b_Newsستاره سابر دوباره میلی متری به مدال «نه» گفت اما نفر چهام رنکینگ دنیا شد !

عابدینی: بدون امکانات در بین برترین های جهان هستم

b_News باقرزاده: نمی گذاریم، فخری برود
تاریخ: 1395/12/08
زمان: 23: 11
نوع: گزارش
شمشیربازی شبیه والیبال شده ! شبیه چند سال پیش والیبال! وقتی که کم کم ستاره ها خود نمایی کردند و در بین رقبای جهانی از لیگ جهانی تا مسابقات جهانی و انتخابی المپیک درخشیدند.

نگار رشیدی

 

شمشیربازی شبیه والیبال شده ! شبیه چند سال پیش والیبال! وقتی که کم کم ستاره ها خود نمایی کردند و در بین رقبای جهانی از لیگ جهانی تا مسابقات جهانی و انتخابی المپیک درخشیدند.

مجتبی عابدینی ها سابریست با تجربه ایران هم خیلی وقت است با کارگردانی پیمان فخری در فدراسیون فضل ال.. باقرزاده استارت شگفتی آفرینی را زده است و هنوز تشنه سکو و مدال است.

آخرین پرده نمایش دوست داشتنی عابدینی به مسابقات ورشو و بازتاب نتیجه او بازمی گردد. ستاره شمشیربازی ایران در جام جهانی لهستان پس از 14 امتیازی که کسب کرد، با ۱۵۹ امتیاز برای نخستین بار در تاریخ شمشیربازی ایران در میان ۴ نفر برتر رنکینگ جهان قرار گرفت.

همچنین عابدینی در شرایطی در بین 175شرکت کننده به عنوان پنجم جام جهانی لهستان دست یافت که هامر آمریکایی نایب قهرمان المپیک ریو پس از وی به عنوان ششم جهان رسید. کسی که ترمز عابدینی را در ریو کشید.

اما شمشیرباز کشورمان در حالی به مرحله نیمه نهایی جام جهانی نرسید که در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف آیرون ژیلاگی قهرمان المپیک 2016 ریو رفت و در نهایت 15 بر 14 نتیجه را به حریف خود واگذار کرد.

یادمان نرفته  که ستاره بلامنازع این روزهای شمشیربازی ایران پیش از لهستان در ایتالیا هم یک نایب قهرمانی آورد تا با دست پر به ورشو برود. نایب قهرمانی که با انگشت شکسته و بدن کبود به دست آمد.

در این رقابت ها همچنین محمد فتوحی با کسب عنوان سی وپنجم، محمد رهبری با کسب عنوان چهل و دوم و علی پاکدامن با قرار گرفتن در رتبه چهل و پنجم هر یک دو امتیاز به مجموع امتیازات خود افزودند. پاکدامن در رنکینگ جهانی نیز در رده نوزدهم قرار گرفت.

نوبت آقایان وعده بده است !

اما چیزی که این روزها به کانون توجه تبدیل شده، میزان اهمیتی است که به این رشته داده می شود. شمشیربازی دیگر خودش را ثابت کرده و بارها از اینکه وقت رسیدگی به این رشته است، گفته ایم و شنیده ایم. شمشیربازان همیشه کمترین خواسته و انتظار را از مسوولان داشته اند و همیشه با داشته های شان به بهترین ها رسیده اند. اما الان اوضاع فرق کرده است. دیگر وقت آن است که آقایان یا همان مسئولان وعده بده ،شمشیربازی را دریابند.

پیمان فخری که بعد از جام جهانی ایتالیا گفته بود اگر مسوولان او را مجاب به ماندن نکنند، تصمیم به رفتن می گیرد، حالا قطعا با افتخارآفرینی جدید شاگردش محکم تر از هر زمانی روی حرفش خواهد ایستاد و امکانات و توجه می خواهد. کسی که برای رسیدن به این جایگاه قید همه چیز غیر از سرمربیگری و کار فنی را زد.

عابدینی:

امکانات ما و نفرات برتر جهان قابل مقایسه نیست !

مجتبی عابدینی پس از پنجمی جام جهانی و صعود به رنکینگ چهارم دنیا، از کار بزرگش حرف زد. او گفت:«بهترین بازیکنان جهان از فرانسه، گرجستان و آلمان را شکست دادم و در یک چهارم نهایی با نتیجه 15 بر 12 مقابل ژیلاگی قهرمان جهان المپیک باختم. نتیجه خوبی برایم بود البته یک مقدار آسیب‌دیدگی‌های جزیی در ناحیه کمر و پا داشتم.»

