b_Newsاگر آمریکا له و خراب بود، رحیمی، کمیل و یزدانی هم له بودند

محمد طلایی: به اینکه جایگاهم سفت یا سخت شده فکر نمی کنم !

b_News یاراحمدی می توانست باروس را ببرد/ يزداني عفونت داشت و چرك خشك كن می خورد
تاریخ: 1395/12/01
زمان: 12: 20
نوع: گفتگو
طلايي، از اينكه گفته مي شود تيم ملي آمريكا خسته و له بوده، گلايه كرد.

حامد جیرودی/ تيم ملي كشتي آزاد براي ششمين بار پياپي قهرمان جام جهانی شد. اين در شرايطي است كه در اين دوره از مسابقات، كادر فني تيم ملي ايران تغيير كرده بود و محمد طلايي هدايت آزادكاران ايراني را بر عهده داشت اما اين مربي هم توانست، ضمن دفاع از قهرماني هاي پياپي ايران در اين رقابت ها، توانايي هاي خود را در قامت سرمربي تيم ملي و جانشين رسول خادم به اثبات برساند.
طلايي در گفت و گويي كه با «گل» داشت، از اينكه گفته مي شود تيم ملي آمريكا خسته و له  بوده، گلايه كرد.

 

محمد آقا تبريك مي گوييم. درباره قهرماني تيم ملي در مسابقات جام جهاني صحبت کنید?
ممنونم از لطف شما. من هم اين قهرماني را به همه مردم ايران تبريك مي گويم. خوشبختانه بچه هاي ما از همان دور اول خوب ظاهر شدند و ما تيم تركيه اي را شكست داديم كه تيم سوم المپيك شده بود و فقط يك كشتي گيرشان به نام طاها نبود. تيم هاي آذربايجان و گرجستان هم به صورت نسبي نفرات خود را آورده بودند اما قرعه اين چيزها سرش نمي شود و به اين كه يك تيم ببازد و يك تيم ببرد، نيست. براي كشتي فينال هم بدن حسن يزداني خيلي عفونت داشت و چرك خشك كن مصرف مي كرد اما در نهايت بدن اش خالي كرد و ضربه شد اما روي هم رفته، تيم ما تاكتيك لازم و استراتژي مناسب تا پايان مسابقات را داشت و كشتي گيراني مانند مسعود اسماعيل پور، مصطفي حسين خاني و كميل قاسمي، كشتي هاي خيلي خوبي را گرفتند.

 

با اين كه به بيماري حسن يزداني اشاره كرديد اما او از باخت خود خيلي ناراحت بود!
اين به خاطر روحيه خاصي است كه او دارد. حسن هميشه دوست دارد برنده باشد و به خاطر همين وقتي كه باخت، احساساتي شده بود و ناراحت بود.

 

پيمان ياراحمدي هم كه كشتي اش را به جردن باروس واگذار كرد!
پيمان مي توانست بهتر از اين عمل كند و من اين موضوع را به خودش هم گفتم. او توان اين را داشت كه باروس را شكست دهد اما كم و كسري هايي داشت كه مانع از پيروز شدن او شد. با اين حال، او كشتي گير خوبي است و من به او گفتم که اگر می خواهد قهرمان جهان شود، باید پیروزی بر کشتی گیران بزرگ دنیا را یاد بگیرد.

 

جو سالن مسابقات کشتی در کرمانشاه هم خیلی هیجان انگیز بود، درست است؟
بله همین طور است. جو خیلی احساسی و خوب بود. منتهی کشتی گیر باید حواس اش را جمع کند که منطق اش بر احساسات اش غلبه کند.

 

چطور؟
چون وقتی تماشاچی کشتی گیر را تشویق می کند، او به طور ناخودآگاه به حمله فکر می کند و دفاع مقابل حریف را از یاد می برد و برای احساساتی شدن زیاد اصلا خوب نیست. چون ممکن است فن بخورد و در نهایت امتیازات را از دست بدهد.

 

مثل اتفاقی که برای مسعود اسماعیل پور افتاد و او در لحظات آخر به لوگان استیبر آمریکایی با تصور این که وقت کشتی تمام شده، امتیاز داد؟
بله دقیقا. در آن مسابقه تماشاگران شمارش معکوس را آغاز کرده بودند و مسعود هم فکر کرد که کار تمام شده و در یک ثانیه به حریف اش امتیاز داد.

