b_Newsبه کشتی گیران نوجوان گفته اند بشیر به شما چیزی نداد که مصرف کنید؟!

بشیر باباجان زاده: خیلی ها پشتم را خالی کردند

b_News شرایط مالی ام طوری نیست که 80 میلیون را بدهم
تاریخ: 1395/12/16
زمان: 08: 22
نوع: گفتگو
بشیر باباجان زاده در گفت و گویی که با «گل» داشت، به جریمه 80 میلیون تومانی فیلا اشاره کرد و از فدراسیون برای پرداخت آن کمک خواست.

حامد جیرودی

 

رقابت‌های جام جهانی کشتی فرنگی در سال 2017، در حالی روزهای 26 و 27 اسفند به میزبانی ایران در آبادان برگزار می‌شود که دوره قبلی این مسابقات نیز اردیبهشت ماه امسال در شیراز برگزار و با قهرمانی شاگردان محمد بنا به پایان رسیده بود اما پس از پایان المپیک و در شرایطی که زمان زیادی از برگزاری جام جهانی گذشته بود، اعلام شد که بشیر باباجان زاده ملی پوش وزن 130 کیلوگرم تیم ملی به خاطر مثبت اعلام شدن آزمایش دوپینگ اش، چهار سال از کشتی محروم شده است. حالا اما این کشتی گیر بابلی روزهای سختی را سپری می کند. او که بسیار تاکید دارد که این اتفاق ناخواسته برای او افتاده، حالا از طعنه ها و کنایه هایی که به او زده می شود، سخت دلگیر است. باباجان زاده در گفت و گویی که با «گل» داشت، به جریمه 80 میلیون تومانی که فیلا برای او تعیین کرده اشاره کرد و با بیان این که توان پرداخت آن را ندارد، از فدراسیون کشتی می خواهد که او را کمک کنند.

 

بشیر، این چند وقت برای تو چطور سپری شده؟

نمی دانتم باور می کنید یا نه اما در این چند وقت، غم انگیز ترین روزهای عمرم را سپری می کنم. اصلا فکر نمی کردم که این شرایط برای من به وجود بیاید و بدتر از آن اتفاق های دیگری است که برای من افتاده.

 

چه اتفاقاتی؟

من همیشه فکر می کردم که دوستان زیادی دارم. آن ها همیشه وقتی در تیم ملی بودم کنارم بودند و از من تعریف و تمجید می کردند اما بعد از این که این اتفاق افتاد، بسیاری از آن ها که فکر می کردم خیلی به هم نزدیکیم، پشتم را خالی کردند. حتی کسی که کشتی را به من یاد داده بود و مثل پدرم می مانست، حرف هایی پشت سرم زد که بسیار نا امیدم کرد.

 

منظورت کدام مربی ات است؟

نمی خواهم اسم اش را بیاورم اما از قدیم گفته اند:« من از بیگانگان هرگز ننالم، که با من هر چه کرد آن آشنا کرد!

 

مگر چه حرف هایی زده اند؟

وقتی مربی مان مریض شده بود، من به عیادت او رفتم و بعد به جان بچه ام احساس تکلیف کردم که بچه هایی که در بابل کشتی می گیرند را تمرین بدهم. اما بعد شنیدم که رفته اند که رفته اند به بچه ها گفته اند بشیر به شما چیزی نداد که مصرف کنید؟ یا این که من از آن ها زیر میزی گرفته ام که تمرین شان بدهم! من واقعا از شنیدن این صحبت ها قلبم درد گرفت. تا وقتی که در اوج هستی، همه در کنارت هستند اما وقتی مشکلی برایت به وجود می آید، انسان هایی که فکر می کردی دوست ات هستند اما در واقع لیاقت حضور در کنار تو را نداشته اند، خودشان را نشان می دهند. این نامردی هایی که در حق ام شد، باعث شد تا خیلی ناراحت شوم.

 

اما ما که با بچه های تیم ملی که صحبت می کردیم، همه می گفتند که این اتفاق ناخواسته برای تو افتاده!

