b_Newsپیروزی و شکست حسن یزدانی مانند عسل برای ما شیرین است

عباس جدیدی: بازیگران ما باید سالی 10 تا اسکار بگیرند!

b_News همه بازیگران و هنرمندان دوستان عزیز من هستند و من با آنها رفیقم / ایرانی‌ها به آمریکایی‌ها ثابت کردند که «در خونه باز» هستند
تاریخ: 1395/12/03
زمان: 14: 18
نوع: خبر
جدیدی در صحبت های تازه اش درباره بازیگران سینما و هنرمندان معتقد است که باید به هنرمندان پیشکسوت و همچنین ورزشکاران رسیدگی شود.

حامد جیرودی / عباس جدیدی کشتی‌گیر سابق تیم‌ملی و عضو شورای اسلامی شهر تهران، یکی از چهره‌هایی است که همواره نظرهای جالب و متفاوتی در خصوص مسایل مختلف ورزشی، فرهنگی و اجتماعی می‌دهد که گاهی با حواشی زیادی هم همراه شده است.
اما حالا قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد در مسابقات جام‌جهانی 2017 که در کرمانشاه برگزار شد، باعث شد تا به سراغ جدیدی برویم و از این نایب‌قهرمان المپیک 1996 آتلانتا درباره کشتی و شرایط این رشته بپرسیم. در این بین بحث ما با جدیدی به صحبت‌هایش درباره هنرمندان نیز کشیده شد و این‌بار صحبت‌های جدیدی را درباره بازیگران سینما و هنرمندان مطرح کرد و معتقد است که باید به هنرمندان پیشکسوت و همچنین ورزشکاران رسیدگی شود تا آنها در شرایط خوبی زندگی کنند.


مسابقات تیم‌ملی کشتی آزاد در جام‌جهانی را که با قهرمانی ایران به پایان رسید، دنبال می‌کردید؟
بله، من صمیمانه تبریک عرض می‌کنم خدمت کشتی‌گیران و مربیان تیم‌ملی که کشتی‌های خوبی را گرفتند. خوشبختانه کشتی ما در شرایط خوبی قرار دارد. هرچند که ظرفیت ما در این رشته بسیار بالاتر از این است و می‌توانیم موفق‌تر از این باشیم. جوانگرایی خوبی در تیم‌ملی انجام شده و تا المپیک می‌توانیم از این مهره‌ها استفاده کنیم. نکته‌ای که وجود دارد این است که ما باید به مربیان پایه رسیدگی کنیم و نگاه‌مان باید حمایتی باشد. چرا که مهم‌ترین عاملی که باعث موفقیت می‌شود این مربیان سازنده هستند که این شاگردان را ساخته و تحویل تیم‌ملی می‌دهند. به لطف خدا و دعای مردم و تلاش کادرفنی و تک‌تک این عزیزان کشتی‌های خوبی گرفته شد و من به آنها خسته‌نباشید می‌گویم و حتی از کسانی که به عنوان حریف تمرینی در اردوهای تیم‌ملی با کشتی‌گیران تمرین کردند و باعث شدند تا آنها ساخته شوند، تشکر می‌کنم. به هر حال این مدال‌هایی که گرفته می‌شود مثل فیلمی می‌ماند که همه نگاه‌شان به هنرپیشه‌های نقش اول استاما عوامل پشت صحنه مانند صدابردار و کارگردان فیلم را نمی‌بینند. قهرمانی تیم ملی هم عوامل پشت صحنه‌ای دارد که مانند پشتوانه تیم ملی عمل می‌کنند. ما باید شرایط را جوری جلو ببریم که چهار، پنج تیم ملی قوی داشته باشیم و بتوانیم از آنها خوب استفاده کنیم.


نقش رسول خادم رییس فدراسیون کشتی در این عوامل پشت صحنه چقدر است؟
اجازه بدهید من از فرد خاصی نام نبرم و مصداقی صحبت نکنم و بهتر است به صورت کلی صحبت کنیم! این قهرمانی که به دست آمده یک کار تیم‌ورک است و همه در آن نقش داشتند.