 

اما با این قهرمانی به نظر می رسد جایگاه شما در تیم ملی سفت و محکم شد؟
همه چیز دست خداست و من زیاد به این چیزها فکر نمی کنم که جایگاهم سفت شده یا سخت شده. قهرمانی ما یک کار تیمی و گروهی بود که همه عوامل در آن نقش داشتند. آقای دودانگه و توکلیان دو مربی خوبی هستند که خیلی به ما کمک می کنند و دودانگه خودش یک تیم است. در کنار همه، خود آقای رسول خادم هم بر کار همه نظارت دارد و کمک خیلی بزرگی بودند.

 

با این حال، بعضی اوقات گفته می شد که محمد طلایی مربی جوان و کم تجربه ای است و حالا شما با این قهرمانی جوان منتقدان خود را داده اید.
واقعیت این است که نگاه مغرضانه گاهی وجود دارد اما من هم دیگر جوان نیستم و 42 سال ام است.

 

42 سال که سنی نیست!
از لحاظ سنی بله اما منظورم این است که مربی جوان به مربی می گویند که 30، 31 سال داشته باشد نه مربی مثل من که در 42 سالگی سالهاست مربیگری کرده ام و از تیم های پایه و جوانان کارم را شروع کرده ام و حالا به تیم بزرگسالان رسیده ام. منتهی گاهی وقت ها سیاسی بازی می شود و این حرف ها زده می شود.

 

ولی حالا ثابت کردید که کم تجربه و یا به قول خودتان جوان نیستید.
همان طور که گفتم قضاوت مختص ذات خداست و ما هم کارمان را انجام می دهیم. اما هر کسی هم نظر و عقیده ای دارد. مثلا گفته اند که تیم آمریکا تیم خراب و له ای بود مقابل ما قرار گرفت. اگر این طور است، مگر حسن رحیمی، کمیل قاسمی و حسن یزدانی ما له نبودند؟ هر کسی اندازه خودش کشتی می گیرد. همه تیم ها هم یک بار صبح روی تشک رفتند و یک بار هم بعد از ظهر و همه خسته وله شده بودند. روسیه هم که در گروه آمریکا بود با تیم جوانان خودش در این رقابت ها شرکت کرده بود. اما در کل همه چیز با خداست.

 

البته با توجه به این که کشتی فینال، به مسابقه آخر کشیده شد، به نظر می رسید آمریکایی ها هم همه زور خود را زدند تا قهرمان شوند!
بله صد در صد همین طور است. همه اعضای تیم آمریکا گفته بودند که ما می خواهیم ایران را ببریم و قهرمان شویم و خود جردن باروس و کشتی گیر دیگرشان اسنایدر بارها گفتند ما ایران می بریم و برای پیروزی ما قرار گرفتند که خوشبختانه بچه های ما همت کردند و در نهایت  در کشتی آخر آنها را بردیم.

 

آمریکایی ها خیلی از حضور در ایران راضی هم به نظر می رسیدند.
بله. چون مردم ما کشتی دوست هستند و این به تیم های حاضر در این مسابقات انگیزه می داد.

 

حتی خود باروس هم گفت در آمریکا با او عادی برخورد می شود اما در ایران با او مثل قهرمان ها رفتار می کنند.
دقیقا همین است. چون مردم ما کشتی بلد هستند و اگر یک کشتی خوب دنیا به ایران بیاید، با و با احترام برخورد می کنند.

 

برنامه بعدی تان چیست؟
ما می خواهیم یک سری از کشتی گیران جوان را به جام یاشاردوغو و بعد به اوکراین ببریم تا محک بخورند. دور جدید انتخابی تیم ملی هم احتمالا بعد از عید خواهد بود تا ملی پوشان برای مسابقات آسیایی آماده شوند.

 

از شما تشکر می کنیم.
ممنون. فقط من می خواهم از زحمات رسول خادم تشکر کنم که خیلی برای ما وقت گذاشتند و ما اردوهای منظم و خوبی را برگزار کردیم و از همه هم ممنونم که با دید مثبت به تیم ملی نگاه کردند.

 

علی اشکانی هم برای شما پیام تبریک فرستاده.
من از علی آقا تشکر می کنم. واقعا وفاق و همدلی خوبی بین آزاد و فرنگی وجود دارد و من امیدوارم تیم ملی کشتی فرنگی هم در جام جهانی پیش رو به موفقیت برسد.