b_Newsتکواندو هم مثل سینما یک هنر است، به فرهادی تبریک می گویم

مهدی بی باک: در تیم ملی شایسته سالاری حرف اول را می زند حتی برای فرزان !

تاریخ: 1395/12/11
زمان: 15: 46
نوع: گفتگو
تیم ملی تکواندو بالاخره دارد شکل می گیرد. پس از اینکه مهدی بی باک رای اعتماد شورای فنی را گرفت، انتظارات برای برگزاری انتخابی تیم ملی هم به پایان رسید.

نگار رشیدی / تیم ملی تکواندو بالاخره دارد شکل می گیرد. پس از اینکه مهدی بی باک رای اعتماد شورای فنی را گرفت، انتظارات برای برگزاری انتخابی تیم ملی هم به پایان رسید. امروز هوگوپوشان برای اثبات توانایی های شان به شیاپ چانگ می آیند تا نظر مثبت سرمربی جوان تکواندو را بگیرند.

مهدی بی باک که چند سال سابقه مربیگری را دارد و با تجربه المپیک ریو قرار است تیم ملی را در مسابقات جهانی هدایت کند، اصل شایسته سالاری در انتخاب نفرات را مدنظر دارد. حتی برای فرزان که در ریو روی صندلی کوچش نشست. او در گفت و گو با «گل» از برنامه هایش صحبت و تاکید کرد همه نفرات باید در اردو از روز اول حضور داشته باشند و دیگر خبری از مرخصی نیست.

 

بالاخره برگزاری انتخابی تیم ملی رسید. در این مدت مهدی بی باک چه کارهایی انجام داده؟

تکواندو الان بیش از هر چیزی نیاز به آرامش، انسجام و یکپارچگی دارد. من سعی کردم این فاکتورها و به نوعی یکدستی را به تکواندو برگردانم. زمانی که شورای فنی من را به عنوان سرمربی انتخاب کرد، برنامه هایم را ارایه کردم و طبق همان برنامه فردا (امروز) مرحله اول انتخابی برگزار می شود. در این مسابقه هرکسی که طبق قوانین فدراسیون شرایط حضور داشته باشد، حتی کوچک ترین عضو هم می تواند رقابت کند. جدا از انتخابی ما 10 نفر را هم به صورت مستقیم دعوت کردیم که شامل کسانی است که رنک اول تا سی ام المپیک را دارند و پنج نفری که در آسیایی 2016 فیلیپین مقام کسب کردند. دو نفر هم مشترک هستند که جمعا 10 نفر می شوند. البته به غیر از نفرات اول انتخابی قرار است چند نفر هم در مرحله اول اردو با نظر کادر فنی حضور داشته باشند. مجموعا پنج مرحله اردو داریم. کادر فنی کشورهای اسلامی هم به غیر از ما نفراتی که مد نظرشان هستند را انتخاب می کنند.

 

این احتمال وجود دارد سر یک بازیکن بین دو کادر فنی اختلاف پیش بیاید یا بازیکنی را قرض بگیرند؟

خیر، وقتی قرار است کس در جهانی شرکت کند تمرینات متفاوت است چون مسابقات در زمان متفاوتی برگزار می شود. به همین دلیل است که از الان باید برنامه ریزی شود و نحوه و سیستم تمرین شکل بگیرد. شورای فنی هم به خاطر این موضوع تصمیم گرفت دو کادر فنی را برای این دو رقابت انتخاب کند. اما تیم اصلی که در جهانی شرکت می کند، رقابت خیلی مهمی دارد. چون مسابقات جهانی 120 امتیازی است و می تواند پایه گذار المپیک 2020 برای ما باشد. اما شاید از کسانی که در کشورهای اسلامی مقام آوردند در انتخابی دور آخر دعوت کنیم تا برای جوان ها انگیزه شود.

