b_Newsابوترابی با ان شاا.. گفتن کیهانی برنگشت

دونده مهاجر برای سوئد رکورد شکست و قهرمان شد!

تاریخ: 1395/12/03
زمان: 11: 30
نوع: گزارش
مهاجرت ورزشکاران به کشورهای دیگر این روزها به یکی از مهم ترین مسایلی تبدیل شده که ورزش کشور با آن روبه رو است.

نگار رشیدی

مهاجرت ورزشکاران به کشورهای دیگر این روزها به یکی از مهم ترین مسایلی تبدیل شده که ورزش کشور با آن روبه رو است. ورزشکارانی که اصلی ترین دلیل رفتن شان را بی مهری هایی اعلام می کنند که از سوی فدراسیون های شان با آن مواجه شدند.

نکته تاسفبار اما جایی است که هر روز به تعداد این مهاجران اضافه می شود اما آب از آب در دل مسوولان تکان نمی خورد. تاسف بارتر هم این است که این ورزشکاران رانده شده برای کشور دوم در میادین می درخشند.

به غیر از ورزش های تکواندو، ژیمناستیک، کشتی و ... حالا از دوومیدانی هم خبر موفقیت یک مهاجر شنیده می شود. محمدرضا ابوترابی دونده ماراتن ایران که چند ماه پیش برای حضور در مسابقات دوی نیمه ماراتن استکهلم به سوئد سفر کرده بود، همراه دیگر نفرات تیم به کشور بازنگشت.

بعد از این اتفاق، خیلی ها از این تصمیم او تعجب کردند. مسوولان وقتی با این سوال مواجه شدند که آیا ابوترابی قصد پناهندگی دارد، عنوان کردند امکانات در ایران در حد سوئد هست و دلیلی ندارد که ابوترابی بخواهد چنین تصمیمی بگیرد!

 آن زمان کیهانی گفت این مسابقات آزاد بوده و افراد با هزینه شخصی خود ثبت نام و در رقابت شرکت کردند و ان شاا... که ابوترابی برمی گردد. اما این سرمایه دوومیدانی بود که از دست رفت و با ان شاا... گفتن برنگشت.

ابوترابی که عنوان نایب قهرمانی دوی صحرانوردی 2014 آسیا را در کارنامه دارد، راه پیشرفت را در سوئد پیدا کرد. کشوری که با وجود اینکه ابوترابی هنوز به عنوان پناهنده آنجا روزگار می گذراند، او را تحت حمایت خود درآورده و امکاناتی که برای موفقیت می خواست، در اختیارش گذاشت. تا جایی که همین چند روز پیش نه تنها در مسابقات داخل سالن سوئد اول شد، بلکه رکوردشکنی هم کرد. عملکرد این دونده ایرانی در رسانه های سوئد نیز بازتاب داشت و عکس و خبرهای او را می توان در روزنامه های این کشور پیدا کرد.

ابوترابی زمانی که درخواست پناهندگی داده بود، در شهری اسکان داده می شود که سالن برای تمرین نداشت، اما وقتی تقاضای سالن کرد، سوئدی ها شرایطی را برایش فراهم کردند تا هر روز به شهری که مجهز به سالن است برود و تمریناتش قطع نشود. نتیجه این حمایت هم شکستن رکورد داخل سالن بود. هیچ بعید نیست که با طی شدن کارهای اداری در المپیک 2020 ابوترابی را ببینیم که برای سوئدی ها می دود و حتی روی سکو برود !

او بارها از نادیده گرفته شدن رکوردهایش، اعزام نشدنش به مسابقات بین المللی و شرایط نامناسب تمرین گلایه کرد. ابوترابی حتی زمانی که فدراسیون روح ا... محمدی مربی خودش و حسین کیهانی را برکنار کرد، تمام قد پشت او ایستاد اما هیچ کدام از این ها تاثیری برای بهبود اوضاع نداشت.

با تمام این حرف ها گفتن این که ورزش مادر ایران حال خوشی ندارد، دیگر تکراری شده است. با سرمایه سوزی های مان حال این ورزش را بدتر نکنیم. حواس مان به امثال ابوترابی باشد که استعدادشان را در کشور خرج کنند، نه اینکه بذر بی محبتی که در دل شان کاشته می شود، در خاک کشوری دیگر ریشه بزند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.