b_Newsایرادی ندارد بگویند به‌خاطر برانکو تراکتور را متوقف کردم

فرکی: اصول می‌گوید پرسپولیس قهرمان می‌شود

b_News با سیستم اتوبوسی مقابل استقلال بازی نخواهیم کرد
تاریخ: 1395/12/17
زمان: 13: 23
نوع: گفتگو
حسین فرکی را نمی‌توان از برانکو ایوانکوویچ جدا دانست.

احد علوی / حسین فرکی را نمی‌توان از برانکو ایوانکوویچ جدا دانست. کسی که در موفقیت‌های سرمربی پرسپولیس در گذشته سهم بسزایی داشت و توانست با مشاوره‌ها و عملکردش کاری کند که برانکو با تیم‌ملی ایران به جام‌جهانی 2006 آلمان صعود کند، حالا هم غیرمستقیم به همکار سابقش کمک کرد. تساوی سایپا برابر تراکتور و برد پرسپولیس مقابل نفت عملا روی کاغذ پرسپولیس را قهرمان کرد.
حسین فرکی حالا هم باید استقلال را ملاقات کند که شانس زیادی برای کسب عنوان دومی در لیگ را دارد. در صورت پیروزی سایپا مقابل استقلال راه برای قهرمانی مقتدرانه پرسپولیس هموار می‌شود. فرکی در گفت‌وگو با «گل» درباره برانکو و دیدار با استقلال صحبت کرد.


در حالی با تراکتور مساوی کردید که متهم به بی‌اخلاقی و وقت‌کشی شدید؛ این اظهارات درباره حسین فرکی تعجب‌برانگیز بود.
من در این باره قبلا هم به اصحاب رسانه پاسخ داده‌ام. چنین چیزی که مطرح کرده‌اند، درست نیست. دیدار با تراکتور مسابقه‌ای بود که هر دو تیم تلاش کردند و با توجه به اینکه مهمان بودیم، اما به تبریز رفتیم تا ببریم. از نظر من مهم این بود که بچه‌های سایپا طوری کار کردند که حتی می‌توانستیم پیروز شویم، جز 10 دقیقه آخر بازی که حریف احساسی شده بود، دیگر کار خاصی روی دروازه ما انجام ندادند. ما طوری بازی کردیم که تراکتور از قهرمانی دور شد و اگر نمی‌بردیم آنها در کورس رقابت با پرسپولیس می‌ماندند. این واقعیت دیدار ما با تراکتور بود، آن هم در روزی که تماشاگران تبریزی حضور پررنگی داشتند.


شما تراکتور را از کورس قهرمانی عقب انداختید و تماشاگران‌شان هم لک را در دیدار برابر استقلال از شما گرفتند.
لک قبلا در تراکتور بوده و علیه او شعار دادند و اذیت و آزارهایی که به او رساندند باعث بروز چنین مساله‌ای شد.


حسین فرکی اهل وقت‌کشی است؟
تا حالا در هر تیمی که بوده‌ام، به دنبال وقت تلف کردن نبودیم. اصلا در مرام من وقت‌کشی و اینجور کارها وجود ندارد. در جریان بازی اتفاقاتی رخ می‌دهد که طبیعی است.


از آنجایی که شما با برانکو دوست هستید، یک جورایی مقابل تراکتور برای پرسپولیس بازی کردید.
اول برای خودمان بازی کردیم چرا که جایگاه سایپا در جدول به‌گونه‌ای است که باید برای کسب سه امتیاز مبارزه کنیم اما ایرادی ندارد بگویند من به‌خاطر برانکو بازی کرده‌ام. این هم برداشت دوستان رسانه‌ای است. نتیجه مقابل تراکتور طوری رقم خورد که این استنباط به‌وجود آمد.


از اینکه پرسپولیس قهرمان شود، خوشحال می‌شوید؟
فرقی نمی‌کند. اول هم معلوم بود پرسپولیس قهرمان می‌شود. من همیشه برای موفقیت‌های برانکو خوشحال می‌شوم.


