b_Newsحسن یزدانی نباید با یک مدال کشتی بگیرد، وگرنه به بن بست می خورد

غلامرضا محمدی: در کشتی 2011 گودرزی با جردن باروس خطای دید داشتم و کوتاهی از من بود

b_News طلایی باید برنده تر از این باشد و حاشیه های تشک را جمع کند!
تاریخ: 1395/12/08
زمان: 08: 20
نوع: گفتگو
محمدی معتقد است حسن یزدانی به عنوان یکی از ستاره های کشتی ایران، نباید یکنواخت کشتی بگیرد که این موضوع در ادامه به ضرر او تمام خواهد شد.

حامد جیرودی/ تیم ملی کشتی آزاد در حالی به مقام قهرمانی جام جهانی 2017 در کرمانشاه دست یافت که این رقابت ها از جنبه های مختلف قابل بررسی است. یکی از کسانی که نظرات کارشناسی متفاوتی را در این خصوص ارائه می دهد، غلامرضا محمدی سرمربی اسبق تیم ملی کشتی آزاد است که هم اکنون در سمت سرمربی تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان فعالیت می کند. یکی از نکات مهمی که محمدی در گفت و گوی خود با «گل» به آن اشاره کرد این است که حسن یزدانی به عنوان یکی از ستاره های کشتی ایران، نباید یکنواخت کشتی بگیرد که این موضوع در ادامه به ضرر او تمام خواهد شد.

 

مسابقات جام جهانی کشتی آزاد که با قهرمانی تیم ملی به پایان رسید را چگونه ارزیابی می کنید؟
فکر می کنم که تورنمنت خوبی برگزار شد و ما میزبان خوبی بودیم و ثابت کردیم که می توانیم از تیم های بزرگ دنیا به شایستگی پذیرایی کنیم.ما در این مسابقات کشتی های خوبی را شاهد بودیم. حسن رحیمی و مسعود اسماعیل پور خیلی خوب بودند. میثم نصیری فراتر از حد انتظار ظاهر شد. مصطفی حسین خانی هم همینطور و کمیل قاسمی هم که ناجی تیم شد و در بعضی اوزان هم مثل وزن حسن یزدانی نتیجه نگرفتیم که باید در مورد آن صحبت کنم.

 

بفرمایید. البته برخی موافق رفتن یزدانی از 74 کیلو به 86 کیلو هستند و برخی هم مخالف و عده ای هم بحث رودر رو نشدن او با جردن باروس را مطرح کردند!
اصلا بحث این حرف ها نیست. حسن باید به یک وزن بالاتر می رفت. او جوان رعنای کشتی ماست که وقتی قبل از مسابقات او را دیدم وزن اش روی 89، 88 کیلو بود. او جای رشد دارد و می تواند در این وزن هم موفق شود. فقط توصیه من به حسن این است که باید حرکت هایی را به کشتی اش اضافه کند. چون با همه نمی شود یک مدال کشتی گرفت. او اگر می خواهد در کشتی هایش نسخه حریفان را بپیچد، باید با مدال های مختلفی کشتی بگیرد و فکر می کنم رسول خادم و کادر فنی در این زمینه خیلی خوب می توانند به او کمک کنند. در کشتی با حریف آمریکایی، دیوید تایلور آمادگی جسمانی خیلی خوبی داشت و اصلا خسته نمی شد. حسن هم با این که گفته شد بیمار است اما می توانست به سبک دیگری کشتی بگیرد.چون اگر او بخواهد با این مدال به کارش ادامه دهد، احتمالا به بن بست می خورد و باید فکری جدی کند.

 

فکر می کنید محمد طلایی با این قهرمانی توانست خودش را به عنوان سرمربی تیم ملی ثابت کند؟
محمد طلایی یک انسان ماخوذ به حیا و محجوب است که در کار مربیگری هم بسیار موفق بوده و در رده نوجوانان و جوانان هم به موفقیت رسیده و حالا هم قهرمانی خوبی به دست آورد. من محمد را کاملا می شناسم و به خودش هم گفته ام که باید برنده تر از این باشد و حاشیه های تشک را جمع کند!

