b_Newsوزارت ورزش با این همه کارشناس چه کار می کند؟!

پر افتخار ترین کاراته کا سنگین وزن جهان: مدال گرفتن ما عادی شده

b_News اگر اردو در کبکانیان باشد، ترجیح می دهم در خانه تمرین کنم
تاریخ: 1396/01/16
زمان: 09: 31
نوع: گفتگو
تیم ملی کاراته سال جدید را با قهرمانی در لیگ جهانی امارات آغاز کرد. سهم سجاد گنج زاده در این قهرمانی هم مدال طلایی بود که با خود به کشور آورد.

نگار رشیدی

تیم ملی کاراته سال جدید را با قهرمانی در لیگ جهانی امارات آغاز کرد. سهم سجاد گنج زاده در این قهرمانی هم مدال طلایی بود که با خود به کشور آورد. پر افتخارترین کاراته کا سنگین وزن جهان حالا به فکر موفقیت در مسابقات کشورهای اسلامی است تا خروس سال 96 برایش طلایی باقی بماند اما گله های زیادی در دل دارد.

گفت و گوی قهرمان لیگ جهانی با «گل» را بخوانید.

 

سال جدید را با قهرمانی آغاز کردید. رقابت چطور بود؟

این مسابقات سومین مرحله لیگ جهانی بود که در امارات برگزار شد. من هم با شش حریف مختلف مبارزه کردم و توانستم قهرمانی را از آن خود کنم. البته سطح کیفی این مسابقات خوب بود اما نسبت به پاریس و هلند پایین تر بود. با این وجود بازیکنان معروفی آمده بودند.

 

پیش بینی می کردید با طلا کارتان را تمام کنید؟

نه اصلا، هیچ مسابقه ای را نمی توان پیش بینی کرد. چراکه هر رقابت با رقابت دیگر تفاوت دارد. حریف من در فینال از رقبای تاپم بود و نمی شد چیزی را پیش بینی کرد.

 

هنوز وقتی مدال می گیرید برای تان حس جدید دارد یا دیگر عادی شده؟  

برای من عادی نشده. در هر مسابقه ای سعی می کنم مدال را از دست ندهم و اینکه فیلم مسابقه ام را بگیرم و از دیدنش لذت ببرم. اما گویا این موضوع برای مسوولان ورزش عادی شده و برای شان فرقی نمی کند که مدال بگیریم یا نه. ما در مسابقات جهانی قهرمان شدیم و من ششمین طلای ایران را گرفتم اما حتی یک تشکر خشک و خالی با یک شاخه گل از ما نشد. هم مسوولان کل ورزش و هم فدراسیون. طباطبایی قول داده بود که پاداش ها را پرداخت کنند اما به حرفش عمل نکرد. آفای فرجی هم که آمد گفت قول طباطبایی را انجام می دهد اما تا حالا خبری نشده. البته این را هم باید بگویم که این، اولین اعزام ما با فدراسیون جدید بود که واقعا اعزام خوب و بی دغدغه ای داشتیم. امیدوارم فدراسیون در بحث پاداش هم خوب عمل کند و ورزشکاران را دلسرد نکنند.

 

پس بحث مالی کاراته تغییر چندانی نداشته؟

من به عنوان ورزشکار وظیفه دارم خوب تمرین کنم تا با موفقیتم دل خانواده و مردم را شاد کنم. در مقابل فدراسیون هم وظایفی دارد که باید انجام شان دهد. از سال 2012 که من به تیم ملی آمدم باید بگویم تیم ملی همیشه به وظایفش خوب عمل کرده اما فدراسیون همیشه به وظایفش عمل نکرده است.

 

برای لیگ جهانی حرفی از پاداش نزدند؟

خیر، این مسابقات در واقع رقابت تدارکاتی برای اعزام به مسابقه اصلی که همان بازی های کشورهای اسلامی باکو است، بود. این رقابت ها سطح بالایی دارد و من هم تمام تلاشم را به کار می گیرم که موفق باشم. عقیده من این است که از سکو که پایین آمدی باید دوباره تلاش کنی.

