b_Newsنصف سرمربیان المپیکی روانه خانه های شان شدند

پوست موز زیر پای مربیان

تاریخ: 1395/11/04
زمان: 13: 58
نوع: گزارش
مدال و روی سکو رفتن فاکتوری است که با آن عملکرد یک تیم را در مسابقات می سنجند. اگر این معیارها به سطح انتظارات نزدیک باشد که هیچ، در غیر این صورت زنگ تغییرات به صدا در می آید. تغییراتی که بیشتر...

نگار رشیدی

مدال و روی سکو رفتن فاکتوری است که با آن عملکرد یک تیم را در مسابقات می سنجند. اگر این معیارها به سطح انتظارات نزدیک باشد که هیچ، در غیر این صورت زنگ تغییرات به صدا در می آید. تغییراتی که بیشتر از هر کس متوجه سرمربی و کادر فنی می شود.

«گل» به بررسی تغییرات تیم ها بعد از المپیک پرداخته که آنچه از شواهد پیداست این است که همیشه پوست موز زیر پای مربیان است !

ایران با 64 ورزشکار در 15 رشته راهی المپیک ریو شد اما تنها به 8 مدال در 3 رشته وزنه برداری، کشتی و تکواندو دست یافت. از این 15 تیم، هشت تیم کادر قبلی شان را از دست دادند. برخی ها هم هنوز با سرمربی جدید به توافق نرسیده اند.

خادم جایش را به طلایی داد

کشتی آزاد از اولین رشته هایی بود که بعد از المپیک و کسب یک طلا و دو برنز دستخوش تغییرات شد. رسول خادم که ریاست فدراسیون کشتی را هم برعهده دارد، جای خود را به محمد طلایی داد. او البته زمانی این تصمیم را گرفت که به عنوان عضو هیات رییسه اتحادیه جهانی کشتی انتخاب شد.

فرنگی بنا را از دست داد

کشتی فرنگی یکی از پر تغییرترین رشته ها بعد از ریو است. فرنگی کاران که انتظار می رفت با دست پرتری از ریو بازگردند، تنها به دو برنز رسیدند تا تشک المپیک را با تلخی ترک کنند. تیم کشتی فرنگی همان ابتدا با کناره گیری محمد بنا و قهر حمید سوریان از کشتی روبه رو شد. پس از آن علی اشکانی جای بنای کشتی را گرفت که البته این روزها با شورای فنی به خاطر عملکرد ضعیف در مسابقات جهانی اوزان غیرالمپیکی در کش مکش است و با اولتیماتومی که گرفته، در خطر خداحافظی زودهنگام با سرمربیگری است.

پولاد سرد هنوز گرم نشده 

تیم ملی وزنه برداری با مصدومیت بهداد سلیمی، سعید محمدپور و موضوع بازنشستگی سهراب مرادی برای المپیک مکافات زیاد کشید، اما در نهایت با دو مدال طلا جزو موفق های ایران در المپیک محسوب می شود.

حالا وزنه برداری با کادر جدید و نیروهای تازه نفس اوضاع بهتری نسبت به سایر رشته ها دارد. اما پافشاری کیانوش رستمی به ادامه دادن تمرینات شخصی و دور از اردو و مخالفت سجاد انوشیروانی با این کار، راه حاشیه را به وزنه برداری باز کرده است. باید دید در نهایت پیروز این دوئل چه کسی است.

تکواندو در ابهام کادر فنی    

تا قبل از المپیک تیم ملی تکواندو عنوان بی حاشیه ترین ورزش ایران را یدک می کشید. اما تمام معادلات با ناکامی شاگردان بیژن مقانلو در تشک ریو بهم ریخت. بعد از ریو ابتدا سه تکواندوکار ایران خود را ممنوع المصاحبه کردند و شائبه اختلاف شان با کادر فنی شکل گرفت. پس از آن مهدی بی باک از مربیگری در تیم ملی کناره گرفت و در نهایت هم پس از عملکرد ضعیف تکواندوکاران در فینال گرندپری و جام جهانی آذربایجان مقانلو هم عطای حضور در تیم ملی را به لقایش بخشید تا حالا تکواندو منتظر معرفی نفر کادر فنی باشد.