 

البته طلایی از حرف هایی که گفته شده آمریکا در فینال خسته و له بوده و می خواستند قهرمانی ایران را زیر سوال ببرند، گلایه داشت.
ما همیشه باید به واقعیت ها اشاره کنیم. همان طور که این مسابقات برای ترک ها چندان مهم نیست و به رقابت های اروپایی شان فکر می کنند، این مسابقات برای آمریکایی ها مهم بود و آن ها با بهترین تیم خود به این مسابقات آمده بودند و مبارزه آن ها و ایران در فینال، جذابیت خاصی به این مسابقات داد و هم این که آن ها با فرهنگ و تمدن ایران آشنا شدند.

 

باروس هم گفته دونالد ترامپ اگر می خواهد با ایران آشنا شود، به این کشور سفر کند، چون مردم ایران خیلی خوب هستند.
در خوب بودن مردم ایران که شکی نیست. در این مسابقات با تمام تیم های خارجی خیلی خوب برخورد شد و این که دولتمردان ما هم به تیم آمریکا ویزا دادند، بازتاب خوبی در جهان داشت و ثابت کرد که کشور ما اهل دوستی است و مهمان نواز است.

 

حالا هم که فدراسیون کشتی باروس و همسرش را به ایران دعوت کرده تا گردش کند.
خیلی کار خوبی است. جردن خودش را خیلی مشتاق به ایران نشان داده و به غیر از او کشتی گیران آمریکایی دیگر هم هر وقت به ایران می آیند، از حضور در کشور ما راضی و خوشحال بوده اند.

 

بچه های تیم ملی جام قهرمانی را هم به خوزستان بردند.
آن ها در این وانفسا کار ارزشمندی انجام دادند. اخلاق در ورزش بسیار مهم است و امیدوارم مسئولان و بقییه دوستان هم از این حرکت کشتی گیران تاسی بگیرند و به مردم خوزستان بیشتر رسیدگی کنند.

 

شما الان در تیم ملی نوجوانان هستید؟
بله الان که با شما صحبت می کنم( صبح دیروز) در راه قزوین هستم تا اردوی تیم ملی را با حضور 42 کشتی گیر آغاز کنیم. البته دوست داشتیم از کشتی گیران بیشتری دعوت کنیم اما شرایط مهیا نبود و حتما در آینده از آن ها هم دعوت می کنیم.

 

استعداد های خوب در بین آن ها هست؟
چرا که نه. در بین  آن ها کشتی گیران خوبی حضور دارند. البته کار سخت است و باید ابزار کار در اختیار ما باشد.

 

عکس تمرین شما با صادق گودرزی را که دیدیم، گودرزی می گفت آقا غلام ماهی ماهی یکی از این عکس ها را برای من می فرستد.
من با تمام این بچه های خاطرات خیلی خوبی دارم. صادق هم یکی از کشتی گیرانی بود که به نظر من به حق اش در کشتی نرسید و آن آسیب دیدگی غیرمنتظر ه باعث شد که نتواند دیگر کشتی بگیرد. البته او الان مربی شده و خیلی با عشو علاقه کار می کند. من او را برای حضور کادر فنی تیم ملی نوجوانان معرفی کرده ام و قرا است به ما کمک کند.

 

خودش می گفت اگر باروس نبود، نقره هایش طلا می شد.
اگر مسابقات سال 2011 را مرور کنید، می بینید که صادق در کشتی با جردن یک فن لنگ خوب اجرا کرد که من کنار تشک خطای دید داشتم و باید چلنج را می انداختم تا به صادق امتیاز بدهند و کوتاهی ازمن بود.

 

گودرزی می گفت پیمان یار احمدی می توانست باروس را شکست دهد و جردن الان دیگر آن جوان سابق نیست؟
بله جردن دیگر آن کشتی گیر سال 2011 یا المپیک لندن نیست. به نظر من پیمان یاراحمدی هم به خودباوری لازم نرسیده بود که می تواند جردن را شکست دهد و وقتی دید نتیجه نزدیک است، راضی شده بود.و البته مطمئن هستم که کادر فنی هم به او گفته بود که می تواند باروس را شکست دهد اما درکل یاراحمدی کشتی گیر خوبی است که می تواند در آینده به موفقیت برسد.