b_News4 رویداد مهم سال 95

سالی که برای شمشیربازی نکو بود !

تاریخ: 1395/12/27
زمان: 17: 53
نوع: گزارش
سال 95 برای ورزش کشور تلخ و شیرین گذشت. سالی که ورزشکاران در انتظارش بودند و برگزاری المپیک ریو این اهمیت را به آن داده بود.

نگار رشیدی /  سال 95 برای ورزش کشور تلخ و شیرین گذشت. سالی که ورزشکاران در انتظارش بودند و برگزاری المپیک ریو این اهمیت را به آن داده بود. در سالی که گذشت خیلی ها اشک شوق ریختند و بسیاری هم اشک ناراحتی. اما جدا از المپیک، ورزش کشور شاهد اتفاقات مهم دیگری هم بود. اتفاقاتی که گاها برای اولین بار رخ می داد. مثل تاریخ سازی های مجتبی عابدینی شمشیرباز قدرتمند ایران.

«گل» در واپسین روزهای سال 95 به بررسی چهار رویداد مهمی که ورزش پشت سر گذاشت پرداخته است.

 

المپیک اشک ها و لبخندها

المپیک بزرگ ترین رویداد ورزشی جهان است که از همین رو عنوان مهم ترین اتفاق ورزشی سال گذشته را به خود اختصاص داده است. این رویداد اما برای نمایندگان کشورمان با اشک و لبخند سپری شد. ایران برای المپیک ریو توانست در 15 رشته 64 سهمیه کسب کند. از این تعداد اما هشت مدال بیشتر کسب نشد و دست کسانی که از امیدهای اصلی رفتن روی سکو بودند، از مدال کوتاه ماند.

بهداد سلیمی، مجتبی عابدینی، فرزان عاشورزاده، احسان حدادی، احسان روزبهانی، الهه احمدی و حمید سوریان نام آوران کاروان ایران بودند که سکوی مدال المپیک را ندیدند. هرچند در رقابت سلیمی و عابدینی رد پای داوران وجود داشت که نرسیدن شان به مدال موضوعی جداست که البته هیچ وقت از حافظه تاریخ پاک نخواهد شد.

در طرف مقابل اما کیمیا علیزاده توانست با ایستادن روی سکوی سوم رقابت ها، اولین مدال بانوان ایران در المپیک را کسب کند و لبخند را روی لبان مردم از جمله تیم شکست خورده پسران تکواندو بیاورد.

همچنین کیانوش رستمی، سهراب مرادی (وزنه برداری) و حسن یزدانی (کشتی آزاد) سه طلای المپیک را با خود آوردند. همچنین کمیل قاسمی (کشتی آزاد) مدال نقره گرفت. سعید عبدولی و قاسم رضایی (کشتی فرنگی) و حسن رحیمی (کشتی آزاد) نیز با برنز به کشور برگشتند.

 

شاهکار جوانمردی در پارالمپیک

ساره جوانمردی تیرانداز پارالمپیکی کشورمان در مسابقات ریو، توانست دو بار بدرخشد. او یک بار در تفنگ بادی و یک بار در تپانجه 50 متر موفق شد گردن آویز طلا را تصاحب کند تا به این ترتیب برای اولین بار دو مدال طلا در بازی های پارالمپیک به نماینده ای از ایران برسد. پیش از این زهرا نعمتی توانسته بود در المپیک لندن یک مدال طلا و یک برنز کسب کند.

 

شمشیربازی، سر همه را برید

بعد از المپیک شاید بتوان مهم ترین اتفاق ورزش را به نتایج و موفقیت های شمشیربازی اختصاص داد. تیمی که با هدایت پیمان فخری از ابتدای سال 95 از هر رقابتی با دست پر به کشور بازگشت و تا آخرین روزهای سال هم دست از افتخارآفرینی برنداشت. آنها این افتخارات را در حالی کسب کردند که سد محکمی به نام داوری را مقابل خود می دیدند. 

سابریست های ایران پیش از المپیک ریو راهی مسابقات قهرمانی جهان در برزیل شدند و توانستند با گذر از تیم آمریکا برای نخستین بار به جمع چهار تیم برتر جهان راه یابند. پس از آن عابدینی در المپیک با دخالت داور میلی متری از کسب مدال دور ماند. در ماه آبان شاگردان فخری توانستند در سنگال ایتالیایی ها را کنار بزنند و اولین قهرمانی تاریخی شان در جهان را جشن بگیرند. مجتبی عابدینی در ادامه باز هم با کسب مدال نقره جام جهانی ایتالیا شایستگی اش را ثابت و یک تاریخ سازی دیگر را ثبت کرد. حسن ختام شمشیربازی هم صعود عابدینی به رده چهارم رنکینگ جهانی و ششمی تیم ملی در این رنکینگ بود.

 

تساوی خاطره ساز شطرنج

اخلاق در ورزش موضوعی است که این روزها زیاد به آن پرداخته می شود. اما سارا خادم الشریعه شطرنح باز کشورمان به خوبی اخلاق مداری در ورزش را نشان داد. او در مسابقات گرندپری روسیه مقابل حریف اوکراینی تن به تساوی اجباری داد تا حریفش هر چه زودتر راهی بیمارستان شود و در کنار شطرنج باز فرانسوی که مشکل قلبی داشت، باشد. این حرکت سارای شطرنج بازتاب گسترده ای در جهان داشت و بارها نامزد ورزشکار اخلاق شد.

خادم الشریعه در کنار این، در گرندپری بانوان جهان روی سکوی سوم ایستاد تا اتفاق شیرین دیگری را در شطرنج رقم بزند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.