b_Newsبرای اولین بار در تاریخ بومی های بوشهر به تیم ملی دعوت شدند

حسین اوجاقی: امیدوارم جشن قهرمانی پارس جنوبی و پرسپولیس را با هم بگیریم

b_News دختران ووشو با لژیونری کار بزرگی کردند
تاریخ: 1395/12/17
زمان: 08: 50
نوع: گفتگو
لیگ برتر ووشو امروز به ایستگاه پایانی می رسد و تیم قهرمان جام را بالای سر خواهد برد.

نگار رشیدی

لیگ برتر ووشو امروز به ایستگاه پایانی می رسد و تیم قهرمان جام را بالای سر خواهد برد. تیم پارس جنوبی به سرمربیگری حسین اوجاقی هم یکی از مدعیان قهرمانی است. تیمی که اگر امروز بتواند بر دو رقیبش در نیمه نهایی و فینال غلبه کند، در گرفتن جام قهرمانی هت تریک خواهد کرد.

به همین مناسبت سری به تمرینات این تیم و سرمربی پارسی های جنوب زدیم. گفت و گویی که به فوتبال هم کشید و این ووشوکار پرسپولیسی از علاقه قلبی اش به ارتش سرخ حرف زد.

 

امروز پرونده لیگ بسته می شود و چهره قهرمان مشخص می شود.

تمام تلاش ما این است که از عنوان قهرمانی دفاع کنیم. هر چهار تیم حاضر در نیمه نهایی قدرتمند و مدعی قهرمانی هستند. مخصوصا دانشگاه آزاد که رقیب سرسخت و دیرینه ماست. تعداد ملی پوشان و بضاعت فنی که در ورزشکاران نخبه داریم بیشتر از تیم های دیگر نیست اما همدلی و اتحادمان بین بچه ها، کادر فنی و مدیریت باعث موفقیت ما می شود. امیدوارم پرونده لیگ با قهرمانی پارس جنوبی بسته شود.

 

خیلی ها معتقدند حضور ملی پوشان و خودتان به عنوان سرمربی تیم ملی نقطه قوتی برای پارس جنوبی به حساب می آید.

هر تیمی مجاز است پنج سهمیه تیم ملی داشته باشد. شاید حتی تعداد ملی پوشان مان از تیم های دیگر کمتر هم باشد. تیم ما از چهار دسته ورزشکار تشکیل شده. یک دسته شامل دو،سه ملی پوش مثل سیفی، امیر فضلی و قلی پور می شود، دسته دیگر کسانی هستند که از جوانان به بزرگسالان آمده اند و تجربه کمی دارند. یکسری هم ورزشکارانی هستند که فیکس تیم ملی نبودند. تعدادی هم بومی های بوشهر هستند که اتفاقا در این چندساله پیشرفت خیلی خوبی داشتند. با سرمایه گذاری پارس جنوبی برای این افراد، آنها حتی توانستند در مسابقات قهرمانی کشور مدال بیاورند و الان هم به اردوی تیم ملی دعوت شدند. در تاریخ ووشوی کشور این برای اولین بار است که بومی های بوشهر به تیم ملی دعوت می شوند. من هم خیلی افتخار می کنم که مسوولیت اجتماعی باشگاه در قبال مردم بوشهر به خوبی انجام شده. باید از حمایت رضاییان مدیرعامل پارس جنوبی و یوسفی مدیر منطقه ویژه پارس جنوبی از تیم هم تشکر کنم. چون انگیزه را بین مردم ایجاد کرده اند. اگر پارس جنوبی نبود هیچ کس از بوشهر و منطقه عسلویه به تیم ملی راه پیدا نمی کرد.

 

خبر دارید نسختین لژیونرهای ووشو از بانوان هستند؟

لژیونر به این معنی که کسی برای باشگاهی دیگر مسابقه بدهد در پسران هم داشتیم. اما دخترها و بانوان ما به خاطر مشکلاتی که در کشور وجود دارد، برای شان سخت است که هم پای آقایان عنوان قهرمانی داشته باشد. ولی ووشوکاران دختر کشورمان که موفق شدند این کار را انجام بدهند کار بزرگی کردند.

 

در مراسم تجلیل از مدال آوران رییس جمهور گفتند دیگر نباید خانم ها را فقط در آشپزخانه نگه داشت. نظرتان در این باره چیست؟

البته آقای روحانی آخر حرفش هم گفت در کنار این که خانم ها به بحث خانه و خانواده بپردازند فعالیت کنند (خنده). شما تصور کنید اگر مادر من برایم غذا نمی پخت که مسابقه بدهم چطور می توانستم قهرمان جهان شوم (خنده). یا اگر همسرم غذای خوب به من ندهد چطور می توانم باانرژی کار کنم. اما نمی توانیم بگوییم این موضوع باید تک بعدی باشد. برای مرد و زن باید همه چیز در تعادل باشد و مثل گذشته نیست که خانم ها فقط در منزل باشند و آقایان بیرون. اما دست پخت خانم ها بهتر از مردهاست (خنده).

