b_Newsایرانی ها با کشتی و سینما نشان داده اند به دنبال صلح و دوستی هستند

کمیل قاسمی: اسکار اصغر فرهادی مثل طلای المپیک است!

b_News من ناجی تیم ملی نیستم/ فکر نمی کردم در 29 سالگی به این جایگاه برسم
تاریخ: 1395/12/09
زمان: 23: 50
نوع: گفتگو
کمیل قاسمی معتقد است که اسکار فرهادی مانند گرفتن مدال طلا در المپیک است.

حامد جیرودی/ روز هشتم اسفند ماه تولد 29 سالگی کمیل قاسمی بود.کشتی گیر وزن 125 کیلوگرم تیم ملی کشتی آزاد و نایب قهرمان المپیک 2016 ریو که هفته پیش در کشتی آخر خود برابر نیک گویازدوفسکی آمریکایی با نتیجه پنج بر صفر به پیروزی رسید تا تیم ملی کشتی آزاد به ششمین قهرمانی پیاپی خود در جام جهانی دست پیدا کند. این افتخارات باعث شده تا این قهرمان جویباری که حالا «ناجی تیم ملی» لقب گرفته، در گفت و گوی خود با «گل» از سال 95 که روزهای پایانی آن را سپری می کنیم، به عنوان یک سال خوب و فراموش نشدنی یاد کند.
اما روز گذشته یک اتفاق جالب دیگر نیز افتاد و آن گرفتن دومین جایزه آکادمی اسکار توسط اصغر فرهادی کارگردان مطرح و شناخته شده سینمای ایران برای فیلم «فروشنده» بود. موضوعی که کمیل آن را یک افتخار بزرگ می دانند و معتقد است که اسکار فرهادی مانند گرفتن مدال در المپیک است.

 

کمیل جان، تولدت مبارک!
ممنونم. از شما و همه دوستانی که در این چند روز تولدم را تبریک گفته اند، تشکر می کنم.

 

29 ساله شدی؟
بله دیگر. من متولد هشتم اسفند 1366 هستم و حالا شمع تولد 29 سالگی ام را فوت کردم.

 

به نظر می رسد با موفقیتی که اخیرا با تیم ملی در جام جهانی به دست آوردی، 29 سالگی خوبی را آغاز کردی!
خدا را شکر سال 95 سال خوبی برای من بوده است. هم در جام جهانی با تیم ملی به قهرمانی رسیدم و هم در المپیک 2016 ریو به مدال نقره دست پیدا کردم که بسیار برایم ارزشمند بود.

 

تو کشتی را از چند سالگی شروع کردی؟
از 10 سالگی.

 

آن موقع یا چند سال بعد که کشتی برای ات جدی تر شد، فکر می کردی که در 29 سالگی به چنین جایگاهی دست پیدا کنی؟
راستش را بخواهید نه. از اول فکر نمی کردم که این طور شود اما رفته رفته که جلو آمدم، با نظر کارشناسانی که در کشتی بودند، امیدوار شدم که پیشرفت کنم و خدا را شکر می کنم که حالا به این موفقیت ها رسیده ام.

 

حالا هم که لقب ناجی تیم ملی را به تو داده اند؟
( می خندد) مردم لطف دارند اما من که ناجی نیستم. قهرمانی تیم ملی در جام جهانی یک کار تیمی بود. حالا چند سالی است که کشتی آخر که من باید بگیرم حساس می شود و خدا را شکر توانستم این بار هم مسابقه ام را ببرم و به تیم ملی کمک کنم.

 

بردن جام قهرمانی هم به اهواز و دادن آن به مادر شهید با دستان تو بازتاب زیادی داشت.
بله همین طور است. به هر حال کشتی ورزشی است که باید با جوانمردی و خصلت های پهلوانانه همراه باشد. ما این حرکت را به صورت دلی انجام دادیم و می خواستیم که دل مردم را شاد کنیم و به آن ها بگوییم که کنارتان هستیم. مردم خوزستان جزئی از مردم ایران هستند و مسئولان باید نگاه جدی تر وبهتری نسبت به وضعیت زندگی آن ها داشته باشند تا بتوانند دوباره به زندگی عادی شان برگردند.

 

مردم اهواز هم خیلی از حضور شما در شهرشان خوشحال شده بودند.
بله درست است. آن ها خیلی استقبال خوبی از ما انجام دادند و همیشه نشان داده اند که در کنار قهرمان های شان هستند که ما هم به این موضوع افتخار می کنیم.

 

شما در فینال تیم قدرتمند آمریکا را شکست دادید و حالا هم اصغر فرهادی دومین جایزه اسکار خود را گرفته، در این رابطه چه نظری داری؟
به عنوان یک ایرانی واقعا از این اتفاق خوشحال شدم و افتخار کردم که آقای فرهادی دومین جایزه اسکار را هم دریافت کرد و به ایشان و سینمای ایران تبریک می گویم. چهره های فرهنگی ارزشمندی مثل اصغر فرهادی همیشه باعث بالا رفتن پرچم ایران می شوند. کشور ما هم پس از تنش هایی که دولت آمریکا به وجود آورده بود، ویزای حضور کشتی گیران آمریکایی را در ایران برای شرکت در جام جهانی صادر کرد تا نشان دهد به دنبال صلح و دوستی است و خود ورزشکاران آمریکایی هم در صحبت های خودشان به این موضوع اشاره داشتند.

 

خود جردن باروس هم گفته بود دونالد ترامپ به ایران برود تا با کشور ما آشنا شود!
بله. مردم ما بارها ثابت کرده اند که حرف هایی که درباره کشور ما زده می شود واقعیت ندارد و هم ورزشکاران و هم چهره های فرهنگی و سینمایی مثل اصغر فرهادی نمونه بارز ایرانیان موفق هستند که پرچم سه رنگ ایران را در زمینه های مختلف به اهتزاز در می آورند.

 

فکر می کنی می شود اسکار فرهادی را با مدال طلا گرفتن در المپیک مقایسه کرد؟
بله چرا که نه. جایزه اسکار بزرگترین جایزه ای در جهان است که به هنرمندان و سینماگران داده می شود و مثل مدال المپیک می ماند که همه ورزشکاران در جهان با تلاش و سختی به دنبال آن هستند. حالا آقای فرهادی هم با این اسکار مثل این می ماند که دومین مدال طلای المپیک اش را هم گرفته است.

 

از این موضوعات که بگذریم، باید به درگذشت مهدی خالدی داور بزرگ و پیشکسوت بزرگ کشتی ایران هم اشاره کرد.
بله همین طور است. ما هم از شنیدن خبر درگذشت آقای خالدی ناراحت شدیم. ایشان یکی از پیشکسوتان بنام و بزرگ کشتی و داوری بود که سوت طلایی داشت و نامش در تالار افتخارات فیلا هم به ثبت رسیده است که متاسفانه ایشان را هم از دست دادیم.

 

 

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.