نایب قهرمان جهان در اسلحه سابر شمشیربازی عنوان کرد:‌»این آسیب‌دیدگی‌ها سد راهم نشد چون به خودم قول داده بودم که می‌خواهم نتیجه بگیرم، تمام تلاشم را کردم. پس از این رقابت‌ها نخستین هدفم درمان آسیب‌دیدگی‌هاست و بعد از آن خودم را برای مسابقات قهرمانی آسیا آماده خواهم کرد.»

وی با اشاره به امکانات نفرات برتر جهان عنوان کرد:‌»مسلما امکاناتی که آنها دارند را ما نداریم. غیر از من سایر نفراتی که در میان 8 بازیکن برتر جهان بودند امکانات‌شان خیلی فراتر از من است. به عنوان مثال کیم از کره جنوبی که نفر اول جهان است ماهانه 30 هزار دلار حقوق می‌گیرد. نباید ما از این مسایل به راحتی عبور کنیم. هرچند من این حریفان قدرتمند جهانی را شکست هم داده‌ام.»

 

 

 

باقرزاده:

خیلی ها خواستار فخری هستند

هر کجا برود، پول خوبی می گیرد

با موفقیت های پشت سر هم شمشیربازی، طبیعی است که رییس فدراسیون هم حسابی خوشحال باشد. فضل ا... باقرزاده در گفت و گویی که با «گل» داشت، از برنامه ریزی چند ساله ای که گفت که نتیجه اش این افتخارآفرینی هاست:«این نتایج حاصل یک برنامه ریزی چند ساله است. بعد از بازی های آسیایی گوانگجو با پیمان فخری برنامه ریختیم که در سال 2012 سهمیه المپیک بگیریم که این اتفاق توسط خود مجتبی عابدینی افتاد. پس از آن در اینچئون روی سکو برویم که نایب قهرمان شویم و در نهایت در المپیک 2016 مدال بگیریم که مجتبی تا مرز مدال هم رفت. ما در سالی دو سهمیه المپیک گرفتیم که فرانسه که مهد شمشیربازی است نتوانست دو سهمیه بگیرد. اگر در المپیک مدال ها کم نمی شد، مجتبی برنز سوم مشترک می گرفت. قبل از ایتالیا و لهستان هم که قهرمان جام جهانی سنگال شدیم. این ها اتفاقی به دست نیامده است.»

او همچنین از حس خوبی که این روزها دارد حرف به میان آورد:«وقتی می بینم شمشیربازی بین آحاد مردم شناخته شده و مهم است باید خوشحال باشم. این برای اولین بار است که مردم تا نیمه شب برای دیدن مسابقه شمشیربازی بیدار می مانند. علاوه بر مردم، مسوولان هم شمشیربازی را دیدند. رشته ای که در المپیک 30 مدال و در بازی های آسیایی 28 مدال دارد. مسوولان فهمیدند حتی در بخش دختران هم می شود سرمایه گذاری کرد. الان ببینید در رشته هایی مانند شمشیربازی، کدام شان رنکینگ چهار دنیا را دارند. ما برنامه ریزی کرده ایم در بازی های آسیایی 2018 علاوه بر سابر در اسلحه های دیگر هم مدال بگیریم و در المپیک 2020 هم پنجمین رشته مدال آور ایران باشیم. این امر با کمک و حمایت دولت، مسوولان وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک محقق می شود.»

رییس شمشیربازی درباره فخری که گفته بود مجاب می شود، می رود گفت تمام تلاشش را برای نگه داشتنش به کار می گیرد:«من می دانم که لیگ گرانی نداریم و قراردادها حداقل ها را هم تامین نمی کند. به عنوان مثال بهترین قرارداد که برای عابدینی است 25 میلیون است. این را هم می دانم که پیمان فخری به هر کشوری برود پول خوبی به او می دهند. خیلی ها هم خواستار او هستند. ما هم با توجه به توان و بضاعتی که داریم حداقل ها را تامین می کنیم. اما الان اسپانسرها دارند به شمشیربازی نگاه می کنند. تلویزیون بخش هایی از رشته ما را نشان می دهند. اما مسوولان وزارت ورزش و کمیته المپیک هم باید توجه بیشتری به شمشیربازی داشته باشند. خوشبختانه من توانستم در دیداری که با سلطانی فر وزیر ورزش داشتم پاداش 120 سکه عابدینی و پاداش مربیگری فخری برای المپیک را قطعی کنم و وزیر آن را تصویب کرد که جای تقدیر دارد. با تمام این حرف ها تمام تلاش فدراسیون این است که در حد توان مان شرایط را برای ماندن فخری فراهم کنیم.»