b_Newsمحمود احمدی افزادی رییس دانشگده خبر و مجری قدیمی صداوسیما

صحبت درباره ماجرای پلاسکو یک غفلت بود از طرف فردوسی‌پور!

b_News علی کریمی مرجع است، طرفدارانش حق دارند از پیمان طالبی ناراحت باشند
تاریخ: 1395/12/08
زمان: 17: 53
نوع: خبر
ماجرای بی‌احترامی مجری جوان تلویزیون به اسطوره باشگاه پرسپولیس همچنان یکی از بحث‌های داغ در فضای مجازی است.


حامد جیرودی / ماجرای بی‌احترامی مجری جوان تلویزیون به اسطوره باشگاه پرسپولیس همچنان یکی از بحث‌های داغ در فضای مجازی است. پیمان طالبی مجری جوان صداوسیما پس از اینکه علی کریمی در کانال تلگرام خود به شرایط آب‌وهوایی خوزستان اشاره و به معصومه ابتکار رییس سازمان محیط‌زیست اعتراض کرد، در یکی از صفحات اجتماعی کاپیتان سابق پرسپولیس و تیم ملی را به سخره گرفت و با الفاظ بسیار تند و عجیبی او را مورد خطاب قرار داد.
پس از این موضوع هواداران پرسپولیس و کریمی به شدت علیه طالبی موضع گرفتند و این مجری مجبور شد در صفحه اینستاگرام خود از علی کریمی عذرخواهی کند و از او حلالیت بطلبد. با این حال خشم طرفداران جادوگر فروکش نکرده و او همچنان مورد غضب آنهاست.
این موضوع باعث شد تا به سراغ یکی از مجریان باسابقه صداوسیما برویم و در این رابطه با وی صحبت کنیم. دکتر محمود احمدی افزادی که در حال حاضر ریاست دانشگاه خبر را برعهده دارد، یکی از مجریان قدیمی سیماست که با 25 سال سابقه اجرا و تهیه‌کنندگی برنامه‌های مختلفی مانند «نگاه یک»، «شب آفتابی» و «غیرمحرمانه» که اخیرا از شبکه دو سیما پخش می‌شد را اجرا کرده است.
وی که پیش از این به عنوان مدیرکل اخبار شبکه جام جم، مدیرکل ارتباطات مرکز پژوهش‌های صداوسیما و عضو هیات علمی دانشکده صداوسیما بوده است معتقد است که کریمی به عنوان یک مرجع و یک شخصیت بزرگ در ایران همواره باید مورد احترام باشد و هواداران او حق دارند که از دست طالبی ناراحت باشند.


آقای دکتر، به عنوان یکی از مجریان باسابقه صداوسیما درباره اتفاقی که در خصوص بی‌احترامی پیمان طالبی به علی کریمی رخ داده و ناراحتی شدید هواداران پرسپولیس را در پی داشته، چه نظری دارید؟
علی کریمی به نظر من یک مرجع محسوب می‌شود. یک بازیکن طراز اول که می‌تواند نامش در کنار هنرمندان صاحب‌سبک و بزرگ قرار بگیرد. این گروه‌های شاخص و معروف جزو دسته افرادی از جامعه هستند که باید نحوه برخورد با آنها مشخص شده و بااحترام باشد و به عنوان یک شخصیت ملی و ورزشی بزرگ به آنها نگاه کرد. اما گاهی پیش می‌آید که مجریان حرف‌هایی می‌زنند که فکر می‌کنند می‌توانند از طرف مردم آنها را بیان کنند. ما مجریان می‌توانیم در جست‌وجوی حقیقت باشیم و سوال بپرسیم اما این کاری که پیمان طالبی انجام داده یک بی‌احتیاطی بزرگ بود که باعث شد شخصیت محترمی مثل علی کریمی زیرسوال برود.


حالا هواداران پرسپولیس و علی کریمی خیلی از پیمان طالبی ناراحت هستند و مواضع شدیدی علیه او گرفته‌اند و منتظر واکنش صدا و سیما هستند.
فضای اجرا همیشه حساس بوده و اینکه حالا طرفداران علی کریمی به این موضوع اعتراض دارند یک اتفاق کاملا طبیعی است و طالبی به عنوان یک مجری جوان باید هزینه‌اش را بپردازد. او اول رسانه‌ای که در آن فعالیت می‌کند را زیر سوال برده و بعد هم خودش را و اگر ما بخواهیم طرفداران کریمی را سرزنش کنیم، منطقی نیست و من هم اگر جای طالبی باشم از کریمی و طرفدارانش معذرت‌خواهی می‌کنم.


