b_Newsپست اینستاگرامی «صفرزایی» را خواندم اشک در چشم‌هایم جمع شد

بیرانوند: می‌خواهم 10 پاس گل با دست بدهم / گلری که گل نخورد گلر نیست، روبات است

b_News گزارش‌های عادل انرژی می‌دهد ولی او در شرایط بازی نیست / اهل شیرجه نمایشی و «افه» نیستم
تاریخ: 1395/12/18
زمان: 10: 27
نوع: خبر
دروازه‌بان ملی‌پوش پرسپولیس دل خونی از نفتی‌ها دارد و بازي با تهران را سکوی پرش قهرمانی مي‌داند.

آرش جعفری / دروازه‌بان ملی‌پوش پرسپولیس دل خونی از نفتی‌ها دارد و می‌گوید اگر به او و سایر بازیکنان سابق نفت مثل خارجی‌ها بها داده می‌شد هم به پول‌شان می‌رسیدند و هم اینکه نفت مثل استقلال و تراکتورسازی باید تاوان می‌داد.
علیرضا بیرانوند بازی با نفت تهران را سکوی پرش قهرمانی دانست و مدعی شد با پیروزی در این دیدار قدم بزرگی برای قهرمان شدن و شاد کردن دل هواداران برداشتند.

از بازی با نفت بگو، فکر می‌کردید با شرایطی که داشتید چنین برد قاطعی کسب کنید؟
بازی با نفت خیلی سخت بود. خود شما هم اشاره کردید با شرایطی که داشتیم ما شش بازیکن اصلی خود را به همراه نداشتیم و از سوی دیگر نفت هم در این فصل نشان داده بود که با علی دایی می‌تواند برای هر تیمی مشکل‌ساز شود، بنابراین انتظار بازی سختی داشتیم که همان‌طور هم شد. ما از امارات و بازی سنگین با الوحده برگشته بودیم و همین مزید بر علت شده بود تا نسبت به نفت خسته‌تر باشیم ولی در نهایت جوان‌ترها و نیمکت‌نشینان نشان دادند که می‌شود به آنها اعتماد کرد و بازی بسیار خوبی را به نمایش گذاشتند و خوشبختانه موفق شدیم که با دو گل آنها را شکست دهیم.

 

و تو هم بعد از مدت‌ها با یک کلین‌شیت در پیروزی نقش موثری داشتی؟
من قبلا هم گفته بودم، الان هم باز می‌گویم، مهم کلین‌شیت من نیست، مهم برد پرسپولیس است. در ثانی دروازه‌بانی که گل نخورد گلر نیست بلکه رباط است. من اگر در بازی‌های قبلی هم گل خوردم بر اثر اشتباه فردی نبوده، شما نگاه کنید مقابل الوحده بازیکنی به من گل زد که در زمره بهترین بازیکنان امارات بوده و واقعا نمی‌شد در مواجه با او کار خاصی کرد. من تمام تلاشم را انجام دادم ولی توپ گل شد. من همیشه سعی کردم که گل راحت و به قول معروف گل مفت نخورم و همین‌طور شیرجه الکی و نمایشی نزنم تا همه فکر کنند بهترین هستم.

 

یعنی کلین‌شیت برای تو مهم نیست؟
ببینید من هم دوست دارم که گل نخورم ولی اینکه به دنبال چنین رکوردهای شخصی باشم به دنبال این هستم که تیم رکورد بزند. من به یاد ندارم تا پایان هفته بیست و سوم پرسپولیس زیر 10 گل خورده باشد و فکر می‌کنم این رکورد است. البته در این رکورد مدافعان هم تاثیر بسزایی داشتند.

 

تو تا قبل از داربی چهار گل خورده بودی ولی بعد از آن بازی چه در آسیا و چه لیگ چند بار دروازه‌ات باز شد. آیا ساختار دفاعی و غیبت‌های مدافعانی چون سیدجلال، انصاری، ماهینی که هر بار ساختار دفاع تیم را به هم می‌ریخت در این گل‌خوردن‌ها تاثیر نداشت؟
خب شما وقتی که با دفاع‌هایت هماهنگ می‌شوی شرایط بهتر است ولی این جابه‌جایی‌ها باعث گل خوردن نشد. چرا که بچه‌ها به بهترین نحو بازی کردند. مقابل سپاهان روی پنالتی گل خوردم و بعد از آن در لیگ مقابل نفت بازی کردم که گل نخوردم. در آسیا هم اگر منظور شماست باید بگویم الهلال تیم بزرگی بود و نیز همین طور الوحده که توضیح دادم بنابراین فکر نمی‌کنم گل مفت خورده باشم و تمام تلاشم را کردم که پرسپولیس بهترین نتیجه را بگیرد.

