b_Newsبه خادم التماس می کنم که در شورای فنی تجدید نظر کند/ عبدولی یک استعداد خاص است اما روی آسفالت گندم بریزید، در می آید؟

رسول جزینی: یک روز قند دهن اشکانی می گذارند و یک روز آب نمک به او می خورانند!

b_News الهه منصوریان شیرزنی است که خیلی از مردها باید از او الگو بگیرند
تاریخ: 1395/12/19
زمان: 00: 55
نوع: گفتگو
جزینی، به انتقاد شدید از شورای فنی کشتی فرنگی پرداخت و ملتمسانه از رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی خواست تا در چینش اعضای این شورا تجدید نظر کند!

حامد جیرودی/ رسول جزینی مربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی در زمان محمد بنا، یکی از کارشناسان این رشته است که هیشه نظرات متفاوتی را در خصوص شرایط کشتی فرنگی ارائه می دهد. در پیش بودن مسابقات جام جهانی 2017 کشتی فرنگی آبادان باعث شد تا به سراغ این مربی اصفهانی و عضو شورای شهر اصفهان برویم و با او صحبت کنیم. جزینی در گفت و گویی که با «گل» داشت، به انتقاد شدید از شورای فنی کشتی فرنگی پرداخت و ملتمسانه از رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی خواست تا در چینش اعضای این شورا تجدید نظر کند!

 

شرایط تیم ملی برای حضور در جام جهانی کشتی فرنگی را چگونه ارزیابی می کنید؟
من امیدوارم که تیم ملی بتواند به موفقیت برسد و مردم را خوشحال کند اما حقیقت این است که این رقابت ها، مسابقات پراهمیتی نیست و مانباید گول این مسابقات را بخوریم. البته جام جهانی از لحاظ میزبانی اهمیت دارد و موفقیت در آن می تواند نشاط را کشتی فرنگی تزریق کند اما نباید نگران شکست خوردن در این مسابقات بود و باید از لحاظ فنی آن را مورد ارزیابی قرار داد. ما نباید روی باخت ها و بردهای این تورنمنت ها حساب کنیم و مهم به آمادگی رسیدن تیم، جوانگرایی و نگاه به آینده است.

 

اما قهرمانی در این رقابت ها می تواند جای پای علی اشکانی را در تیم ملی سفت کند.
اصلا نباید به این چیزها فکر کرد چرا که شورای فنی کشتی فرنگی ثبات رای و عقیده ندارد. یک روز قند دهن اشکانی می گذارند و یک روز آب نمک به او می خورانند! یک روز به او اولتیماتوم می دهند و یک روز دیگر می گویند تلنگر زدیم و این نشان از عدم ثبات شورای فنی دارد که هر روز یک تصمیم می گیرند. من از رسول خادم خواهش می کنم و اگر نیاز به التماس باشد هم می کنم که در اعضای این شورا تجدید نظر کند. واقعا این ها کسانی هستند که می خواهند کشتی فرنگی را نجات دهند؟ این رشته در این شرایط، سیر قهقرایی را طی می کند و رو به نابودی می رود. آن ها روشی غیر حرفه ای و غیر اصولی را در پیش گرفته اند که با حب و بغض همراه است. یک روز یکی را حمایت می کنند و روز بعد مخدوشش می کنند. این افراد رای موافق ندارند و نگاه به دهن هم می کنند و هر چه خوش آیند هم باشد را می گویند و نفع و ضرر هم را در نظر می گیرند.

 

البته خود اشکانی هم گفته هدف اصلی محک خوردن کشتی گیران در جام جهانی است و اگر با موفقیت همراه شد هم که چه بهتر.
این تفکر او کاملا درست است. اشکانی در تیم ملی نوجوانان بسیار موفق بود اما افرادی که شب می خوابند و صبح خواب نما می شوند، فکر می کنند اگر کسی را که در جایی موفق است، به جای دیگر منتقل کنند هم موفق می شود! به هر حال تصمیم ناصوابی گرفته شد اما چه درست و چه غلط، باید از او پشتیبانی کنند. در تایید قسمت اول حرف هایم که گفتم این انتخاب اشتباه بود باید بگویم که اگر چه اشکانی در نوجوانان کارنامه درخشانی داشت اما در مسابقات جهانی، هر دو کشتی گیر او آخر شدند و حتی یکی مانده به آخر هم نشدند اما ما باید به انتخابی که شده احترام بگذاریم و به مربی فرصت بدهیم. تزلزل و ماندن به هر شیوه ای، عوام فریبی را به هرماه دارد و باعث می شود تا افراد هر صحبتی را انجام دهند و رشته ای که در آن هستند را ضایع کنند!

