b_Newsثابت شده کیهانی مدیریت ورزشی بلد نیست/ ما به این سیستم دوومیدانی اعتماد نداریم

محمد ارزنده: کیهانی باید ریاست را از هیات استانی شروع می کرد نه فدراسیون

b_News امکانات فدراسیون اردوی تهران آلوده است !/ با اعمال شاقه اردو داریم
تاریخ: 1395/11/03
زمان: 13: 17
نوع: گفتگو
دوومیدانی کاران حدود پنج ماه دیگر باید در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت کنند. ولی اعتراض به امکانات و شرایط نامناسب جای تمرین در اردوی تیم ملی را گرفته است.

نگار رشیدی

دوومیدانی کاران حدود پنج ماه دیگر باید در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت کنند. ولی به جای این که آنها  روی اردو و تمرین تمرکز داشته باشند، نگاه هایشان معطوف اتاق نصرا... سجادی معاون وزیر ورزش است تا ببینند سرانجام بیانیه اعتراضی و جلسه ای که داشتند چه می شود.

محمد ارزنده یکی از کسانی است که پای بیانیه را امضا کرد. او این روزها در شهرش و با هزینه شخصی تمرین می کند. ارزنده همچنین اصلی ترین مشکلات شان که به انتشار بیانیه رسید را نیز با «گل» در میان گذاشت.

انتشار بیانیه به جلسه با سجادی ختم شد. جلسه چطور بود؟

ما به نمایندگی از بچه ها به این جلسه رفتیم. خود آقای سجادی هم گفتند لازم نیست تمام بچه ها بیایند. در این جلسه تمام صحبت ها و مسایل را بیان کردیم. قرار شد طی یک هفته با کیهانی جلسه بگذارند و در نهایت تصمیم گیری شود. شنبه یک هفته کامل می شود.

برخی ها معتقدند دلیل اصلی اعتراض شما مشخص نیست.

مساله و مشکل ما این نیست که حق الزحمه اردوی ما روزی 20 یا 30 هزار تومان است و چرا بیشتر نمی دهند. ما کلیات را در نظر گرفتیم و آنها را به سجادی منتقل کردیم.

همین کلیات را توضیح می دهید؟

مشکل اصلی بچه ها این است که به این سیستم اعتماد ندارند. چطور به حرف هایی که زده می شود عمل نمی کنند؟ فقط قول و وعده و وعید می شنویم. ما سال گذشته در قهرمانی داخل سالن پاداش مان را نگرفتیم، روی چه حسابی به سیستم پاداش قهرمانی آسیای سال آینده اعتماد کنیم؟ از طرفی الان بچه ها مربی ندارند. اردویی هم که داریم اردو با اعمال شاقه است. هر صحبتی که تا الان شده در حد همان حرف مانده. آمدند گروه بندی کردند و گفتند به نفرات گروه اول مربی و اردوی خارجی تعلق می گیرد اما هیچ کدام اتفاق نیفتاده.

اصلا شما با سیاست گروه بندی موافق هستید؟

نه من کلا با این کار مخالفم. اگر حرف از هدفمندی می زنیم مثلا 10،12 نفر را ساپورت کنیم و به بقیه نفرات امکانات بدهیم تا خودشان را به این نفرات برسانند. انگیزه سازی این است، نه اینکه در یک گروه کسانی باشند که هم سطح نیستند. مثلا اینکه در یک گروه هم جوان تازه کار باشد هم کسی که مدال آسیایی دارد و در سطح بالاتری است، باعث می شود انگیزه هر دو نفر از بین برود.

کیهانی گفته ما موظف هستیم امکانات را فراهم کنیم و ملی پوشان هم موظف هستند در اردو حاضر باشند.

