول هدیه بعد از پایان رای‌گیری دادند، در این مجمع به ریاست برسند، انتخابات با بررسی بیشتر وزارت ورزش ابطال می‌شود. همین جند جمله کافی بود تا برخی از اعضای مجمع با نگاهی به یکدیگر رای‌های‌شان را به سمت فرد دیگری ببرند. در قبال این اتفاق شایعاتی هم مطرح شد که وزارت از بیم رای نیاوردن گزینه خودش از این ترفند استفاده کرده!

وزارت ورزش که سال انتهایی کارش را در این دولت پیش رو دارد، اخیرا با پیش آمدن برخی بحث‌ها از جمله پاداش قهرمانان، دلخوری آنها، سابقه شائبه دخالت در بعضی از انتخابات‌ها و برخی حواشی دیگر تیغ تیز برنده سابق را ندارد و از قدرتش در بین فدراسیون‌ها کاسته شده بنابراین همان طور که اهالی قایقرانی به گزینه خودشان رای دادند و تابلو ورود ممنوع جلوی گزینه وزارت گذاشتند، در هندبال هم احمد گواری که گفته می‌شد گزینه مسلم وزارت است نتوانست به ریاست برسد تا دومین شکست اخیر وزارت در انتخابات فدراسیون‌ها رقم بخورد. به هر حال مدیران وزارت دنبال تضمین چهار سال آینده خود بعد از اتمام این دوره از دولت هستند ولی کما بیش موفق شدند در فدراسیون‌ها نفوذ کنند.

 

سردرگمی بین دور اول و دوم رای‌گیری!

اما برگردیم به انتخابات عجیب هندبال و جایی که در دور نخست، شدیدترین اختلاف نظر و پراکنده ترین آرا بین اعضای یک مجمع در طول انتخابات حداقل 10 سال اخیر را داشت. پس از صحبت کاندیداها و رای‌گیری، احمد گواری ۷ رای، علیرضا پاکدل ۷ رای، هادی خلیلی ۶ رای، مرتضی حسن‌پور ۶ رای، حمید آقا‌علی‌نژاد هیچ رای، خسرو ابراهیم‌زاده یک رای، محمد پورکیانی یک رای، مهدی طالب‌پور ۴ رای ۴، ضرغام علیجانی ۳ رای و میترا نوری ۲ رای کسب کردند. این آرا چشمان رسانه‌ها و شاید خود اعضای مجمع را گرد کرد که واقعا در دل هندبال چه می‌گذرد که اینقدر نظرات از هم دور است و هر کس حکومت خود مختار به راه انداخته! همین موضوع بسیاری از روسای هیات‌ها را سردرگم کرد و تعداد زیادی از آنها بدون توجه به تذکر رییس مجمع برای لحظاتی سالن هتل المپیک را در فاصله بین دو رای‌گیری ترک کردند یا جمع‌های چند نفره در گوشه‌ای از سالن تشکیل دادند تا ببینند باید به سمت کدام‌یک از کاندیداها در انتخاب اجباری دور دوم بروند. با این اتفاق بی‌نظمی زیادی ایجاد شد اما در نهایت دور دوم انتخابات با گواری و پاکدل برگزار شد که پاکدل با ٢٣ رای در مقابل ١٣ رای به عنوان رییس جدید فدراسیون از سوی اعضای مجمع انتخاب شد.

 

پراکندگی آرا نفاق نبود!

حالا هندبال رییسی دارد که قبلا نایب‌رییس فدراسیون در دوره علیرضا رحیمی بوده و پیش از مجمع زمزمه‌هایی از تلاش بدنه فدراسیون هندبال به بهانه لیگ در شهرهای مختلف برای جلب نظر روسای هیات‌ها به سمت او شنیده می‌شد. تلاشی که در حقیقت 7 رای حاصل آن بود و توفیق اجباری قانون دور دوم انتخابات فدراسیون‌ها باعث شد پاکدل برابر گزینه وزارت اعتماد خانواده هندبال را نصیب خود کند. با این حساب رییس 7 رای هندبال کار بسیار دشواری در پیش دارد. هندبال نه‌تنها از روزهای خوبش در نتایج تیم ملی و وجود ستاره‌ها فاصله نجومی گرفته بلکه اوضاع داخلی از هم گسیخته و به شدت بهم ریخته‌ای دارد که اتحاد حلقه گمشده آن است. موضوعی که در مجمع انتخابات به اثبات رسید و در ماه‌های اخیر با نتایج تیم ملی و لیگ بی‌کیفیت یا فدراسیون بی‌برنامه به خوبی قابل لمس بوده!

البته پاکدل پراکندگی آرا را بحث نفاق نمی‌داند و بعد از مجمع با اعتماد به نفس گفت:«استان‌ها ارتباط خوبی با هم دارند، اما هر نقطه جغرافیایی یک نامزد داشت و به همین دلیل رای‌ها پراکنده شد. فکر می‌کنم نگاه قومیتی شده بود و در دور دوم نشان دادند که نفاق وجود ندارد. ۱۳ نفری که رای ندادند هم از دوستان خوب بنده هستند.» در اینجا باید گفت اعضای مجمع در حقیقت انتخاب دیگری نداشتند و حتی همین 13 رای مخالف هم برای رییس جدید هندبال زنگ خطر است.

او همچنین افزود:«ما کارهای زیادی داریم و تلاش می‌کنیم با برنامه‌ریزی به اهداف‌مان برسیم. من برنامه‌هایم را بر اساس واقعیات عنوان کردم و حرف از مبالغ چند 10 میلیاردی نزدم. در فدراسیون من انحصار وجود نخواهد داشت و شایسته سالاری را انجام خواهم داد و از همه استفاده خواهم کرد. تلاش می‌کنم بزرگان هندبال به خانه خود برگردند.»

باید اشاره کرد که برخی اتفاقات بی‌سابقه هم در صبح روز مجمع نزد «گل» به امانت مانده و چند کاندیدا مایل به رسانه‌ای کردن آن نبودند و در نهایت برای هندبال باید آینده‌ای روشن را همراه با اتحاد آرزو کرد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.