b_Newsنوه ام کشتی گیر است، به او گفته ایم مدال بگیرد تا رسم مدال گرفتن در خانواده حفظ شود

عبدا... موحد: گاهی حس می کنم که از نام تختی سوء استفاده می شود

تاریخ: 1395/11/04
زمان: 13: 59
نوع: گفتگو
بازگشت عبدا... موحد پر افتخارترین کشتی گیر آزادکار ایران به کشور، فرصت خوبی بود تا به سراغ قهرمان بزرگ ورزش ایران برویم و با او گفت و گویی داشته باشیم.

حامد جیرودی

 

بازگشت عبدا... موحد پر افتخارترین کشتی گیر آزادکار ایران به کشور، فرصت خوبی بود تا به سراغ قهرمان بزرگ ورزش ایران برویم و با او گفت و گویی داشته باشیم.

 

موحد که متولد ۲۹ اسفند ۱۳۱۸ در بابلسر است، با یک طلای المپیک ۱۹۶۸مکزیکوسیتی، پنج مدال طلای جهان و دو طلای بازی های آسیایی، تا سالها پرافتخارترین کشتی گیر تاریخ ایران در میدان های جهانی و المپیک به شمار می رفت اما  بعد از مدال طلایی که حمید سوریان در مسابقات جهانی 2014 تاشکند گرفت، رکورد او توسط سوریان شکسته شد و موحد در جایگاه دوم فهرست مشاهیر کشتی ایران قرار گرفت.

 

 موحد که در رده یازدهم تالار مشاهیر فیلا برای قهرمانان کشتی آزاد در قرن بیستم قرار دارد، حالا سال هاست که در آمریکا زندگی می کند اما عشق به وطن باعث می شود او هر از چندگاهی به ایران بازگردد و با دوستان و نزدیکان خود دیدار کند.

 

با موحد در حالی صحبت کردیم که به خاطر آلودگی هوای تهران، مقداری کسالت داشت و با اینکه دوست نداشت درباره اتفاقات ورزش ایران و کشتی، به صورت جزئی صحبت کند اما دقایقی را با «روزنامه گل» به گفتگو پرداخت. نکته جالبی که موحد در این مصاحبه به آن اشاره کرد، این است که نوه او هم کشتی گرفتن را آغاز کرده و موحد از او خواسته تا با گرفتن مدال، این رسم را در خانواده موحد حفظ کند.

 

استاد، کسالتی که پیدا کرده بودید، برطرف شده؟

بهتر شده ام اما به خاطر آلودگی هوا، نمی توانم از منزل بیرون بروم.

 

در این مدت که به ایران برگشته اید، واکنش مردم نسبت به شما چگونه بوده است؟

مردم که همیشه محبت دارند. چه در آن موقع که مسابقه می دادیم و چه الان، به بنده ابراز لطف می کنند.

 

حتما علاقه مندان به کشتی و ورزش، وقتی شما را می بینند، خیلی خوشحال می شوند.

همان طور که گفتم من که زیاد به خیابان ها نرفته ام اما واقعا هر کسی که من را می بیند، محبت می کند. هم خانم ها و هم آقایان. برایم جالب بود که دخترهای 22،23 ساله هم من را می شناسند و از این موضوع تعجب کردم. من 39 سال است که این جا نیستم اما مردم با اشتیاق زیادی به من محبت می کنند و از آن ها تشکر می کنم.

 

درباره شرایط ورزش ایران چه نظری دارید؟

راستش را بخواهید من از شرایط ورزش ایران چیزی نمی دانم و دوست هم ندارم که در این باره صحبت کنم!

 

اما شما یکی از پرافتخارترین ورزشکاران تاریخ ایران هستید و نظر شما مهم است.

من ورزش را دوست دارم اما الان حرف خاصی ندارم که بزنم! هر چه بگویم، تکرار مکررات است و اگر راجع به موضع دیگری بخواهید صحبت کنم، با کمال میل در خدمت هستم!

 

به هر حال، شما بعد از سال ها برگشته اید و صحبت های تان برای مردم خیلی می تواند جالب باشد.

من درست است که در آمریکا زندگی می کنم اما احساس می کنم که ریشه در همین آب و خاک دارم. مردم هم که آن قدر به ما محبت دارند که حد ندارد. باور کنید که نمی خواهم طفره بروم اما من از این جا دور هستم و هر چه بگویم ممکن است که دور از انصاف باشد و برای همین اگر صحبتی نکنم بهتر است!

 

شما و حمید سوریان با مدال های طلایی که در مسابقات جهانی کشتی و المپیک به دست آورده اید، پر افتخارترین کشتی گیران تاریخ ایران هستید. به نظر شما، با توجه به شرایطی که برای سوریان در المپیک 2014 ریو به وجود آمد، حالا فکر می کنید که او باید خداحافظی کند یا به کشتی گرفتن ادامه دهد؟

این موضوع بسته به تصمیم خود شخص دارد. سوریان خودش کشتی گیر و ورزشکار بزرگی است و سالها در مسابقات مختلف کسب افتخار کرده است. حالا هم خودش باید تشخیص دهد که بماند یا برود. من خودم زمانی رو پا بودم و می توانستم کشتی بگیرم اما بعد دیدم که دیگر نمی شود. حالا هم فکر می کنم این خود سوریان است که می تواند بهترین تصمیم را درباره خودش بگیرد.

 

حالا که به ایران برگشته اید، قصد دارید که بمانید؟

نه خیر. من تمام خانواده ام و بچه هایم و نوه هایم در ویرجینیا هستند و من مدتی در ایران هستم و بعد دوباره به آمریکا بر می گردم.

 

بچه های شما هم مثل خودتان ورزشکار شده اند؟

بله، دختر پسرم قهرمان ژیمناستیک ویرجینیاست و برادر او کشتی گیر است.

 

واقعا؟!

بله. البته او شش سال دارد و بچه است اما من گفته ام که کشتی ورزش سختی است. اما خودشان دوست دارند که او کشتی گیر شود.

 

اسمش چیست؟

ریس الکساندر موحد. نام فامیلی خودم را دارد. به او گفته ایم که در آینده مدال بگیرد تا رسم مدال گرفتن در خانواده موحد حفظ شود!( می خندد)

 

در مورد ایران با آنها صحبت می کنید؟

بله خیلی. آنها با این که در آمریکا به دنیا آمده اند وبزرگ شده اند اما عاشق ایران هستند و من همیشه با آن ها درباره وطن صحبت می کنم.

 

با کشتی گیران هم دوره خودتان در ارتباط هستید؟

بله با تعدادی از دوستان در ارتباط هستم. مثل آقای منصور برزگر که هم دوره خودم است و علیرضا حیدری که در سال های بعد از ما کشتی می گرفت.

 

با توجه به این که مدت کمی از سال روز درگذشت جهان پهلوان غلامرضا تختی می گذرد، خاطره خاصی از او دارید، برای ما بگویید؟

بله. خاطره که زیاد است. من آن موقع ها ششم دبیرستان بود. تختی کشتی گیر و انسان بسیار بزرگواری بود اما گاهی حس می کنم که از نامش سوء استفاده می شود!

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.