البته طالبی عذرخواهی کرده اما همچنان طرفداران کریمی در فضای مجازی به او شدیدا اعتراض می‌کنند.
این تیری است که از چله کمان رها شده و کاری‌اش هم نمی‌شود کرد. من متاسفم مجری جوانی مانند پیمان طالبی که در مسیر پیشرفت قرار دارد و می‌تواند دارای سبک باشد، محاسبه شده رفتار نکرده و حالا هم با عذرخواهی نتوانسته هواداران پرشمار کریمی را راضی کند. این مثل اتفاقی است که برای عمو فیتیله‌ای‌ها افتاد. آنها با سه دهه محبوبیت و معروفیت و در حالی‌که در قلوب کودکان بودند اشتباهی کردند که هم رسانه را به شدت زیرسوال برد و هم باعث شد خودشان به شدت به حاشیه بروند.


یک مجری همه جا باید حواسش جمع باشد؟ مثل اتفاقی که سال گذشته برای سیدعلی ضیاء افتاد و او پس از شعار دادن علیه پرویز مظلومی به شدت مورد اعتراض هواداران استقلال قرار گرفت.
هرجایی که دوربین حضور داشته باشد، دیگر جای خصوصی نیست و این قانونی است که برای همه مجریان صدق می‌کند. آنها مسوولیت حقوقی دارند در قبال کاری که انجام می‌دهند و رفتاری که دارند. جایی که علی ضیاء حضور داشت یک جای خصوصی نبود وگرنه کسی فیلم نمی‌گرفت اما کاری که پیمان طالبی انجام داده با کاری که علی ضیاء انجام داد تفاوت دارد. پیمان طالبی از یک رسانه مانند تلویزیون به یک رسانه دیگر یعنی اینستاگرام رفته و این حرف‌ها را زده است. اما از علی ضیاء فیلم گرفته شده است و این‌ها با هم تفاوت دارد. با این‌حال ما همه مجری هستیم و باید براساس شرایطی که برایمان وجود دارد رفتار صحیحی داشته باشیم.


در بین مجریان باسابقه هستند مجریانی مانند محمود شهریاری و رضا رشیدپور که همیشه به وضوح علاقه رنگی خودشان را ابراز می‌کنند و می‌گویند ما پرسپولیسی هستیم. این از نظر شما به عنوان یک مجری قدیمی درست است یا خیر؟
یک مجری اگر گزارشگر فوتبال نباشد هیچ اشکالی ندارد که علاقه رنگی خودش را ابراز کند. ضمن اینکه هیچ قانونی هم وجود ندارد که یک مجری گزارشگر فوتبال هم منعی داشته باشد که علاقه خودش را به تیمی ابراز نکند. او می‌تواند بگوید که من طرفدار فلان تیم هستم اما در حین گزارشگری‌اش نباید موضعی درخصوص استقلال یا پرسپولیس بگیرد. اما قبل یا بعد از آن مسابقه می‌تواند بگوید من طرفدار فلان تیم هستم.


شما عادل فردوسی‌پور را چگونه توصیف می‌کنید؟
عادل یک مجری حرفه‌ای به تمام معناست. او استانداردهای لازم را برای یک اجرا رعایت می‌کند و سبک خاص خودش را هم دارد. ضمن اینکه یک گزارشگر توانا هم هست که این موضوع هم یکی از زیرمجموعه‌های اجراست. اما در کل فردوسی‌پور شخصیتی توانا و بسیار بااستعداد در زمینه اجراست و برای همین در این کار به موفقیت رسیده است.


اما همین فردوسی‌پور در برنامه 90 درباره مباحث مختلف غیرفوتبالی صحبت می‌کند. او درباره آزادی زندانیان بدهکار حرف می‌زند و یا درباره صرفه‌جویی در مصرف آب و برق و گاز صحبت می‌کند که بخشی از این حرف‌ها خواسته مسوولان صداوسیماست. اما وقتی همین عادل درباره آتش‌سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو حرف می‌زند از طرف مسوولان تلویزیون اخطار می‌گیرد. شما این دوگانگی را چطور ارزیابی می‌کنید؟
هر مجری باید با ایستگاه و شبکه تلویزیونی خودش کاملا در ارتباط و هماهنگ باشد و در راستای ایدئولوژی آن رسانه حرکت کند و تابع مقررات و دستورات آن سازمان باشد. یک مجری مانند فردوسی‌پور می‌تواند در برنامه 90 راجع به کمک به زلزله‌زدگان صحبت کند که این اتفاق خیلی خوبی است. اما اگر همان رسانه این اجازه را به ما ندهد که درباره موضوعی صحبت کنیم، مجری حق اظهارنظر ندارد و باید براساس قوانین و مقرراتی که آن تریبون در اختیار او داده شده رفتار کند. به نظر من موضوع پلاسکو یک غفلت بود از طرف آقای فردوسی‌پور!