b_Newsورزش ما خیلی سیاسی شده اما خدا را شکر زورشان به کشتی نمی رسد

حسن رحیمی: خوشحال شدم که حسن یزدانی باخت!

b_News گاهی وقت ها آواز ریزی می خوانم /سیزده به در آنقدر تردمیل زدیم که اشک مان درآمد
تاریخ: 1396/01/14
زمان: 11: 15
نوع: گفتگو
دارنده مدال برنز المپیک ریو معتقد است که با مدال المپیک یک نان سنگگ هم نمی دهند!

حامد جیرودی/ با این که بیشتر ملی پوشان کشتی آزاد ایران اهل استان مازندران و شهرستان کشتی خیز جویبار هستند اما با این حال یکی از کشتی گیران به نام تیم ملی یعنی حسن رحیمی اهل تهران و محله بهارستان است. این کشتی گیر وزن 57 کیلوگرم تیم ملی که در المپیک 2016 ریو به مدال برنز دست پیدا کرد، در جام جهانی 2017 کرمانشاه نیز با تیم ملی به مقام قهرمانی دست یافت تا نتایج خوبی را در سال 95 کسب کرده باشد. این موضوع باعث شد تا به سراغ این کشتی گیر فنی برویم و با وی صحبتی داشته باشیم. رحیمی در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد

تعطیلات خوش گذشت؟
تعطیلاتی که نداشتیم اما چاره ای نداریم که بگوییم خوش گذشت!

 

تمرینات تیم ملی بلافاصله بعد از جام جهانی آغاز شد، درست است؟
بله ما پنج شش روز بعد از جام جهانی دوباره تمرینات مان را آغاز کردیم و اردوی 15 روزه ای داشتیم. البته در این میان چند روز ابتدایی عید را هم در کنار خانواده بودیم که خوب بود.

 

سالی که گذشت چطور بود؟
خدا را شکر سال 95 با همه تلخی و شیرینی هایش، برای کشتی ایران سالی پر از افتخار بود و ما هم در المپیک و هم در جام جهانی و مسابقات آسیایی به نتایج خوبی دست پیدا کردیم.

 

تو در سال 95 در المپیک ریو و جام جهانی شرکت داشتی. حضور در این دو تورنمنت برایت چطور بود؟
المپیک که کلا بحث اش جداست. با وجود سختی ها و تلخی هایی که داشت، توانستم مدال برنز را بگیرم و لطف خدا شامل حالم شد تا دست خالی برنگردم. در جام جهانی هم نمی خواستم کشتی بگیرم اما آقای خادم با من صحبت کرد و با آمادگی نسبی که داشتم، آمدم و خدا را شکر توانستم کشتی های خوبی را بگیرم و مسابقات خوبی را شاهد بودیم.

 

همیشه این موضوع درباره تو مطرح می شود که کشتی گیر فنی خوبی هستی. فکر می کنی بتوانی در المپیک 2020 مدال برنز ات را به طلا تبدیل کنی؟
مربی ها و دوستان که همیشه به من لطف داشته اند اما من هم همیشه سعی می کنم که فنی کشتی بگیرم. من در این چند سال به خاطر دل خودم و شخص رسول خادم و به خاطر مردم کشتی گرفته انم. همان طور که گفتم در جام جهانی هم قرار نبود کشتی بگیرم چون کشتی به غیر از عذاب و سختی و زحمت و تلاش چیز دیگری ندارد و ما چون به این ورزش و مردم علاقه داریم تا وقتی که جانش را داشته باشیم، کشتی می گیریم. یکی هست می رود درس می خواند و دکتر می شود.دکتری هم وجهه خوبی در جامعه دارد و هم درآمد بالایی اما ما فقط زحمت می کشیم و اگر مدال طلای المپیک را هم بگیریم، یک نان سنگک به ما نمی دهند و این افتخار فقط برای خودمان و مردم است.

 

این کار کردن میثم نصیری در قصابی برادرش در زنجان که به مشکلات ورزشکاران اشاره می کرد هم بازتاب زیادی داشت!
ما خدا را شکر روی پای خودمان ایستاده ایم اما چیزی که هست این است که ورزش ما خیلی سیاسی شده اما خدا را شکر زروشان به کشتی نمی رسد! همین فوتبال ایران در 15 سال گذشته در آسیا چه افتخاری به دست آورده اما بازیکنی که تازه لیگ برتری شده و رنگ پیراهن تیم ملی را هم ندیده، قرارداد آنچنانی می بندد. من نمی گویم فوتبالیست ها پول خوب نگیرند. نوش جان شان اما به رشته های پر افتخار و مدال آور توجهی نمی شود. این صحبتی که می کنم، بحث مالی نیست. خدا را شکر به کسی احتیاج ندارم. منظورم این است که گوش شنوایی وجود ندارد وگرنه من که خودم به خاطر دل خودم، خادم و مردم کشتی گرفته ام. حالا اگر در این میان توانستیم رنگ مدال مان را طلایی هم کنیم که چه بهتر.

 

کار کردن با محمد طلایی چطور است؟
محمد آقا که از جوانان مربی خود ما بوده. یک مربی با اخلاق و خوب که در کارش هم موفق است. ما هم که دیگر نوجوان نیستیم. روتین کار خودمان را انجام می دهیم. تنها سختی که وجود دارد، نبودن در کنار خانواده است اما با این حال با انگیزه کارمان را دنبال می کنیم.

 

با این که به دوری از خانواده اشاره کردی اما شنیدیم که سیزده به در خوبی را با کمیل قاسمی و دیگر دوستانت داشتی!
ما سیزده به در خانه کشتی بودیم و جایی نرفتیم. آنقدر تردمیل زدیم که اشک مان درآمد! بعد از آن رفتیم آشپزخانه، آش رشته خوردیم که شاید اسمش را بشود سیزده به در گذاشت!

 

کمیل قاسمی در مصاحبه اخیرش گفته که صدای خوبی هم داری؟
( می خندد) گهگاهی در حمام می خوانم!

 

اما گویا واقعا صدایت خوب است؟
من و کمیل با هم هم اتاقی هستیم و گاهی اوقات آواز ریزی می خوانم.

 

تو و کمیل از کشتی گیران مطرح تیم ملی هستید که در کنار شما حسن یزدانی هم قرار دارد. شرایط او خوب شده است؟
بله مشکل خاصی نبود. اسنایدر هم قهرمان المپیک بود اما بعد باخت. شکست برای همه ما هست اما مشکل اینجاست که ما خیلی چیزها را بزرگ می کنیم. یک قهرمان المپیک را تا او قله ها می بریم و پرستش می کنیم و بعد او را به پایین پرتاب می کنیم. حسن جوان با استعدادی است که قهرمان المپیک هم شده و تازه در ابتدای راه است.

 

آخر خودش بعد از باخت در فینال جام جهانی، خیلی احساساتی شده بود!
من بعد از مسابقه با او صحبت داشتم و آرام اش کردم. باخت همیشه سخت است. من حسن رحیمی وقتی می باختم، انگار دیوار روی سرم خراب می شد. به هر حال بچه بودم و تجربه لازم را نداشتم. من در همین جام جهانی چند بار باخته ام.انسان تا زمین نخورد که نمی تواند بلند شود. اتفاقا خوشحال شدم که حسن باخت. او فهمید که در وزن بالاتر باید بیشتر کار کند. یزدانی کشتی گیر خیلی خوبی است و من مطمئنم که در آینده باز هم می تواند به موفقیت برسد.