 

با این روند قهرمان می‌شوید؟
چرا که نه، بازی با نفت خیلی مهم بود. ما در حالی که چند بازیکن اصلی را به همراه نداشتیم موفق شدیم که سه امتیاز حساس را بگیریم، آن هم در حالی که رقیبان ما امتیاز از دست داده بودند. بنابراین با تمام این اوصاف می‌توانم بگویم قدم بزرگی برای قهرمانی برداشتیم.

 

خیلی وقت است با دست پاس گل ندادی البته در این بازی اگر مسلمان قدر پاس تو را می‌دانست می‌توانست گلزنی کند؟
پرتاب دست‌های من یک نعمت الهی است. من در هر بازی سعی می‌کنم که بچه‌ها را در موقعیت قرار دهم ولی فکر می‌کنم تیم‌های روبه‌رو دست من را خوانده‌اند و خیلی سریع به زمین خود برمی‌گردند تا ضدحمله نخورند. اتفاقا برانکو هم می‌گفت علیرضا دیگر تاکتیک دست تو را همه می‌دانند و باید یک راهکار جدید پیدا کنیم، درباره مسلمان هم باید بگویم که شانس با من و او یار نبود وگرنه گل سوم را می‌زدیم. البته سعی می‌کنم که تا آخر فصل هر طور شده با دست پاس گل بدهم. خودم دوست دارم تعداد پاس‌گل‌هایم به عدد 10 برسد. شما بنویسید که علیرضا با دست 10 پاس گل می‌دهد.

 

گلر تیم نفت هم در پیروزی شما بی‌تاثیر نبود. چقدر این را موثر می‌دانی و آیا او چاره دیگری هم داشت و کار او را تایید می‌کنی؟
بگذارید ابتدا با یک مثال درخصوص سوال شما جواب بدهم. اگر یادتان باشد، فصل گذشته پرسپولیس در بازی با پدیده وقتی دو بر یک عقب بود در یک صحنه سوشا مکانی در موقعیت تک به تک بیرون محوطه بازیکن پدیده را سرنگون کرد که پرسپولیس گل سوم را دریافت نکند. او بهترین تصمیم را گرفت تا با اخراجش به تیم کمک کند و شما دیدید که پرسپولیس گل مساوی را هم به ثمر رساند و شکست نخورد. اگر او بازیکن پدیده را نمی‌زد گل سوم را می‌خورند و دیگر بازی هم مساوی نمی‌شد. بنابراین به عقیده من گلر نفت کار درستی کرد او آمد یک موقعیت را از ما گرفت و به این فکر کرد که شاید تیمش 10 نفره بتواند از ما حداقل نتیجه، یعنی مساوی را بگیرد.

 

آیا تو هم این کار را می‌کردی؟
مگر من مقابل الوحده این کار را نکردم. اما داور به من کارت زرد داد. من اگر در بازی الوحده بیرون نمی‌آمدم گل سوم را می‌خوردیم و دیگر  نمی‌توانستیم به بازی برگردیم ولی شما دیدید که بعد آن صحنه ما گل پیروزی را زدیم و برنده شدیم.

 

و سر همان صحنه به تو لقب استاد داده شد؟
ابتدا باید بگویم من قصد توهین به عادل فردوسی‌پور را نداشتم. متاسفانه از حرف‌های من بد برداشت شده است. من گزارش‌های عادل فردوسی‌پور را خصوصا گزارش‌های بازی‌های اروپایی او را خیلی دوست دارم چرا که به بازی هیجان و انرژی خاصی می‌دهد ولی در مورد آن صحنه باید بگویم او در شرایط دروازه‌بان قرار ندارد که می‌گوید استاد!
من آن موقع تشخیص دادم که با بیرون آمدن می‌توانم به تیم کمک کنم در ثانی سرعت بازیکن الوحده به یکباره زیاد شد که انتظار آن را نداشتم. بنابراین بهترین کار متوقف کردن مهاجم حریف بود. البته این را هم بگویم. بعد از بازی هر کسی به زعم خود گزارش عادل را برای من تعریف کرد و باعث شد که من بگویم «هر وقت گلر شدی در مورد من اظهارنظر کن.» باز هم می‌گویم قصد بی‌احترامی نداشتم ولی او هم باید شرایط بازی و بازیکن را در آن لحظه در نظر بگیرد.