در این راستا شنیده شده فدراسیون قصد دارد سرمربی را از دل لیگ انتخاب کند.

 

والیبال هنوز سرمربی ندارد

تیم ملی والیبال بعد از 52 سال طلسم رسیدن به المپیک را شکست. اما طلسم انتخاب سرمربی بعد از ریو هنوز نشکسته است. فدراسیون والیبال برای المپیک رائول لوزانو را جایگزین کواچ کرد. اما عملکرد ضعیف و پایان قرارداد لوزانو به قطع همکاری دو طرف ختم شد.

پس از آن فدراسیون با مربی های زیادی پای مذاکره نشست که تاکنون هیچ کدام به سرانجام نرسیده است. آناستازی، جدی ترین گزینه برای هدایت تیم ملی بود که به توافق نرسیدند. حالا هم دو مربی ایتالیایی به نام های بروتو و خاویر وبر پای صحبت با فدراسیون نشسته اند.

 

اعتراض دسته جمعی دوومیدانی کاران

تیم ملی دوومیدانی با کسب 10 سهمیه یکی از پرتعدادترین تیم های کاروان ایران در المپیک ریو بود. اما مشکلات و حاشیه های این ورزش هم پرتعداد است. در فاصله پنج ماه مانده به قهرمانی آسیا اوضاع در ورزش مادر آنقدر وخیم است که دوومیدانی کاران دست به انتشار بیانیه زدند و دست به دامان وزیر شدند.

در این میان احسان حدادی تنها مدال آور دوومیدانی در بازی های المپیک خودش دست به کار شده و با همکاری هادی سپهرزاد برنامه هایش را اجرا می کند. او در نشست خبری که داشت به بدقولی های رییس اشاره کرد و همین هم باعث شد راهش را از فدراسیون دور کند. با این وجود قرارداد سپهرزاد هنوز امضا نشده است!

بوکس در رینگ حاشیه

فدراسیون بوکس پس از گذشت چند ماه از المپیک با یک سرمربی کوبایی به توافق رسید که با کادر تقریبا متفاوت مربیان، ترکیب جوان اردوی بوکس را برای مسابقات آماده کند. هرچند به نظر می رسد باربارو فرناندو خیمنز بیشتر به مهره فدراسیون شبیه است تا سرمربی تیم ملی! با این حساب باید منتظر ماند و دید که در آینده بوکس از حاشیه و انتقاد دور می ماند یا سیکل چند سال گذشته تکرار می شود.

در این میان آتش اختلاف فدراسیون با احسان روزبهانی تنها نماینده بوکس ایران در المپیک ریو همچنان داغ است.

لازلو از تیراندازی رفت

تیم ملی تیراندازی هم یکی از رشته هایی است که بعد از المپیک با یک تغییر بزرگ و مشکلات بزرگ تر روبه رو شد. لازلو که چند سالی سرمربی تیم ملی بود به خاطر مسایل مالی با فدراسیون قطع همکاری کرد و راهی کشورش شد. در نهایت هم ابراهیم اینانلو به عنوان سرمربی انتخاب شد.

جدا از بحث سرمربی، بدهی 14 میلیاردی فدراسیون و نداشتن فشنگ باید نداشتن ساچمه را هم به سیل مشکلات تیراندازی اضافه کرد. هرچند مشکلات بر سر ریاست مهدی هاشمی به سیبل مشکلات این روزهای تیراندازی تبدیل شده است.

کم تغییرها بعد از المپیک

شمشیربازی، قایقرانی، دوچرخه سواری، شنا، تنیس روی میز، تیراندازی با کمان و جودو دیگر رشته های ایران در المپیک هستند که تغییرات زیادی نداشتند. در شمشیربازی پیمان فخری از دبیری فدراسیون کناره گرفت تا تمام تمرکزش را روی تیم ملی و کار فنی بگذارد، در قایقرانی افشین فرزام سرمربی ماند و در دوچرخه سواری هم ریاست دوباره خسرو قمری مهم ترین اتفاق بود.

تیم ملی پینگ پنگ با جمیل لطف ا... نسبی کارش را ادامه داد و در جودو مجید زارعیان بار دیگر سکان هدایت تیم ملی را بر عهده گرفت. تیروکمان هم راهش را با میوک وون کره ای ادامه داد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.