ما اردوهای تیم ملی را دیده ایم و الان هم می دانیم در اردو چه خبر است. به نظر شما برگزاری اردو در فصل زمستان در هوای آلوده تهران برای ما جوابگو هست؟! از چه امکاناتی حرف می زنید؟ اکسیژنی که در هواست و باید تنفس کنیم را از ما دریغ می کنید. متاسفانه ادعاها زیاد است. برخی از کسانی که در اردو هستند مصاحبه می کنند و می گویند همه چیز خوب است اما آنها اردوی خوب ندیده اند. امثال من، محمد صمیمی و کاوه موسوی که اردوی خوب دیده ایم نمی توانیم اسم تهران را اردو بگذاریم. داشتن مربی، ماساژور، اردوی خوب، تغذیه و مکمل پنج اصلی است که امکانات اولیه ورزشکار را می سازد.

مساله مالی چطور؟

من فقط فاکتورهای اولیه را گفتم. مساله مالی به کنار. من الان 11 ماه است که هیچ دریافتی از فدراسیون نداشتم. الان هم در شهر خودم و با هزینه شخصی تمرین می کنم. سال گذشته من و محمد صمیمی و کاوه موسوی تیم نداشتیم. وقتی درآمدی از جایی نداریم چطور ورزش کنیم. نمی شود من شغل آزاد داشته باشم و ورزش حرفه ای هم انجام دادم. مشکلات ما یکی،دو تا نیست. با این حال با تمام مشکلات کنار می آییم ولی وقتی به بن بست می خوریم دیگر کاری از ما بر نمی آید.

به نظر شما ریشه مشکلات چیست؟

مساله ای که اینجا مطرح است این است که کیهانی به تنهایی تصمیم می گیرد و تصمیمش را به کمیته فنی تحمیل می کند و کمیته هم آن را به ورزشکار تحمیل می کند. این اصلا درست نیست. این ثابت شده که آقای کیهانی مدیریت ورزشی بلد نیست. او باید از هیات شهر شروع می کرد و بعد به هیات استان می رسید. چند سال بعد اگر می توانست رییس فدراسیون می شد. او از پله اول به پله دهم آمد. مدیریت ورزش خیلی متفاوت است. مدیریت ورزش یعنی کسی که بتواند مجموعه را کنار هم نگه دارد. نه اینکه هرکسی را دوست دارم نگه دارم و از هر کسی خوشم نمی آید بگویم علی یارت! نیروی انسانی و چکیده دوومیدانی همین نفرات هستند. ما 20 پرنده طول نداریم که بگویند ارزنده در این مسابقه نشد، در یک مسابقه دیگر شرکت کند. اگر همین نسل از دوومیدانی برود 10،12 سال طول می کشد که کسی بیاید. تازه با این وضعیت دوومیدانی معلوم نیست کسی بخواهد ورود کند.

امیدوار هستید تا شرایط بهبود پیدا کند ؟

نمی دانم کسانی که گفتند مشکل اصلی ما را نمی دانند چطور این حرف را زده اند. آقای کیهانی تک تک مشکلات را می داند. اگر کمی با بچه ها صادق باشند دردشان را می فهمد. با پیغام و پسغام که نمی شود حرف زد. یک بار نشد به بچه ها زنگ بزنند و بگویند به فدراسیون بیایید تا مشکل تان را بفهمیم. او تک تک با بچه ها صحبت می کند و به هرکس یک حرف می زند. مثلا اگر محمد صمیمی و پژمان قلعه نویی را راضی کند، بقیه نفرات می شوند کشک؟! دیگران زیرمجموعه فدراسیون نیستند؟ مشکل ما بی احترامی به ورزشکار است. انتظار داریم حداقل جایگاه و شخصیت ورزشکار زیر سوال نرود. ما این همه زحمت کشیدیم اما شنیدم گفتند به خاطر پول ورزش می کنیم. اگر دنبال پول بودیم وارد یک ورزش پول ساز می شدیم. من فوتبالم خیلی خوب است اگر پول می خواستم فوتبالیست می شدم. مطمئنا همه می دانند مشکل ما چیست. کیهانی اگر تفکری روی حرف هایش از زمان انتخابات تا الان داشته باشد، قطعا متوجه همه چیز می شود.امیدوارم اوضاع درست شود.