b_Newsآیا با برد داربی برگشت می‌توان تغییر جایگاه داد؟

تاریخ به سود استقلال شهادت نمی‌دهد!

تاریخ: 1395/12/07
زمان: 12: 39
نوع: خبر
آیا هواداران استقلال با برد در داربی برگشت لیگ شانزدهم می‌توانند به جبران فاصله خود با رقیب سنتی امیدوار باشند؟!

صدیقه فتاحی / آیا هواداران استقلال با برد در داربی برگشت لیگ شانزدهم می‌توانند به جبران فاصله خود با رقیب سنتی امیدوار باشند؟!
در این که داربی یک بازی خاص است و نتیجه آن جدا از تاثیر امتیازی در وضعیت تیم‌ها در جدول رده‌بندی، می‌تواند در وضعیت روحی هردو تیم حاضر در آن تاثیر داشته باشد، هیچ تردیدی وجود ندارد. چه بسا داربی‌هایی که تیم بازنده در آن دچار ضعف روحی و مشکلات داخلی شده و سرنوشت بدی در پایان فصل نسبت به آنچه انتظار می‌رفت، نصیبش شده و در نقطه مقابل داربی‌هایی هم وجود داشته‌اند که تیم برنده آن شارژ روحی شده و با قدرت بیشتر به رقابت‌ها ادامه داده و در پایان فصل رتبه‌ای به مراتب بهتر از آنچه قبل از داربی برایش متصور بودند، به دست آورده است.
اما گویا این داستان در تاریخ 15 ساله گذشته لیگ برتر چندان کاربردی ندارد چون در مقام مقایسه وضعیت‌ها مشاهده می‌شود که برنده و بازنده چندان توفیری به حالشان در پایان لیگ نداشته است. شاید تنها نقیض این فرضیه، لیگ چهارم باشد که استقلال با چهار امتیاز کمتر از رقیب سنتی گام به داربی گذاشت و سه بر دو برنده شد و در پایان فصل با سه امتیاز بیشتر از پرسپولیس در جایگاه سوم جدول رده‌بندی قرار گرفت و قرمزها چهارم شدند.
کلا در تاریخ رقابت‌های لیگ برتر داربی برگشت با احتساب بازی اخیر دو تیم تنها هفت بار برنده داشته است که مرور سرنوشت دو تیم در پایان آن فصول نمی‌تواند خالی از لطف باشد.
1- لیگ دوم: پرسپولیس قبل از داربی 38 و استقلال 32 امتیاز دارند. پرسپولیس بازی را 2- یک می‌برد و در پایان فصل با 44 امتیاز در رده سوم می‌ایستد و استقلال با باخت در دو بازی بعد از داربی با همان 32 امتیاز نهم می‌شود.
2- لیگ چهارم: استقلال 33 و پرسپولیس 37 امتیاز دارند. استقلال داربی را 3-2 می‌برد و در پایان فصل با 58 امتیاز سوم می‌شود و پرسپولیس با 55 امتیاز در رده چهارم قرار می‌گیرد.
3- لیگ نهم: هر دو تیم 40 امتیازی هستند. پرسپولیس 2- یک برنده می‌شود ولی در پایان فصل آبی‌ها با 59 امتیاز در رده سوم بالاتر از پرسپولیس 53 امتیازی و رده چهارمی قرار می‌گیرند.  
4- لیگ دهم: پرسپولیس 44 و استقلال 49 امتیازی هستند. آبی‌ها یک- صفر داربی را می‌برند و در پایان فصل هم با 65 امتیاز نایب قهرمان می‌شوند. پرسپولیس در این دوره با 58 امتیاز چهارم می‌شود.
5- لیگ یازدهم: پرسپولیس خیلی کمتر از استقلال امتیاز گرفته ولی در داربی معروف 10 نفره ایمون زاید 3- 2 برنده می‌شود. البته این برد هم توفیری در شرایط این تیم ندارد و در پایان فصل با 42 امتیاز دوازدهم می‌شود در حالی که استقلال با 66 امتیاز و تنها یک امتیاز کمتر از سپاهان قهرمان به عنوان سوم رضایت می‌دهد.
6- لیگ چهاردهم: پرسپولیس با برد در هفته آخر با حساب یک- صفر 36 امتیازی می‌شود در رده هشتم می‌ایستد و استقلال با همان 47 امتیاز قبلی در مکان ششم جدول جاخوش می‌کند.
حالا در داربی برگشت لیگ شانزدهم نیز استقلال 34 امتیازی موفق شد تا پرسپولیس 47 امتیازی را شکست دهد. بعد از داربی هم هردو تیم برابر نمایندگان اصفهان برنده شدند تا فاصله 10 امتیازی همچنان پابرجا بماند. هرچند این فاصله با توجه به 8 بازی باقیمانده هر دو تیم از لحاظ ریاضی قابل جبران است ولی به لحاظ منطقی شاید چندان قابل باور نباشد. پرسپولیس فعلا بیشتر باید روی تراکتورسازی زوم کند؛ تیم قرمزپوش تبریزی اگر بازی معوقه خود با سیاه‌جامگان را روز جمعه به سودش خاتمه دهد باز هم به شش امتیازی قرمزهای پایتخت می‌رسد و می‌تواند تهدید بالقوه‌تری نسب به استقلال برای شاگردان برانکو ایوانکوویچ باشد.  

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.