مهدی ترابی هم به ترکیب سایپا برگشت.
خوشحالم مهدی سلامتی‌اش را به‌دست آورد و مقابل تراکتور چند دقیقه‌ای بازی کرد. بیشتر از همه خوشحالم که تیم‌ملی می‌تواند از وجود مهدی استفاده کند. همچنین او در آینده به ما کمک خواهد کرد.


مقابل استقلال بازی سختی دارید.
استقلال هم در آسیا عملکرد بدی نداشته. آنها یک برد و یک باخت به‌دست آوردند اما ما برای پیروز شدن مقابل استقلال هرگز تسلیم نمی‌شویم و برای شکست استقلال به میدان می‌رویم. استقلال درگیر آسیا بوده و بازیکنانش خسته هستند. این مساله برای ما یک امتیاز است. البته آنها تغییراتی هم داشته‌اند که ما این تغییرات را هم مدنظر داریم.


سیاه‌جامگان مقابل استقلال به قول معروف اتوبوسی و بکش زیرش بازی کرد؛ درست شبیه به بعضی از بازی‌های استقلال. شما هم باهمین روش به میدان می‌روید؟
من برداشت‌های خودم را از استقلال دارم. به نظر من تیمی مثل سیاه‌جامگان که تغییر در کادرفنی داشته و در منطقه خطر قرار دارد، طبیعی است که هوشمندانه بازی کند. آنها آمده بودند که اول گل نخورند و دیدید که بعد از آن هم گل زدند اما ما برای پیروزی مقابل استقلال به میدان می‌رویم. توانایی بازیکنان ما بالاست و با اینکه حامد لک و خلعتبری را نداریم، هرگز فکر بازی دفاعی یا به قول شما سیستم اتوبوسی نیستیم.


به نظر شما که زمانی همکار برانکو بودید، برانکوی تیم‌ملی با برانکوی پرسپولیس چقدر از نظر تفکرات فوتبالی تغییر کرده؟
از نظر من خیلی تغییر نکرده است. برانکو تفکراتش همیشه منجر به موفقیت تیمش بوده به‌خصوص در ایران که نتایج خوبی گرفت. او مربی بزرگ و باتوانایی است. اما نکته‌ای که باید درباره پرسپولیس بگویم این است که پرسپولیس مزد صبر و حوصله‌ای که هواداران داشتند را گرفت. اواخر فصل چهاردهم بود که برانکو به ایران آمد و با اینکه تیمش را خودش نبسته بود، مشغول ارزیابی شد. برانکو آن زمان استارت پرسپولیس امسال را زد. آنها در این فصل روال خوبی را طی کرده‌اند و اصول می‌گوید پرسپولیس باید قهرمان شود.


شما در کارتان چقدر از تفکرات برانکو استفاده می‌کنید؟
من و برانکو چند سال با هم همکار بودیم و طبیعی است که برداشت‌هایی از تفکرات برانکو داشته باشم. همان طور که از تفکرات همایون شاهرخی، مرحوم پورحیدری و جلال طالبی به‌عنوان کسی که دستیارشان بودم را داشته‌ام.


چه شاخصه‌‌ای را می‌توانید درباره تفکرات برانکو بگویید؟
برانکو ضدفوتبال نبود. همانطور که من ضدفوتبال را دوست نداشتم. خودم مهاجم بودم و همیشه دوست داشتم بازی تهاجمی داشته باشم.


یک شاخصه‌ دیگر برانکو هم که می‌تواند الگوی مربیان ایرانی شود، این است که به بازیکنانش فحاشی نمی‌کند برخلاف مربیانی که این روزها بعد از باخت به بازیکنان فحاشی می‌کنند.
هر مربی‌ای که در فوتبال کار می‌کند نباید دنبال افراط و تفریط باشد. اینکه با توهین و فحش مشکلات را گردن بازیکنان بیندازیم و زمان برد همه‌چیز را به اسم خودمان تمام کنیم، جالب نیست. شاید چون برانکو هم اینگونه بود که به بازیکنانش فحش نمی‌داد، توانست در فوتبال ایران موفق شود. به‌نظر من این کار، کار درستی نیست. چون با توهین و فحش کار پیش نمی‌رود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.