b_Newsجای فخری در کره خیلی خالی بود

علی پاکدامن: خروس امسال وقت شناس است نه بی محل!

تاریخ: 1396/01/15
زمان: 10: 15
نوع: گفتگو
علی پاکدامن سابریست ایران که در تعطیلات نوروز به جایزه بزرگ کره رفت، برای سال جدید برنامه های زیادی دارد.

نگار رشیدی

علی پاکدامن یکی از معدود ورزشکارانی است که بخشی از تعطیلات نوروز را در مسابقه گذراند. او برای کسب امتیاز به تنهایی و بدون پیمان فخری راهی جایزه بزرگ کره شد اما نتوانست پیروزی اش برابر «گو» کره ای را تکرار کند و در نهایت با رده بیست و هشتمی به کشور بازگشت.

سابریست ایران در گفت و گویی که با «گل» داشت، از مسابقه اش و روزهایی که در تهران بدون ترافیک داشته، صحبت کرد.

 

تعطیلات نوروز چطور بود؟

خدا را شکر خیلی خوب بود. روزهای توام با تمرین و استراحت و البته انجام دادن رسم و رسومات عید. از طرفی تهران هم خلوت بود و آرامش خیلی خوبی از تهران بدون ترافیک گرفتم.

 

شما در بخشی از تعطیلات هم با مسابقه طی کردید.

بله، از مسابقه هم خیلی راضی هستم. یک اردوی خوب با تیم ملی روسیه، ایتالیا و ژاپن داشتم که بسیار مفید بود. من در بازی با گو جلو بودم اما یک لحظه تمرکزم را از دست دادم و او توانست بازی را برگرداند. من در این مسابقه نبود آقای فخری را خیلی احساس کردم.نمی توانم بگویم صددرصد، اما اگر آقای فخری همراهم بود 80 درصد پیروزی از آن من بود و گو نمی توانست بازی را به نفع خود برگرداند.

 

با این حال فکر می کنید این مسابقه شروع خوبی برای سال 96 بود؟

به نظر من شروع خوبی بود. شاید آن نتیجه ای که خودم دوست داشتم را نگرفتم چون توقعم از خودم خیلی بالاست، اما من بازنده ای بودم که تسلیم نشدم و تا لحظه آخر مبارزه کردم. درست است دوست داشتم به جمع هشت نفر برتر برسم و از اتفاق نیفتادنش شاید ناراحت شوم اما بازی را با عزت باختم. اگر کمی تمرکزم بهتر بود نتیجه چیز دیگری می شد. چون من 7 بر 3 جلو بودم و یک ضربه ام را داور ندید. کره ای ها هم خیلی شلوغ می کردند و گو هم بازی را از روال می انداخت و در نهایت پیروز شد.

 

پیمان فخری چرا همراه تان نبود؟

او یک سال پرفشار را پشت سر گذاشته بود و مسابقه من هم انفرادی بود. در سال جدید هم مسابقات مهمی پیش رو داریم و در حقش ظلم بود که بخواهد قید تعطیلات و حضور کنار خانواده اش را بزند. چون معلوم نبود در مسابقه من هم چه اتفاقی می افتد.

 

کمی به تعطیلات برگردیم. هنوز هم عیدی می گیرید؟

من بیشتر عیدی می دهم. اما از خانواده خودم و همسرم عیدی گرفتم. عیدی به همسرم هم وجه نقد دادم و حق انتخاب را به خودش واگذار کردم (خنده).

 

به نظر شما سال جدید، خروس بی محل است یا وقت شناس؟

فکر می کنم وقت شناس است. چون سر وقت آمد و لحظه تحویل سال همه بیدار بودند. هرچند به نظر من همه چیز دست خود آدم است. من هم امیدوارم برای همه هرطور که بهترین برایش معنا می شود، اتفاق بیفتد. من هم مستثنی نیستم و آرزو می کنم بهترین ها برایم رخ دهد.

 

از رسومات عید نوروز کدام را بیشتر دوست دارید؟

به نظر من سبزی پلو ماهی از همه رسم ها بهتر است (خنده).

 

جذاب ترین سین سفره هفت سین از نظر علی پاکدامن؟

سیب را به خاطر میوه بهشتی بودنش دوست دارم و سکه را چون پول است.

 

جدا از ورزش چه اهدافی را برای سال جدید تعیین کردید؟

محور زندگی ما ورزشکاران روی ورزش می چرخد چون کارمان ورزش است. اما دوست دارم وقت بیشتری را با خانواده و همسرم بگذرانم چون واقعا دلتنگ شان می شوم. از طرفی می خواهم امسال به درسم هم خاتمه بدهم تا بیشتر طولانی نشده (خنده). البته یکی از کارهای مهمم این است که با مدال بازی های آسیایی و جهانی که دارم پیگیر بحث استخدامم شوم. دوست دارم استخدام شهرداری شوم.

 

در شمشیربازی چه؟ برای مدال خاصی هدفگذاری کرده اید؟

ما مسابقات بزرگ و خیلی مهمی را پیش رو داریم اما سه رقابت قهرمانی آسیا، قهرمانی جهان و قهرمانی دانشجویان جهان که برای اولین بار و آخرین بار در آن شرکت می کنم اهمیت زیادی برایم دارد.

 

تغییر پیدا نکردن رنکینگ تان در جهان را باید اتفاق مثبت بدانیم یا انتظار صعود در رنکینگ داشتید؟

من با این نیت به مسابقه کره رفتم که رنکینگم را ارتقا دهم اما همین که رده ام را حفظ کرده ام هم خوب است و جای امیدواری دارد. ان شاءا... در مسابقات مادرید و مسکو رنکینگم را ارتقا خواهم داد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.