b_Newsاز شانس ام به جردن خوردم وگرنه نقره هایم در جهانی و المپیک طلا می شد!

صادق گودرزی: باروس یکی از نابغه های کشتی دنیاست، صحبت های او درباره ایران انعکاس جهانی دارد

b_News یاراحمدی می توانست باروس را ببرد، جردن دیگر دست نیافتنی نیست / یزدانی کار خوبی کرد به 86 کیلو رفت
تاریخ: 1395/12/05
زمان: 00: 32
نوع: گفتگو
صادق گودرزی کشتی گیر سابق تیم ملی به این موضوع اشاره کرد که باروس با این که یکی از بهترین کشتی گیران دنیا به حساب می آید اما دیگر طروات دوران جوانی اش را ندارد و کشتی گیران ایرانی می توانند او...

حامد جیرودی/ تیم ملی کشتی آزاد در حالی در مسابقات جام جهانی 2017 کرمانشاه به قهرمانی رسید که در یکی از مبارزات دیدنی پیکار فینال و در وزن ۷۴ کیلوگرم، پیمان یاراحمدی به مصاف جردن باروس دارنده دو طلای جهان و قهرمان المپیک لندن رفت و سه بر دو شکست خورد تا طلسم شکست ناپذیری این کشتی گیر مقابل ایرانی ها پابرجا بماند. اما این موضوع و نیز قهرمانی تیم ملی در جام جهانی، باعث شد تا به سراغ صادق گودرزی رقیب قدیمی باروس و نایب قهرمان المپیک 2012 لندن برویم و با او صحبتی داشته باشیم. این کشتی گیر ملایری سابق تیم ملی در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که باروس با این که یکی از بهترین کشتی گیران دنیا به حساب می آید اما دیگر طروات دوران جوانی اش را ندارد و کشتی گیران ایرانی می توانند او را شکست دهند.

 

رقابت های جام جهانی کشتی را دنبال می کردی؟
بله کشتی ها را دیدم و این قهرمانی را به اعضای تیم ملی کشتی، مربیان و فدراسیون تبریک می گویم. این ششمین قهرمانی پیاپی ما در جام جهانی بود و این که باز هم توانستیم جام قهرمانی را بالای سر ببریم، خیلی ارزشمند بود.

 

پس فکر می کنی که تیم ملی توانست روند رو به رشدش را بعد ازالمپیک ادامه دهد؟
بله خوشبختانه بچه ها بعد ازالمپیک خوب دور هم جمع شدند و با این قهرمانی ثابت شد که فدراسیون کشتی سیایت درستی را در پیش گرفته است.

 

حضور پرشور تماشگران در سالن محل برگزاری مسابقات هم خیلی جالب توجه بود.
درست است. تماشاگران کرمانشاهی که خیلی خوب از تیم ملی حمایت کردند. آن ها کشتی در خون شان است و برای همین خیلی با شور و حرارت، از مسابقات جام جهانی دیدن کردند.

 

کشتی با آمریکا در فینال هم خیلی حساس شده بود و به کشتی آخر کمیل قاسمی کشیده شد!
بله همین طور است. به هر حال آمریکا یکی از قطب های کشتی دنیاست که در کنار تیم هایی مانند روسیه، آذربایجان، ترکیه و گرجستان تیم خوبی دارد اما در فینال اتفاق های خوبی برای ما رقم خورد. هم در کشتی اول حسن رحیمی کشتی خوبی گرفت و هم کمیل قاسمی مسابقه را به خوبی برد تا قهرمان شویم.

 

رقیب قدیمی ات جردن باروس هم از حضور در ایران خیلی خوشحال بود و می گفت خیلی ایران را دوست دارد و مردم این جا به چشم یک قهرمان به او نگاه می کنند.
واقعا همیم طور است. وقتی جردن به عنوان یکی از نابغه های کشتی جهان و مشهورترین کشتی گیر دنیا به ایران می آید و این حرف ها را می زند، همه دنیا صحبت های او را رصد می کنند و انعکاس می دهند و این نشان می دهد که فارغ از بحث های سیاسی که از سوی آمریکایی ها مطرح می شود، ستاره های این کشور مثل جردن، ایران را خیلی دوست دارند.