 

اما نگفتی که آیا تو هم اگر در شرایط گلر نفت بودی، خطای هند را انجام می‌دادی یا نه؟
همه‌چیز به تجربه آدم‌ها بستگی دارد. من چند سال است که دارم در لیگ‌برتر بازی می‌کنم، در آسیا بازی کردم چه با تیم‌ملی و چه باشگاهی، بنابراین خیلی فرق می‌کند. خیلی سخت است الان بگویید چه می‌کردید، شاید گل می‌خوردم بعد جبران می‌کردیم شاید هم من همین کار را می‌کردم.

 

بحث تجربه شد در این روزها خیلی به صفرزایی تهمت زدند و با توجه به صحبت تو می‌شود این را روی بی‌تجربگی او گذاشت؟
صددرصد همین است. من صفرزایی را می‌شناسم. او گلر خوبی است ولی او اولین تجربه لیگ برتر خود را داشت پشت‌سر می‌گذاشت آن هم مقابل پرسپولیس بنابراین باید به او حق داد که چنین اشتباهی کند. من نمی‌دانم چرا به او چنین تهمت‌هایی زدند. باور کنید وقتی پست اینستاگرامی او را دیدم اشک در چشمانم جمع شد. واقعا دلم به حال او سوخت، او مستحق چنین چیزی نبود.

 

آیا تو بعد از بازی پیش او رفتی که دلداری بدهی؟
نه وقت نشد که بروم ولی حتما سعی می‌کنم او را ببینم تا اگر کمکی از دستم برمی‌آید انجام دهم. او جوان است و باید به او روحیه داد نه اینکه فوتبال او را نابود کنیم.

 

ماجرای طلبت از نفت به کجا کشیده شد. این روزها آنها حتی پول بازیکنان خود را هم ندارند؟
به خدا نمی‌دانم چه بگویم، من نمی‌دانم فدراسیون و وزارت نفت رو چه حسابی امتیاز تیم را به این آدم یعنی گلرخسار داده‌اند! این آقا نام برند نفت را هم خراب کرده است. نفت را همه به عنوان یک برند معتبر و خوشنام می‌شناختند و هیچ‌گاه حساب و کتاب‌هایش اینطوری نمی‌شد. به عقیده من نباید نام نفت را خراب کنند. بهتر است همان اسم بهنام پیشرو را روی تیمش بگذارد تا نام نفت خراب نشود. اینها اینقدر بد کار کرده‌اند که صدای آقای دایی را هم در آورده‌اند. آقایان سر تمرین نفت نمی‌روند تا کسی از آنها تقاضا نداشته باشد ولی وقتی کی‌روش سر تمرین نفت می‌رود سریع می‌روند تا به تمرین برسند تا چهار تا عکس با کی‌روش بیندازند تا مشهور شوند! ولی موقع پول دادن و  خرج کردن غیب‌شان می‌زند.

 

 اگر تو و سایر طلبکارها بازیکن خارجی بودید این کار را با شما می‌کردند؟
به خدا جرات چنین کاری نداشتند، متاسفانه فدراسیون هم به ما کمک نمی‌کند. شما ببینید استقلال و تراکتور چگونه تاوان پس دادند! بازیکن خارجی می‌آید قرارداد داخلی می‌بندد و بعد هم بدون بازی کردن می‌رود ولی از طریق فیفا به کل پول‌شان می‌رسند اما بازیکن ایرانی دستش به هیچ جایی بند نیست. باور کنید زمان آقایان قنبرزاده و علیپور ما در نفت هیچ‌وقت چنین شرایطی نداشتیم. من 12 سال در نفت بازی کردم اما هیچ‌وقت پول ما عقب نیفتاد ولی این آقایان نفت را نابود کردند. شما اگر پول نداشتید چرا تیم را خریدید؟!

 

بالاخره پول شما را می‌دهند یا نه؟
هر روز یک حرف می‌زنند، فدراسیون و آقای تاج قول همکاری داد‌ه‌اند. امیدواریم که به پول‌مان برسیم. سازمان لیگ هم قول داده که بهترین همکاری را داشته باشد. ولی هنوز هیچ خبری نیست. متاسفانه از تیمی که در آسیا و لیگ می‌درخشید و مدعی قهرمانی بود دیگر چیزی باقی نمانده و اگر هم می بینید الان تیم روپاست فقط و فقط به خاطر علی دایی است.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.