b_Newsحکم فیفا علیه تراکتور همچنان در کشوی میز آجورلو

ملوان لیگ‌برتری شود، عالیشاه و نوراللهی به انزلی می‌روند

b_News فسخ یک‌طرفه با خارجی‌ها یا بدهی؟
تاریخ: 1395/11/27
زمان: 12: 31
نوع: خبر
وضعیت نامعلوم امید عالیشاه و احمد نوراللهی همچنان بدون پاسخ از سوی مدیران تراکتورسازی ادامه دارد.

احد علوی / وضعیت نامعلوم امید عالیشاه و احمد نوراللهی همچنان بدون پاسخ از سوی مدیران تراکتورسازی ادامه دارد. به‌نظر می‌رسد مسوولان تراکتور قصد ندارند واقعیت‌ها را درخصوص پرونده دو بازیکن بیان کنند. آنچه که وکلای چیره‌دست بدون دلیل درباره این پرونده می‌گویند با آن ادله‌ای که از سوی تراکتوری‌ها و وکیل‌شان بیان می‌شود، تفاوت زیادی دارد. کمیته تعیین وضعیت فیفا طبق گفته اکثر وکلای بین‌المللی وظیفه‌ای ذاتی دارد که نمی‌تواند به‌خاطر بدهی باشگاهی را از نقل و انتقالات محروم کند. این کمیته زمانی که باشگاه به تعهدات مالی‌اش نسبت به بازیکنانش عمل نکرده باشد به باشگاه موردنظر مدت‌زمانی را برای پرداخت بدهی‌اش فرصت می‌دهد و اگر باشگاه پول بازیکن را ندهد پرونده را به کمیته انضباطی فیفا ارجاع می‌دهد تا کمیته انضباطی ضمن محروم کردن باشگاه بابت عدم تمکین از رای کمیته تعیین وضعیت جریمه نقدی درنظر بگیرد. با این حساب عملا مشکل باشگاه تراکتورسازی عدم تعهدات مالی بازیکنان خارجی‌اش نبوده است. این در حالی است که باشگاه تراکتورسازی هنوز رای فیفا را رسانه‌ای نکرده است. طبق گفته یک منبع آگاه در فدراسیون فوتبال که قوانین بین‌المللی را می‌داند و ارتباط خوبی هم با فیفا دارد، باشگاه تراکتورسازی بابت فسخ یک‌طرفه با بازیکنان خارجی‌اش از نقل و انتقالات محروم شده است و به قول معروف پنجره نقل و انتقالاتش در فیفا بسته شده است. از باشگاه تراکتور تنها جوابی که به بیرون داده می‌شود، این است که فیفا این حکم را داده و دنبال شکستن این حکم هستیم تا بتوانیم در چند بازی آخر از امید عالیشاه، احمد نوراللهی و هاشم بیگ‌زاده و حتی سجاد شهباززاده استفاده کنیم. اتفاقی که بنا به گفته این منبع مطلع محال به‌نظر می‌رسد و باشگاه تراکتورسازی باید تا پایان فصل بدون این چهار بازیکن به کارش ادامه دهد. از سوی دیگر قرار است احمد نوراللهی و امید عالیشاه طی روزهای آینده به تبریز بروند و در تمرینات این تیم شرکت کنند. آنها در حال حاضر سرباز تراکتورسازی هستند و تنها می‌توانند با تراکتور تمرین کنند.
یکی از مسوولان تراکتور در این باره می‌گوید: «به ما گفته‌اند درباره این سه بازیکن صحبتی نکنیم تا کارها را دنبال کنند و در یک فضای آرام مشکل آنها را حل کنند. اما آنچه که من می‌دانم این است که شاید فصل بعد امید عالیشاه و احمد نوراللهی به یک باشگاه نظامی دیگر مثل ملوان بروند، البته اگر ملوان به لیگ برتر صعود کند.»


نوراللهی شاید نیم‌فصل آینده به پرسپولیس برگردد!
اتفاقی که برای نوراللهی و عالیشاه رخ داده شاید آنها را در بدترین روزهای عمر فوتبالی‌شان قرار دهد. در صورت درست نشدن پرونده محرومیت تراکتور در نقل و انتقالات شاید این دو بازیکن به یک تیم نظامی دیگر بروند. یک فرد نزدیک به نوراللهی و عالیشاه که اطلاعات کافی درباره آنها دارد در این باره مدعی شد اگر ملوان به لیگ برتر بیاید و تراکتور نتواند در تابستان هم مشکلش را با فیفا حل کند، به احتمال زیاد آنها به ملوان می‌روند آن هم با کمترین قرارداد عمرشان.
طبق گفته این فرد باید دید کسورات نوراللهی در کمیسیون کسورات تایید می‌شود یا نه؟ اگر این کمیسیون با کسورات نوراللهی موافقت نکند و مورد تایید قرار نگیرد، این احتمال وجود دارد که هافبک جوان تراکتورسازی تا نیم‌فصل، فصل آینده هم در تبریز ماندگار شود. طبق شنیده‌های ما ماهینی هم با چنین مشکلی مواجه شده بود. کسورات مدافع کنونی پرسپولیس در این کمیسیون از هفت ماه فقط دو ماهش تایید شد و همین موضوع باعث شد تا دیرتر به پرسپولیس ملحق شود. با این حساب اگر کسورات نوراللهی مورد تایید کمیسیون کسورات نیروهای مسلح قرار بگیرد، شهریور سال آینده هافبک جوان پرسپولیس به تهران بازمی‌گردد در غیر این صورت نوراللهی در نیم‌فصل، فصل آینده مجددا پرسپولیسی می‌شود.


تربیت‌بدنی نیروهای مسلح ناجی احمد و امید می‌شود؟
یکی از دیگر مواردی که درباره آینده عالیشاه و نوراللهی مطرح است، تصمیم مهم و حیاتی تربیت‌بدنی نیروهای مسلح درباره این دو بازیکن است. طبق شنیده‌های ما تربیت‌بدنی نیروهای مسلح طبق قوانینی که در این ستاد وجود دارد، می‌تواند رای به بازی کردن عالیشاه و نوراللهی در تیم غیرنظامی بدهد. اگر این اتفاق با رایزنی‌های این بازیکنان و باشگاه تراکتورسازی به‌وجود بیاید، این احتمال وجود دارد که تربیت‌بدنی نیروهای مسلح مجوز بازی کردن نوراللهی و عالیشاه را در تیم‌های غیرنظامی صادر کند. از آنجایی که این دو بازیکن سابقه حضور در رده‌های تیم‌ملی را هم دارند، اگر آجورلو و باران‌چشمه به توافق برسند، می‌توانند برای کمک به آنها چنین مجوزی را صادر کنند ولی این تصمیم منوط به نگاه ملی آنها به آینده فوتبالی این دو بازیکن دارد.