 

در بین کشتی گیران حال حاضر تیم ملی، سعید عبدولی از همه سرشناس تر است. فکر می کنید او بتواند جور ستاره های غایب المپیکی را بکشد؟
عبدولی یک استعداد بلامنازع است اما شما روی آسفالت گندم بریزید، در می آید؟ مسلما نه. معجزه که نمی شود. به نظر من ضعیف عمل شده و از اول باید نظم رعایت می شد. از سر ترس و به دنبال نتیجه بودن، به فرمایش ورزشکار گردن گذاشتن درست نیست!

 

منظورتان دیر اضافه شدن او به تمرینات تیم ملی است؟
عبدولی باید در المپیک طلایی می شد اما با وجود زمان کمی که داشتیم، سخت گیری های محمد بنا باعث شد تا یک برنز نصیب اش شود. اما این روش به نظر من درست نیست. ما چهار سال تا المپیک بعدی وقت داریم و می توانیم جوانگرایی کنیم اما در شورای فنی افرادی هستند که حتما می خواهند ماندگار باشند. ناسلامتی این ورزش پهلوانی است و آدم هایی هم که هستند ادعای پهلوانی دارند. اگر نمی توانید کار کنید، خداحافظی کنید. شما قبلا افتخار آفرین بوده اید. ساعت ها می شود در این رایطه صحبت کرد اما کار خیلی ها ناصواب است و ما بیشتر مسائل شخصی را در نظر می گیریم.

 

به نظر می رسد که خیلی دل تان برای کشتی فرنگی می سوزد!
باور کنید همین طور است. چون خون دل خورده شده تا به اینجا برسیم. ما این قدر که مواظب بچه های تیم ملی بودیم، مواظب بچه های خودمان نبودیم ولی خیلی راحت دارد این تلاش ها از بین می رود و عده ای به دنبال گرفتن عکس یادگاری در تورنمنت ها هستند.

 

شما مربی مستقیم بشیر باباجان زاده بودید و می گویید مواظب بچه ها بودید اما حالا او بعد از اتفاقی که برایش افتاد می گوید پشت اش را خالی کرده اند.
بشیر خطا کرده اما ما باید دنبال عوامل خطا بگردیم. ما او را در مسابقات سطح پایین رها کردیم و حالا باید به او حق بدهیم که بخواهد برگردد. او می خواسته به مسابقات بزرگ تری مانند المپیک برود و وقتی نداشته. من کار او را تایید نمی کنم اما همین بشیر یک برنز جهانی گرفت که هنوز کسی نتوانسته آن را تکرار کند.

 

البته خودش می گوید این اتفاق ناخواسته برای او افتاده؟
اگر ناخواسته رخ داده باید دید چرا به این سمت و سو رفته ایم که او به دنبال مکمل رفته و این اتفاق برایش افتاده است. این ها مسائلی است که باید به دقت آنها را مورد برسی قرار داد.

 

از این موضوعات گه بگذریم، هفته پیش الهه منصوریان ملی پوش ووشو  خیلی از شما تعریف کرد و گفت برای ورزش اصفهان زحمت می کشید و باید در شورای شهر باشید.
او به من لطف دارد. الهه منصوریان شیرزنی است که خیلی از مردها باید از او الگو بگیرند. یک ورزشکار موفق با شخصیت پهلوانانه که فیلم زندگی اش هم تهیه شده هر چند که من فکر می کنم با واقعیت تفاوت دارد. به هر حال ما دغدغه ورزش داریم و با ورزش بزرگ شده ایم. چسبیده به ورزش نیستیم و منافع مالی ورزش در اولویت دور ما است. در شورای شهر هم، شاید 10؛ 20 درصد به تخصص نیاز باشد و بیشتر افرادی نیاز هستند که دغدغه مردم و زندگی آن ها را داشته باشند.

 

شما الان شورای شهر هستید؟
بله. من عضو شورای شهر هستم و در آینده هم با قدرت می آییم و فکر می کنم که از خیلی از مدعیان هم بهتر قدم برمی داریم.