گفتید که باید به مربیان سازنده و جوان بها داده شود. محمد طلایی سرمربی تیم‌ملی هم قبلا سرمربی نوجوانان و جوانان بوده و حالا با این قهرمانی خودش را در تیم ملی بزرگسالان اثبات کرده است، درست است؟
بله درست است. البته ما باید از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنیم. واقعا مربیان سازنده و فعالی در جامعه کشتی وجود دارند که پشت پرده هستند و خیلی بی‌ادعا و خالصا، مخلصا کار می‌کنند و به صورت شبانه‌روزی در خدمت ورزش هستند. من فکر می‌کنم باید به کشتی که دارای سبقه فرهنگی بسیار زیادی در کشور ماست و حتی در شاهنامه فردوسی هم از آن نام برده شده است، بهای بیشتری داده شود. این رشته بر پایه غیرت و عرق وطن‌پرستی ایجاد شده و تمام مدال‌هایی که در مسابقات جهانی و المپیک به دست می‌آید ریشه فرهنگی دارد و باید بودجه خوبی به آن اختصاص داده شود. من واقعا به خودم بالیدم و افتخار کردم که مقام معظم رهبری با پیام گوهربارشان ورزشکاران تیم ملی را مورد تفقد قرار دادند و باعث دلگرمی جامعه ورزش و کشتی شدند و با پیام‌شان روح تازه‌ای در بدن ورزشکاران دمیدند.


یکی از همین مربیان سازنده و بی‌ادعایی که اشاره دارید، اکبر فلاح کشتی‌گیر قدیمی است که سال‌هاست در جنوب تهران مربیگری می‌کند.
همان‌طور که گفتم من دوست ندارم از اشخاص نام ببرم. چون ممکن است اسم برخی را فراموش کنم و باعث ناراحتی شوم. اما اعتقاد دارم که رکن اصلی کشتی، مربیان پایه هستند که با کمترین امکانات، بزرگ‌ترین ورزشکاران را می‌سازند. آقای حسن یزدانی برای ما همیشه حسن یزدانی است و برد و باخت این قهرمان برای ما مثل عسل شیرین است. چرا که شکست هم پلی برای پیروزی است. به هر حال وقتی یک کشتی‌گیر به یک وزن بالاتر می‌رود، وقت لازم است که جا بیفتد و کارشناسان می‌دانند که این کار فرازونشیب زیادی دارد. اما نکته قابل بحث این است که یک قهرمان المپیک یک شبه به این مقام نمی‌رسد و مربیان سازنده‌ای وجود دارند که این عزیزان را پرورش می‌دهند. امیدوارم که ما بتوانیم شرایط را در ورزش به صورت کلی طوری پیش ببریم که بیانات حضرت آقا محقق شود. ایشان به این موضوع اشاره داشتند که ورزش ما زیبنده این است که ورزشکاران ما بین نفرات اول تا سوم دنیا باشند چرا که شایستگی این را دارند و حالا هم ما باید به جوانگرایی و پشتوانه‌سازی بپردازیم.


در حاشیه مسابقات جام‌جهانی بحث حضور یا عدم حضور تیم‌ملی آمریکا در ایران بعد از صحبت‌های دونالد ترامپ رییس‌جمهور این کشور مساله‌ساز شد.
اما در نهایت وزارت امور خارجه مجوز حضور آمریکایی‌ها را در ایران صادر کرد و به نظر می‌رسد با حضور آنها کیفیت جام‌جهانی بالا رفت. درست است؟
بله مسلم است که حضور کشتی‌گیران آمریکایی در ایران باعث شد تا کیفیت مسابقات بالا برود و بازی‌ها با هیجان و جذابیت بیشتری دنبال شود. به هرحال همه تیم‌های صاحب‌نام دنیا در کشتی وجود داشتند منتها کاری که آن آقا با دستورش درباره عدم صدور روادید به چند کشور مسلمان از جمله ایران داده بود و باعث شده بود با تدابیر شدید امنیتی صورت بگیرد کار بسیار قبیح و بدی بود که ناراحتی و خشم مسلمانان را برانگیخت اما دادگاه عالی آمریکا دستور بالاترین مقام اجرایی این کشور یعنی رییس‌جمهور آمریکا را لغو کرد. در این فضاهای سیاسی هم خوشبختانه بچه‌های ما هم پیروز شدند و هم به خوبی از کشتی‌گیران این کشور پذیرایی کردند و نشان دادند که خلق و خوی صفا و صمیمت دارند.


