b_Newsمن از این فرزند ایران و این لر غیور تشکر می کنم که هر چه سن اش بالاتر می رود، با ادب تر می شود

علی اشکانی : سعید عبدولی می خواهد جور خیلی ها را بکشد!

b_News حمید سوریان یک کشتی گیر نابغه بوده که می تواند به یک مربی موفق تبدیل شود
تاریخ: 1395/12/18
زمان: 09: 51
نوع: گفتگو
اشکانی، ابراز امیدواری کرد که تیم اش بتواند در رقابت های جام جهانی کشتی فرنگی به موفقیت برسد.

حامد جیرودی/ کمتر از 10 روز دیگر رقابت های جام جهانی 2017 کشتی فرنگی در آبادان آغاز می شود و فرنگی کاران کشورمان به عنوان میزبان این رقابت ها به روی تشک می روند. مسابقاتی که بسیاری از علاقه مندان به کشتی منتظرند تا ببینند ترکیب جدید تیم ملی که اکثر کشتی گیران المپیکی در آن حضور ندارند و تنها سعید عبدولی از آن نفرات در بین ملی پوشان حاضر است، با مربیگری علی اشکانی که بعد از المپیک 2016 ریو به جای محمد بنا هدایت این تیم را بر عهده گرفته، چه عملکردی را از خود به نمایش می گذارد! به همین منظور به سراغ اشکانی رفتیم تا درباره شرایط تیم ملی در آستانه شروع جام جهانی نظرات اش را جویا شویم. اشکانی در گفت و گویی که با «گل» داشت، ابراز امیدواری کرد که تیم اش بتواند در این رقابت ها به موفقیت برسد.

 

در حال نزدیک شدن به جام جهانی هستیم. وضعیت تیم ملی به چه صورت است؟
خوشبختانه شرایط تیم ملی بسیار خوب است و بچه ها هم از بدنی وضعیت مناسبی دارند و بهتر هم خواهند شد و سعی می کنیم که بچه ها را از لحاظ روحی هم در شرایط مناسبی حفظ کنیم تا با آمادگی مناسب در جام جهانی شرکت کنیم.

 

در کرمانشاه از جام جهانی کشتی آزاد استقبال بسیار خوبی شد. فکر می کنید آبادانی ها هم از جام جهانی کشتی فرنگی استقبال کنند.
همان طور که می دانید جام جهانی در روزهای 26 و 27 اسفند برگزار می شود و این موضوع چون نزدیک با ایام عید نوروز است، کمی کار ما را سخت کرده. چرا که مردم مسافرت در پیش دارند و می خواهند به کارهای خود برسند. ولی با این حال، تاریخ نشان داده که آبادانی ها مردمی ورزش دوست و خونگرم هستند که همواره از ورزشکاران خود حمایت کرده اند و حضورشان همیشه باعث دلگرمی آن ها شده است. ضمن این که در تیم ملی هم بچه های خوزستانی حضور دارند و خیلی ها به خاطر آن ها هم که شده می آیند تا تیم ملی را تشویق کنند.

 

به نظر می رسد شما هم از قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد در جام جهانی انگیزه گرفته باشید.
یقینا همین طور است. من شاهد بودم که محمد طلایی و همکارانش در کنار بچه های تیم ملی چه تلاشی می کنند. با این که بعد از المپیک، بدن ورزشکاران در افت است اما ملی پوشان خوب خودشان را به این مسابقات رساندند و با آرامش به قهرمانی جام جهانی رسیدند که بسیار با ارزش بود.

 

البته شما که همان موقع تبریک گفتید و طلایی هم تشکر کرد و گفت امیدوار است تیم ملی کشتی فرنگی هم قهرمان شود.
بله. ما هم التماس دعا داریم. به هر حال کشتی مانند یک هواپیماست که رشته های آزاد و فرنگی، هر کدام یک بال آن هستند و سعی می کنند که در یک راستا و در یک جهت حرکت کنند.

 

شما خودتان اصلا کشتی آزاد کار کرده اید؟
نه من سعادت این را نداشتم که کشتی آزاد کار کنم و از اول فرنگی کار بودم.

