b_Newsنیم قرن تجربه مسعود صالحیه درباره والیبال امروز چه می‌گوید

کولاکویچ هم کواچ می‌شود اگر...

تاریخ: 1395/12/10
زمان: 08: 11
نوع: گفتگو
«گل» به گفتگو با مسعود صالحیه پیشکسوت والیبال نشست.

فرزاد کفیلی

۵۵ سال یک عمر است. مسعود صالحیه بیش از نیم‌قرن حضور پیوسته در والیبال را تجربه کرده و از این حیث شخصیتی بی نظیر در والیبال ایران است. بیش از ۱۰ سال پیراهن تیم ملی را پوشیده، مربی و سرمربی تیم ملی بوده، سرپرست و مدیر تیم‌های ملی و باشگاه‌ها بود و ریاست هیات والیبال تهران را بر عهده داشته و پست‌ها و فعالیت‌های دیگر هم به نام او پیوند خورده. اکنون هم به عنوان عضو هیات رییسه فدراسیون والیبال پیوندش با والیبال قطع نشده است.

والیبالی‌ها بر اساس منش و آرامشی که صالحیه دارد او را «عمو صالح» صدا می‌زدند. عمو صالح درباره ایگور کولاکویچ سرمربی مونته نگرویی تیم ملی والیبال چه فکر می‌کند؟ چه تفاوت‌هایی میان کواچ و کولاکویچ وجود دارد؟ و اینکه صالحیه که اکنون ۷۲ سال سن دارد، بعد از بیش از نیم قرن حضور در ورزش چه نکاتی را با سرپرست فدراسیون والیبال (شما بخوانید رییس فدراسیون) در میان گذاشته است؟ سطرهای زیر در گفت‌وگویی در نزدیکی بهار در خانه صالحیه در خیابان دماوند، چهارراه داریوش همراه قهوه‌ای که با دست‌ خودش درست شده بود به میان آمد. نیازی به نوشتن سوالات نبود. سخنان عمو صالح را در سطرها و پاراگراف‌های زیر می‌خوانید.

 

کولاکویچ کم تجربه نیست

رزومه کولاکویچ مشخص است. در واقع نیازی نیست از حضور او با تیم صربستان در المپیک و مسابقات جهانی صحبت کنم. یا چهارمی که با صربستان در رقابت‌های جهانی به دست آورد. اما لازم است بگویم اگر او نتواند شایسته‌سالاری را در تیم ملی حاکم کند، نتواند بازیکنان را مدیریت کند، آن‌وقت شرایطی همچون شرایط زمان اسلوبودان کواچ ایجاد می‌شود.

مساله مهم انتخاب درست بازیکنان است؛ نه فقط ۶ بازیکن اصلی تیم. غافل شدن از ۶ بازیکن ذخیره اتفاق مهمی بود که در انتخابی المپیک و حتی المپیک و مسابقات دیگر برای ایران وجود داشت. به راحتی می‌توان از کمیته آموزش کمک گرفت و با چند آنالیزور خوب ۶ بازیکن دوم و سوم ایران را انتخاب کرد. برخی معتقدند بازیکنان تاپ و اصلی ایران مشخص هستند. بله من هم معتقدم مشخص هستند اما برای داشتن یک تیم خوب شما نیازمند ۱۲ بازیکن خوب هستید. نباید روابط باعث انتخاب برخی بازیکنان ذخیره‌ای شود که استحقاق حضور در تیم ملی را ندارند. این موضوع رشد والیبال را کند می‌کند.

 

آنچه به داورزنی گفتم...

اکنون کولاکویچ سرمربی ایران است اما بهتر بود به بروتو ایتالیایی هم فرصت طرح برنامه برای تیم ملی را می‌دادیم. او چندین سال با ایتالیا کار کرده بود و می‌توانست مربی خوبی برای ایران باشد. اما مهمترین چیزی که با رییس فدراسیون والیبال طرح کردم این موضوع بود که مربیان باهوش و مطرح همیشه با سوال‌هایی در ذهن‌شان کار را پیش می‌برند. مثلا از رییس فدراسیون می‌پرسند اگر چند بازیکن مطرح را کنار بگذارم موضع شما چه خواهد بود؟ آیا پشتیبانی می‌کنید؟ بروتو در تیم ملی ایتالیا این کار را کرد و در مقابل فدراسیون ایتالیا طرف بازیکنان خاطی را گرفتند. ما باید آماده پاسخ درست به این سوالات باشیم.

از طرفی همانطور که استویچف مربی بلغاری به لیگ ایران انتقاد کرده ‌بود، من هم در صحبت‌هایی که با رییس فدراسیون داشتم عنوان کردم که ما نیازمند لیگی پویا و کم تیم هستیم. به ایشان گفتم که معتقدم لیگ باید با هشت تیم برگزار شود و برای المپیک ۲۰۲۰ از حالا باید برای بازیکنان جوان فرصت بازی ایجاد شود. لیگ خوب به مربی تیم ملی قدرت انتخاب می‌دهد. از سویی بازیکنان ایرانی باشگاه‌های مختلف معمولا در طول فصل خوب بدنسازی نمی‌کنند و زمانی که همراه مربی خارجی تیم ملی یک مربی بدنساز هم به ایران می‌آید، بدن‌ها به یک‌باره تحت فشار قرار می‌گیرد و آسیب‌دیدگی‌ها بیشتر می‌شود.

 

مسوولیت بدهیم...

فدراسیون والیبال نیازمند هیات رییسه‌ای قوی است. الان که آقای داورزنی سرپرست فدراسیون شده تصور من این است که کار یا با دبیر فدراسیون و یا نایب رییس ادامه می‌یابد. یعنی به نظرم خواسته داورزنی این است. اما مهمتر اینکه فدراسیون والیبال نیازمند هیات رییسه قوی است. هیات رییسه ‌ای که در موضوعات مختلف ورود کند. من معتقدم اگر سمتی با عنوان مدیر تیم‌های ملی تعریف می‌شود باید به همان اندازه قدرت به امیرحسین منظمی داده شود. اختیار داده شود و از نیروهایی با این سابقه والیبالی خوب کار بخواهیم. الان فدراسیون نیازمند کمیته مربیان قوی و منضبط است. هر چقدر دایره استفاده از متخصصان گسترده باشد، موفقیت‌های والیبال هم گسترده‌تر خواهد بود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.