 

پیش از المپیک کادر فنی برای جلوگیری از ورود حاشیه خط قرمزهایی مثل ممنوع المصاحبه بودن بچه ها تعیین کرده بود. شما در این خصوص چه برنامه ای دارید؟

مطمئنا کار فنی فقط یکی از کارهای سرمربی است و فاکتورهای دیگری مثل مدیریت، نوع رفتار مثل برخورد با رسانه ها و ... باید سیاستگذاری شود که مطمئنا شده. اما این بار مصاحبه کردن بچه ها ممنوعیت ندارد. اما برای کمتر شدن حواشی این تذکر داده شده که در مصاحبه های شان دقت کنند و صحبت های شان از روی عقل و منطق باشد.

 

شما و فرزان مدت زیادی با هم کار کردید. برنامه ویژه ای برای او دارید؟       

ما روی هیچ کدام از بازیکنان به صورت انفرادی برنامه نداریم. خود فرزان هم این را می داند که ما از نو شروع کردیم. ما طبق شایسته سالاری جلو می رویم و تمام بچه های مدال آور باید خودشان را در انتخابی ها ثابت کنند. ما از قبل به شایسته سالاری اعتقاد داشتیم و از آن جواب گرفتیم. الان هم سیستم همان است. فرزان هم این پتانسیل را دارد که در انتخابی ها خودش را نشان بدهد.

سجاد مردانی و مهدی خدابخشی چطور؟ برای حضور در اردو آمادگی دارند؟

ما از حال همدیگر بی خبر نیستیم. همه بچه ها باید از روز اول در اردو حضور داشته باشند و خبری از مرخصی نیست. اردو هم ان شاءا... از روز شنبه آغاز می شود.

 

گویا بیژن مقانلو هم تصمیمش را برای رفتن گرفته و قرار است به گرجستان برود؟

آقای مقانلو واقعا مربی بزرگی هستند. من به شخصه خیلی چیزها از او یاد گرفتم. مقانلو از مربی های شناخته شده ما هستند که شرایط فراهم نشد در داخل ایران کار کنند. به هر حال تکواندو یک ورزش حرفه ای است و مربیان هم نگاه حرفه ای دارند. من برای او آرزوی موفقیت دارم و می دانم مانند همیشه موفق است.

 

کمی از تکواندو فاصله بگیریم. اهل سینما هم هستید؟

بله، من بیشتر اوقات فراغتم را با دیدن فیلم می گذرانم.

 

نظرتان راجع به اسکار اصغر فرهادی چیست؟

جا دارد این افتخار بزرگ را به ملت ایران تبریک بگویم. وقتی یک ایرانی افتخاری کسب می کند برای همه مردم است چه کسانی که در ایران هستند چه کسانی که خارج از کشور زندگی می کنند. فرهادی با گذشت از حقش که حضور در مراسم بود همدلی اش با مردم را نشان داد.

 

فکر می کنید اسکار فرهادی را می توان در قیاس ورزش آورد؟

افتخارآفرینی در هر رشته ای در میادین بین المللی قابل ستودن است. آقای فرهادی هم در درجه اول یک هنرمند است که با وجود محدودیت های سینمای ایران توانست بزرگ ترین جایزه سینما را به دست بیاورد. امیدوارم در سال های آینده کارگردان های دیگر کشور هم در صحنه های بین المللی افتخارآفرین باشند البته به ورزش های رزمی هنرهای رزمی می گویند که درنتیجه در هنر همه چیز برابر است.

 

به نظر شما این تصمیم فرهادی پاسخ خوبی به ترامپ بود؟

فرهادی با این کار نشان داد ایرانی ها همیشه پشت هم هستند. ترامپ هم به اشتباهش پی برده. او کسی است که حتی مردم آمریکا هم قبولش ندارند. ترامپ در حالی که دیگر تبعیض نژادی هیچ جایگاهی در دنیا ندارد، این تصمیم را گرفت و در تمام کشورها از آمریکا و اروپا گرفته مردم اعتراض شان را نشان می دهند.