 

او حتی گفته بهترین رقیب ایرانی اش در طول این سال ها صادق گودرزی بوده است.
او لطف دارد. نه این که او از من تعریف کرده بخواهم این حرف را بزنم اما او یکی از استعدادهای ناب کشتی دنیا بوده که فن وکلاس بالایی دارد و برای همین همیشه هم موفق بوده اما من از شانس ام به او خوردم وگرنه نقره هایم در مسابقات جهانی و المپیک طلا می شد!( می خندد)

 

این بار هم یک ایرانی دیگر یعنی پیمان یار احمدی با نتیجه نزدیک سه بر دو به او باخت و طلسم شکست ناپذیری او شکسته نشد!
واقعیت این است که جردن دیگر آن کشتی گیر سال های 2011 و 2012 نیست و با بالتر رفتن سن اش دیگر آن چابکی و صلابت بدنی را ندارد و این جام جهانی بهترین فرصت بود که بتوان او را شکست داد اما پیمان یار احمدی به خود باوری نرسیده بود و فکر می کرد با همان جردن 21 ساله و قهرمان المپیک طرف است.

 

با خود محمد طلایی سرمربی تیم ملی هم که صحبت می کردیم، می گفت یاراحمدی می توانست باروس را شکست دهد؟
بله من هم فکر می کنم که پیمان می توانست این کار را انجام دهد اما او احساس می کرد که با یک جردن جوان طرف است. یار احمدی اگر30، 40 ثانیه بیشتر تلاش می کرد می توانست بر جردن پیروز شود. البته من فکر می کنم جردن دیگر دست نیافتنی نیست و می توان او را در مسابقات بعدی شکست داد.

 

در کشتی فینال حسن یزدانی هم ضربه شد و گویا سرماخوردگی شدیدی داشت اما از باخت خود خیلی ناراحت بود.
من فکر می کنم که این باخت برای حسن لازم بود. البته سرماخوردگی هم مزید بر علت شد اما با وجود این حسن برای همه ما عزیز است و می تواند در کشتی های آینده اش به موفقیت برسد.

 

یک حرف عجیب هم مطرح شده بود و گفته شد یزدانی برای رو به رو نشدن با باروس به یک وزن بالاتر رفته است!
به نظر من حرکت خوبی که بعد از المپیک ریو انجام شد، رفتن حسن به وزن 86 کیلو بود. برای این کار به او مشاوره های خوبی داده شده و سرمربی تیم ملی هم موافق این موضوع بوده است. البته جا افتادن در یک وزن نیاز به زمان هم دارد و حسن هم 8 ، 9 ماه وقت می خواهد تا در 86 کیلو جا بیفتد. او کشتی گیر بزرگی است که می تواند باز هم قهرمان المپیک شود و مدال های طلا، نقره و برنز جهانی را به دست آورد.

 

بچه های تیم ملی کشتی هم که کاپ قهرمانی را به استان خوزستان بردند و به یک مادر شهید هدیه دادند.
به نظر من این کار بچه ها، یک کار نمادین و خیلی قشنگ بود که جاودانه شد. چون ما هر چه داریم از این شهدا و خانواده های آن هاست. اگر مسابقات جام جهانی کشتی در کرمانشاه و لب مرز بدون کوچکترین مشکلی برگزار می شود و امنیت داریم، به خاطر این جوان هایی است که به خاطر دفاع از وطن جان خود را از دست داده اند و شهید شده اند.

 

مردم خوزستان هم خیلی در شرایط سختی به سر می بردند.
بله واقعا ناراحت کننده است و امیدوارم مسئولان هر چه زودتر فکری به حال این موضوع کنند. ما که تخصصی نداریم در این زمینه حرف بزنیم اما این کار بچه های کشتی دو جنبه داشت. یکی این که به مسئولان بگویند که برای کمک سریع تر بشتابند و دیگر این که کاپ قهرمانی را به خوزستان بردند تا نشان دهند در کنار مردم هستند.

 

راستی این ماجرای عکس تمرین کردن تو با غلامرضا محمدی چه بود؟
(می خندد) این عکس قدیمی است. آقا غلام 10، 12 تا عکس با من دارد که ماهی یکی از آن ها را برای من می فرستد و می گوید کسی این عکس ها را ندارد. به هر ایبشان به من لطف دارد.

 

ولی او هم مربی بزرگی است.
بله هم مربی بزرگ. هم یکی از بهترین های کشتی ایران که هم از لحاظ فنی و هم اخلاقی قهرمان و پهلوان هستند.