 

خروس سال 96 برای شما طلایی بود. فکر می کنید این رنگ ثابت بماند؟

من در چند سال گذشته روند خوبی را پشت سر گذاشتم و برای اینکه خروس، طلایی بماند باید تمرین کنم. اگر تمرین کنم مطمئنا رنگش تغییر نخواهد کرد.

 

با توجه به فاصله مسابقات تان، وقتی هم برای رسم و رسوم عید داشتید؟

نه نتوانستم وقتی را برای دید و بازدید بگذارم. در فاصله چند روزی که تهران بودم سفری با خانواده داشتم و بقیه زمانم را هم به تمرین برای لیگ امارات اختصاص دادم. چون من در رنکینگ نفر اول وزن خودم هستم نمی خواستم جایگاهم را از دست بدهم و به همین دلیل تعطیلات را با تمرین گذراندم.

 

عیدی هم گرفتید؟

نه عیدی گرفتم و نه عیدی دادم. دیگر کسی به من عیدی نمی دهد (خنده).

 

نظرتان درباره این صحبت هروی که گفته بود از عملکرد چند ملی پوش راضی نیست، چیست؟

من فکر می کنم کاراته ما پتانسیل خیلی خوبی دارد. مثلا علیپور به این مسابقه آمد و طلا گرفت. خیلی از بازیکنان مطرح دنیا با هزینه شخصی به این رقابت آمده بودند مثل ما که خودمان هزینه کردیم و به لیگ جهانی پاریس و هلند رفتیم. اما واقعیت این است که ما برای این دوره اردو نداشتیم. یکسری بازیکنان هم روی اردو حساب می کنند تا به آمادگی برسند. به همین خاطر در شرایط آمادگی خوبی نبودند. ان شاءا... اردو که شروع شود شرایط بچه ها خوب می شود.

 

اردو چه زمانی برگزار می شود؟

قرار است از 19 فروردین آغاز شود. هنوز معلوم نیست که در کبکانیان باشد یا رشت. می گویند در تهران امکانات نداریم. همه ورزش ها می گویند امکانات در تهران است و برای کاراته اینطوری است. شرایط اردویی کبکانیان واقعا افتضاح است. اگر اردو در کبکانیان باشد، ترجیح می دهم در خانه تمرین کنم. فکر می کنم رشت شرایط بهتری داشته باشد اما مسافت کمی اذیت می کند. هرچند بچه های تیم ملی از استان های مختلف هستند و هرجا اردو بگذارند باید برویم.

 

از خانه کاراته هم که هنوز خبری نیست.

من واقعا نمی دانم وزارت ورزش با این همه کارشناسی که دارد، چه کار می کند؟! وزارت در چند سال گذشته بد کار کرده. ما با گرفتن دو طلای جهانی 2014 و 2016 نشان دادیم در سطح اول دنیا هستیم اما وزارت به این ها نگاه نمی کند و با ما بدرفتاری می کند. سر پاداش ها هم که می گفتند چون کاراته المپیکی نیست، نصف ورزش های دیگر سهم دارد. در کنار این، وقتی در کمیته تیمی مدال می گیریم می گویند سهم پاداش 10 درصد است. اما به این نگاه نمی کنند که کاراته مثل فوتبال و بسکتبال نیست و برای مدال کمیته تیمی باید شش بار با شش تیم مسابقه دهیم. کارشناس هایی که در این زمینه تصمیم می گیرند، اصلا یک جلسه ورزش کرده اند؟ ما المپیک را پیش رو داریم و تمام تیم هایی که می خواهند در المپیک مدال بگیرند مثل ژاپن، روسیه، چین و ایتالیا از حالا سرمایه گذاری و برنامه ریزی کرده اند. اگر مدال المپیک می خواهیم باید نگاه المپیکی داشته باشیم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.