b_Newsابتکاری جدید در تاریخ فوتبال ایران و جهان

وای، اگر «هوادار» داشتید!

تاریخ: 1395/12/17
زمان: 11: 19
نوع: خبر
بهروز رسایلی

ذوب‌آهن اصفهان هفته‌هاست که نتایج خوبی به دست نمی‌آورد. مجتبی حسینی بعد از آنکه جای یحیی گل‌محمدی را روی نیمکت تیم اصفهانی گرفت، ابتدا نتایج فوق‌العاده‌ای به دست آورد و حتی پرسپولیس را هم شکست داد. این تنها باخت شهرستانی سرخپوشان در بیشتر از یک سال گذشته است. با این وجود ستاره اقبال آقای دستیار خیلی زود غروب کرد تا ذوب‌آهن دوباره در سراشیبی سقوط قرار بگیرد. این تیم که از صعود به فینال جام حذفی هم باز مانده، در حال حاضر از 10بازی آخرش تنها دو بازی را برده و شکست برابر سپاهان، چهارمین باخت متوالی آن محسوب می‌شود. دست بر قضا در همین داربی اصفهان هم بوده که برخی از هواداران ذوب‌آهن علیه کادرفنی و مدیریتی این باشگاه شعار داده‌اند. تنها اندکی بعد از آنکه سعید آذری مصاحبه کرد و گفت: «شعار از روی پله‌ها تاثیری روی کار من ندارد»، کمیته انضباطی باشگاه ذوب‌آهن با صدور یکی از عجیب‌ترین احکام تاریخ فوتبال جهان، هوادارانش را از تماشای بازی بعدی این تیم برابر نفت تهران محروم کرد! این مسابقه قرار است پنجشنبه هفته جاری در ورزشگاه فولادشهر برگزار شود و حالا با صلاحدید باشگاه ذوب‌آهن هیچ هواداری حق تماشای دیدار مزبور را نخواهد داشت!
فارق از اینکه اصولا ذوب‌آهن چقدر هوادار دارد که چه تعداد از آنها در این شرایط بحرانی حاضر به حضور در استادیوم باشند، آنچه اهمیت دارد نوع برخورد مدیران باشگاه به پدیده اعتراض هوادار است. اولا؛ تیمی که خوب نتیجه نمی‌گیرد، لاجرم باید ملامت هوادارانش را تحمل کند و هیچ کجای جهان راه گریزی از این مساله نیست. ثانیا؛ حتی اگر برخی از این اعتراض‌ها درست نباشد و غیرمنطقی و یا بعضا آلوده به نظر برسد، باز راه حلش این نیست که درها را ببندیم و تماشاچی را راه ندهیم. فراموش نکنیم فوتبال مال هوادار است و اگر او نباشد، همه چیز این رشته ورزشی روی هواست.
شاید کار منحصر به فردی که ذوب‌آهن انجام داده، انعکاس مشکل فلسفی تیم‌هایی شبیه ذوب باشد؛ باشگاه‌هایی که به اتکای سرمایه‌های صنعتی به وجود آمدند، اما هرگز پایگاه اجتماعی در خور انتظار را پیدا نکردند. تازه ذوب‌آهن یکی از آبرومندترین‌هاست که حداقل بخش کوچکی از سکوهایش را می‌تواند پر کند، وگرنه سایرین که از اساس مقابل سنگ و سیمان و بتون بازی می‌کنند! روزی یکی از سرمربیان پیشین تیم اصفهانی در واکنش به سوالی پیرامون ناراحتی هواداران ذوب‌آهن از نتایج این تیم جواب داد: «مگر ذوب‌آهن هوادار هم دارد؟!» حالا به استناد حکمی که کمیته انضباطی این باشگاه صادر کرده، به خوبی می‌توان به میزان غربت این قبیل تیم‌ها با فلسفه واقعی فوتبال پی برد. آنها اگر به جای کارخانه ذوب‌آهن و کارگران سختکوش و محترمش، روی شانه عاشقان واقعی فوتبال بالا آمده بودند حتما می‌دانستند تنها کسی که باشگاه هرگز نمی‌تواند او را پشت در معطل بگذارد، «هوادار» است!

 

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.