b_Newsچهارمی والیبال در لیگ جهانی را بزرگ می کنند اما قهرمانی ما در جام جهانی عادی است

مصطفی حسین خانی: نگاه ها به تیم ملی کشتی مغرضانه است!

b_News مدال برنز بوداپست، اعتماد به نفس خوبی به من داد
تاریخ: 1395/12/02
زمان: 11: 00
نوع: گفتگو
مصطفی حسین خانی ملی پوش وزن 70 کیلوگرم در جام جهانی کرمانشاه، از اعتماد به نفسش در این رقابت ها حرف زد.

حامد جیرودی

یکی از آزادکارانی که در جام جهانی 2017 در کرمانشاه برای تیم ملی ایران روی تشک رفت، مصطفی حسین خانی ملی پوش وزن 70 کیلو گرم بود. او که در مسابقات جهانی 2016 بوداپست، به مدال برنز دست پیدا کرده بود، در جام جهانی سه بار روی تشک رفت که در مسابقه اول خود با نتیجه چهار بر صفر یاکوپ گور از ترکیه را با نتیجه چهار بر صفر از پیش رو برداشت و در مسابقه دوم خود هم با حساب 11 بر صفر آمیت کومار ازهند را شکست داد. حسین خانی که در فینال جام جهانی هم به میدان رفت، موفق شد با نتیجه دو بر صفر برابر جیمز گرین آمریکایی به پیروزی برسد تا در نهایت تیم ملی کشتی آزاد با پیروزی پنج بر سه برابر آمریکا، مقام قهرمانی این رقابت ها را برای ششمین سال پیاپی به دست آورد. این موضوع باعث شد تا به سراغ این کشتی گیر تهرانی برویم و با وی صحبتی داشته باشیم. حسین خانی در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که مدال برنز بوداپست، اعتماد به نفس خوبی به او داد تا به راحتی در جام جهانی کشتی بگیرد.

 

تبریک بابت قهرمانی جام جهانی، مسابقات چطور بود؟

ممنون. همان طور که می دانید در این مسابقات هشت تیم برتر کشتی دنیا حضور داشتند اما خدا را شکر می کنم که توانستیم جام قهرمانی را بالای سر ببریم. ما در این مسابقات، رقابت حساسی با تیم آمریکا داشتیم اما خوشبختانه بچه ها غیرت کردند و کشتی های جذاب و خوبی گرفتند تا در نهایت به موفقیت برسیم.

 

به نظر می رسد که حضور پرتعداد تماشاگران کرمانشاهی و حمایت آن ها هم خیلی به قهرمانی کمک کرد؟

بله واقعا جا دارد که از تک تک تماشاچیان که در سالن مسابقات حضور داشتند، تشکر کنم. آن ها واقعا غوغا به پا کردند و همه تیم ها از حضور این همه تماشاگر متحیر شده بودند. البته خیلی از مردم عزیز هم پای گیرنده های رادیویی و تلویزیونی بودند و با دعاهای خیرشان ما را همراهی کردند که از آن ها هم تشکر می کنم.

 

بازی با آمریکا در فینال خیلی حساس شد، این طور نیست؟

بله. چرا که آمریکا تیم اصلی اش را آورده بود و بچه های ما هم خیلی سرحال و آماده بودند و همه کشتی های قبلی خود را یک طرفه برده بودند. تیم آمریکا از لحاظ امکانات و شرایط دیگر بسیار خوب بود و با  استخوانبندی کامل خود شرکت داشت و فکر می کنم اگر تیم روسیه با نفرات اصلی اش هم شرکت می کرد، به این تیم باز می باخت و برای همین دیدار ما و آمریکا در فینال حساس شده بود.

 

ویزایی هم که برای حضور آنها صادر شد، باعث شد تا کیفیت مسابقات بالاتر برود، درست است؟

بله. البته به غیر از موضوع موضوع ویزا، آمریکایی ها کلا جام جهانی خیلی برای شان مهم است. آن ها خودشان این مسابقات را ابداع کردند و در رده بندی کلی هم تعداد قهرمانی شان در این رقابت ها از ایران و روسیه بیشتر است.

 

تو به قدرت آمریکا و انگیزه حضور این تیم در جام جهانی اشاره داری اما محمد طلایی از این که گفته شده آمریکا مقابل ایران تیم خسته و له ای بوده، گلایه داشت؟

این حرف ها همیشه هست! اما من تعجب می کنم که کسی بخواهد قهرمانی ما در این مسابقات را زیر سوال ببرد. جالب است که اگر می باختیم، به قدرت آمریکا اشاره می شد اما حالا که برده ایم، این حرف ها را می زنند؟ این نگاه ها به تیم ملی کشتی مغرضانه است. این مسابقات در خاک ایران برگزار شده و همه ما هم ایرانی هستیم،پس باید از این موفقیت خیلی خوشحال باشیم اما برخی به دنبال این هستند که این موفقیت ها را کوچک جلوه دهند. اگر پیشرفتی در والیبال به دست آمده، به خاطر حمایت های مادی و معنوی است که از این رشته می شود. وقتی این تیم در لیگ جهانی چهارم می شود، این موفقیت را بزرگ جلوه می دهند و همه از آن تعریف می کنند اما وقتی ما برای ششمین بار پیاپی در جام جهانی کشتی قهرمان می شویم، آن  را می خواهند عادی جلوه دهند. در حالی که ما در رقابت های بزرگی که تیم های مطرح در آن شرکت داشته اند، قهرمان شده ایم.

 

تو سه برد خوب داشتی و به نظر می رسد خیلی آماده بودی.

بله خوشبختانه من در شرایط خوبی قرار داشتم. من در مسابقه اول کشتی گیر ترکیه را بردم که مدال نقره و برنز جهانی را دارم و بعد از آن هم کشتی گیر هند را با امتیاز بالا بردم و در نهایت هم مقابل کشتی گیر آمریکایی به برتری رسیدم.

 

شرایط تو نسبت به مسابقات جهانی بهتر شده بود؟

من بعد از مسابقات جهانی مجارستان و مدال برنزی که در آن رقابت ها به دست آوردم، اعتماد به نفس خوبی کسب کردم و در جام جهانی با روحیه بالاتری کشتی گرفتم. حالا هم با قهرمانی در جام جهانی، انگیزه ام بیشتر شده و امیدوارم در مسابقات جهانی و آسیایی سال آینده نتایج بهتری هم بگیرم.

 

یعنی کسب مدال طلا؟

خب همه کشتی گیران همیشه به قهرمانی و کسب مدال طلا فکر می کنند. اما کشتی یک رشته رکوردی مثل وزنه برداری نیست که بگوییم اگر این تعداد کیلو را بالای سر ببریم، قهرمان جهان می شویم. در کشتی هزار اتفاق می افتد و نمی توان قول صد در صد داد اما من به شخصه، همیشه همه تلاشم را می کنم که یک مدال خوش رنگ و خب به دست آورم و برای کشورم افتخارآفرینی کنم.

 

 

 

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.