جردن باروس قهرمان المپیک 2012 لندن هم گفته بود عاشق مردم ایران است و در این کشور او را به عنوان یک قهرمان نگاه می‌کنند.
(می‌خندد) بالاخره ایرانی‌ها دارای فرهنگ غنی هستند و به قول قدیمی‌ها «در خونه باز» هستند و با آغوشی گرم از مهمان‌ها پذیرایی می‌کنند و مهمان‌نواز هستند که این فرهنگ بالای ایرانی‌ها را نشان می‌دهد. من در این بین باید از استاندار محترم کرمانشاه و مردم این شهر هم تشکر کنم که واقعا مهمان‌نواز هستند و همچنین برادران محبی که خیلی زحمت کشیدند و فضای بسیار قشنگی را به وجود آوردند.


محمد طلایی از اینکه عنوان شده بود آمریکا در فینال خسته و له بوده، گلایه‌مند بود. در این رابطه چه نظری دارید؟
اجازه بدهید من در این بحث‌ها دیگر ورود نکنم!


راستی گفته‌اید که با هنرمندان شوخی کرده بودید؟!
(می‌خندد) بالاخره همه این عزیزان نور چشم ما هستند و باید دست به دست هم دهیم تا کشوری موفق و ایرانی سربلند داشته باشیم.


به خاطر این گفتم که در مثال‌های‌تان در ابتدای مصاحبه به عوامل پشت صحنه فیلم اشاره کردید و گفتید فقط بازیگرها دیده می‌شوند و صدابردارها نه.
فرقی ندارد. ما باید همه حامی هم باشیم ان‌شاءا... که همه این هنرمندان موفق باشند و بتوانند نام ایران را در خارج از مرزها جهانی کنند.


شهاب حسینی با گرفتن جایزه‌های بین‌المللی این کار را کرده است.
بالاخره این هنرمندان امکانات کمی را در اختیار دارند اما بزرگ‌ترین اثرها را به‌وجود می‌آورند و ما هم تا به آنجا که از دست‌مان برمی‌آید کمک می‌کنیم.


امیر جعفری بازیگر تئاتر و تلویزیون هم چند وقت پیش شما را دعوت کرده بود که در تئاترش بازی کنید.
(می‌خندد) همه این عزیزان دوستان خوب من هستند. من با همه آنها رفیقم. ورزش و هنر مانند دو طرف ریل قطار می‌مانند که به جلو می‌روند. بازیگران و هنرمندان ما باید سالی 10 تا اسکار بگیرند! آنها بسیار بزرگ هستند و توانایی این را دارند که اگر حمایت شوند می‌توانند افتخارات جهانی بیافرینند. من از دولت محترم تقاضا دارم که بودجه بیشتری را به هنر و ورزش اختصاص دهد و اهتمام بیشتری به خرج دهد. خیلی از پیشکسوتان عزیزمان هستند که به آنها فیلم نمی‌دهند و در خانه هستند و باید از آنها قدردانی شود.


شما خودتان کاری در این رابطه در شورای شهر کرده‌اید؟
بله. این‌همه پردیس‌های سینمایی و خانه‌های سینما بودجه‌اش از طرف ما برنامه‌ریزی می‌شود و ما کارهای اختصاصی زیادی انجام دادیم و حمایت می‌کنیم. خدا شاهد است که ما این کارها را انجام می‌دهیم تا هنرمندانی که سن و سالی از آنها گذشته در آسایش باشند. باید به آنها سر بزنیم و احترام بگذاریم تا قدر آنها به عنوان پیشکسوتان ورزش و هنر دانسته شود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.