به خدا همین طور است. من در جام جهانی، داوطلبانه رفتم تست دوپینگ دادم و این موضوع را همه شاهد هستند. با این حال، باید به این موضوع هم اشاره کنم که هنوز هم هستند کسانی که دوستان واقعی من هستند. دکتر حسینی، مهندس حسین نژاد، مهندس گلی، دکتر طیبی، دکتر فاضلی، پدر و مادرم، همسرم و خواهرزاده ام پژمان، در این مدت خیلی به من روحیه داده اند که از آن ها تشکر می کنم.

این ماجرای جریمه 80 میلیونی ات به کجا کشیده شد؟

این جریمه ای است که فیلا برای من تعیین کرده اما من در شرایط مالی خوبی قرار ندارم که این پول را پرداخت کنم و حتی برای تامین مسکن خودم هم مانده ام و واقعا نمی دانم که چه کار باید بکنم.

 

از فدراسیون کشتی کسی با تو در ارتباط هست؟

آقای حمید بنی تمیم با من در تماس است و احوال ام را می پرسد. می دانم که آقای رسول خادم هم دورادور پیگیر وضعیت من هست اما من می خواهم که ایشان را از نزدیک ببینم تا درباره وضعیت ام صحبت کنم. آقا رسول همیشه در کنار کشتی گیران بوده و امیدوارم در این شرایط به من کمک کند.

 

از بین مربیان و هم تیمی های سابق ات هم با کسی در ارتباط هستی؟

محمد آقای بنا خیلی به من لطف دارد. او به من زنگ زد و گفت که صبر و تحمل داشته باشم. حتی یک پیامکی هم به من داد که مضمون اش این بود:« روزی یک فرد چلاقی از یک اسب سوار درخواست کرد که سوار اسب او بشود اما وقتی سوار شد فرار کرد! مرد اسب سوار هم به او گفت به کسی نگو که اسب مرا این طور دزدیدی، چرا که جوانمردی می میرد و هیچ سواره ای به پیاده کمک نمی کند.»

 

با این حال، به نظر می رسد که همچنان کشتی را دوست داشته باشی.

حتما. من عاشق کشتی هستم. من به غیر از این اتفاقی که اخیرا برایم افتاد، زندگی ورزشی خوبی داشتم. من قبلا نمی خواستم باشگاه بزنم اما حالا می خواهم هر طور که شده جایی برای آموزش کشتی درست کنم تا حرفم را بزنم و بگویم که مرد و مردانه کشتی بگیرید و جوانمردی داشته باشید و به حرف هر کسی گوش ندهید تا به موفقیت برسید.

 

جام جهانی کشتی فرنگی که قرار است در آبادان برگزار شود را چطور می بینی؟

مردم آبادان که خیلی خونگرم هستند و مطمئنم که تیم ملی را حمایت می کنند تا دوباره به قهرمانی برسیم. من هم خودم سعی می کنم که به آبادان بروم و مسابقات را از نزدیک ببینم.

 

پس فکر می کنی تیم ملی کشتی فرنگی هم مانند تیم ملی کشتی آزاد در جام جهانی قهرمان شود؟

چرا که نه. علی اشکانی مربی بسیار خوبی است و آقا رسول هم که از تیم حمایت می کند. ما کشتی گیران خوبی داریم که می توانند به موفقیت برسند تا قهرمان شویم. قهرمانی تیم کشتی آزاد را هم تبریک می گویم. فقط از شکست حسن یزدانی در فینال ناراحت شدم. چرا که قلبا او را خیلی دوست دارم. البته خبردار شدم که بیمار بوده اما حتم دارم که باز هم می تواند به موفقیت برسد.

 

ملی پوشان دسته سنگین وزن تیم ملی کشتی فرنگی را چطور می بینی؟

امیر قاسمی منجزی که دوست ام است و آرزوی قلبی ام است که موفقیت اش را ببینم و بهنام مهدی زاده هم کشتی گیر خوبی است که برای او هم آرزوی موفقیت دارم.

 

راستی خبردار شدی که حمید سوریان هم کشتی گیران نوجوان را تمرین می دهد؟

واقعا خوشا به حال شان. حمید ستاره بزرگ کشتی ایران است و فکر می کنم که حتی یک دقیقه تمرین کردن با او با اندازه 10 ساعت تمرین ارزش داشته باشد. من برای سوریان آرزوی موفقیت و سلامتی دارم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.