 

مراسم تجلیل چطور بود؟

خوشبختانه بعد از دو سال این اتفاق افتاد. به نظر من چنین مراسمی بیشتر از اینکه از نظر مالی مد نظر باشد، ورزشکاران از لحاظ روحی،روانی شارژ می شوند. همین دیدارها و جشن ها روحیه را بالا می برد. هرچند آن تجلیل هم باید خیلی بیشتر از این ها باشد چون زحمات بچه ها و مدال آوری شان باعث مطرح شدن کشور در جهان می شود. مثل مسابقات جهانی ووشو، جام جهانی کشتی یا امثال آنها. ورزش بیشتر از هر مقوله ای می تواند در این موضوع تاثیرگذار باشد. رییس جمهور هم گفتند که هیچ چیزی به اندازه ورزش نمی تواند دید مثبت به دنیا بدهد. اما باز هم دست شان درد نکند. حداقل ها را برای زندگی روزمره ورزشکاران در نظر گرفتند.

 

بیشتر ورزشکاران پس از دریافت حواله شان ابراز امیدواری کردند که نقد شود.

فعلا که یک تکه کاغذ مهر شده داده اند. این هم فقط تعهد مسوولان است. دیر یا زود حواله ها نقد می شود و مطمئنا وزارت ورزش پیگیر این موضوع هستند اما امیدوارم هرچه زودتر این کار انجام شود.

 

به غیر از ووشو ورزش دیگری را دنبال می کنید؟

من در فوتبال فقط بازی های پرسپولیس و پارس جنوبی را می بینم (خنده). اگر توجه کنید ووشوی پارس جنوبی و پرسپولیس با هم دارند به سمت قهرمانی پیش می روند. امیدوارم جشن قهرمانی هر دو را با هم بگیریم.

 

از درگیری های برانکو و کی روش خبر دارید؟

ته این درگیری ها باید جوری باشد که به تیم ملی لطمه نخورد. این دو نفر هر دو خارجی هستند و نباید دعوای دو خارجی در مسایل داخلی کشورمان اثرگذار باشد. مسوولان فدراسیون باید قوی تر از این مسایل عمل کنند و اول صلاح کشور را در نظر بگیرند بعد سلیقه مربیان. درگیری دو خارجی که موفقیت های ایران را تحت الشعاع قرار بدهد مساله عجیبی است. متاسفانه آقای کی روش کمی فراتر از حد خودش عمل می کند و این باعث شده همه کشور تحت الشعاع قرار بگیرد. چون وقتی تیم ملی نتیجه بگیرد همه کشور خوشحال هستند. پرسپولیس آنقدر قوی هست و راهش را برای قهرمانی پیش می برد اما تیم ملی نباید لطمه بخورد. امیدوارم مسوولان برای این موضوع فکری کنند.

 

شما خودتان دوست داشتید فوتبالیست شوید؟

من اصلا به فوتبال علاقه ای ندارم. دوست داشتن پرسپولیس هم یک حس درونی است.

 

چند روز پیش اصغر فرهادی اسکار گرفت. مانند فرهادی در ورزش ما نفراتی مثل علی دایی و هادی ساعی توانسته اند عمل کنند. جای ووشو در این جمع خالی نیست؟

در ووشو هم داریم اما در ایران خیلی روی آن مانور داده نشده که مردم از آن خبر داشته باشند. دکتر علی نژاد کسی است که ووشوی جهان را تحت تاثیر قرار دادند. در سه،چهار سال اخیر زمزمه ورود ووشو به المپیک شنیده می شود و مطرح شده و کنار رشته هایی مثل کشتی و مدال آوران المپیک قرار می گیرد. علی نژاد یکی از راس های مثلث تصمیم گیری درباره ووشوی جهان است. شناختی که علی دایی و اصغر فرهادی به دنیا از ایران دادند را علی نژاد در ووشو ارایه داد. اگر ووشو وارد المپیک می شد از نظر کمیت حتما چیزی معادل 4 برابر چیزی که الان هست پیشرفت می کرد.

 

وضعیت قراردادها چطور است؟

الان چیزی حدود 300 نفر در لیگ مشغول هستند اما می توانند خرج روزمره شان را در ورزش بدهند اما از هیچی بهتر است. قراردادها از گذشته بهتر شده و امیدوارم در آینده باز هم بهتر شود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.