 

برای این گفتم که در گذشته بودند کشتی گیرانی که هم آزاد می گرفتند و هم فرنگی!
در آن زمان که ما کشتی را در اردبیل شروع کردیم، کشتی فرنگی حرف اول را می زد و ما هم در این شرایط به سمت فرنگی رفتیم. البته این رشته مدتی دچار افت شد اما بعد کشتی گیران دیگری مانند افشین بیابانگرد و چند نفر دیگر باز هم از شهر ما در فرنگی معرفی شدند.

 

حالا با توجه به اردوها و تمریناتی که پشت سر گذاشته اید، چقدر به قهرمانی تیم ملی در جام جهانی امیدوار هستید؟
من در این رابطه باید کمی توضیح بدهم. تیم ملی کشتی فرنگی ما در چند سال اخیر به این دلیل موفق بود که اتحاد و همدلی خود را حفظ کرد و توانست چند سال روی سکو باشد. اما باید به این نکته توجه داشت که تیم فعلی ما دیگر آن نفرات با تجربه گذشته اش را ندارد اما در عین حال جوان هایی را دارد که در 20 سالگی چند قهرمان بزرگ دنیا را برده اند و حالا هم می توانند به موفقیت برسند. در وهله بعد ما باید به این موضوع هم توجه کنیم که در حال جوانگرایی و پشتوانه سازی هستیم و می خواهیم تیم ملی فرنگی را احیا کنیم. ما در این دوره از چام جهانی تماشاچی داریم و موقعیت مناسبی هست که بزرگان کشتی دنیا به اینجا بیایند و کشتی گیران ما حسابی محک بخورند. ما در ابتدا می خواهیم بچه های ما کشتی بگیرند و بعد هم به موفقیت برسیم.

 

سعید عبدولی چند وقت پیش که به تمرینات تیم ملی آمد اعلام کرد که آمادگی لازم را ندارد. الان وضعیت او به چه صورت است؟
کار عبدولی و حضور او در تیم ملی بسیار ارزشمند است. او به قول خودش در فرم عالی نیست اما حالا می خواهد جور خیلی ها را بکشد! من تشکر می کنم از این فرزند ایران و این لر غیور که هر چه سن اش بالاتر می رود، باادب تر و با اخلاق تر می شود و رفتار و منش حرفه ای دارد و تلاش می کند که همیشه بهتر کار کند و وضعیت اش مطلوب تر شود. مطمئنا هم فدراسیون و هم کادر فنی تیم ملی، تلاش های عبدولی را می بینند و از او تشکر می کنند.

 

وضعیت مصدومیت امیر قاسمی منجزی به چه صورت است؟
ما دو سه تا آسیب دیده داریم که تمام تلاش مان را می کنیم که هر چه سریع تر آماده شوند و دوران نقاهت شان برطرف شود و به جام جهانی برسند و اگر نرسند هم که باید از نفرات دیگر استفاده کنیم.

 

چند روز پیش که با بشیر باباجان زاده صحبت می کردیم می گفت که خیلی ها پشت او را خالی کرده اند و با طعنه و کنایه درباره او صحبت می کنند. شما درباره بشیر چه نظری دارید؟
من وقتی به تیم ملی آمدم، دیگر بشیر در تیم ملی نبود و اطلاعات ام درباره اتفاقاتی که برای او افتاده کم است اما بشیر همچنان برای من قابل احترام است. یک کشتی گیر سالم و خوب که متاسفانه این مشکل گریبانگیر او شد ولی این مضوع باعث نمی شود که او را فراموش کنیم و حمایت اش نکنیم. بشیر برای ما همان بشیر است که قبلا بوده. او به اندازه کافی امتحان پس داده و سربلند بوده است.

 

هفته پیش هم خبر رسیده بود حمید سوریان با کشتی گیران نوجوان و نونهال تمرین می کند. فکر می کنید او به مربی خوبی تبدیل شود?
حتما. چرا که نه. حمید یک کشتی گیر نابغه در ورزش ایران و جهان بوده که حالا با برنامه ریزی مناسب هم می تواند به یک مربی موفق و بزرگ تبدیل شود.