b_Newsکار برای بازگشت سوریان 32 ساله سخت است

جمشید خیرآبادی: در جام جهانی کشتی فرنگی علیه ایران ناداوری نشد!

b_News بیشه کشتی ایران هیچ وقت بدون شیر نمی ماند
تاریخ: 1396/01/16
زمان: 10: 42
نوع: گفتگو
خیر آبادی این موضوع را یادآوری کرد که با دیدن صحنه آهسته کشتی ها و با مشورت با کارشناسان داوری معتقد است که ناداوری صورت نگرفته است.

حامد جیرودی/ جام جهانی 2017 کشتی فرنگی در حالی در روزهای 26 و27 اسفند سال گذشته در آبادان برگزار شد که تیم ملی ایران بر سکوی سوم این رقابت ها قرار گرفت. این موضوع باعث شد تا به سراغ جمشید خیرآبادی مربی پیشین تیم ملی و سرمربی سابق تیم ملی آذربایجان برویم و نظرات وی را جویا شویم اما در حالی که در این مسابقات به ناداوری علیه تیم ملی و به نفع روس ها که قهرمان این مسابقات شدند، اشاره شده بود، خیر آبادی در گفت و گویی که با «گل» داشت، این موضوع را یادآوری کرد که با دیدن صحنه آهسته کشتی ها و با مشورت با کارشناسان داوری معتقد است که ناداوری صورت نگرفته است.

 

جام جهانی کشتی فرنگی که در روزهای پایانی سال گذشته برگزار شد را چطور دیدید؟
در این مسابقات، به دلیل این که بعد از المپیک برگزار می شد، اکثر تیم ها با تمام قو شرکت کرده بودند اما کشتی گیران آن ها از آمادگی خوبی برخوردار نبودند. کشتی گیر وزن 98 کیلو گرم روسیه که در آن حد نبود و در 71 کیلو هم نفرات بهتری داشتند اما نمیدانم چرا از آن ها استفاده نکرده بودند. آذربایجان که تیم سابق خودم هست هم خوب بود و اگر صباح شریعتی آن اشتباه را نمی کرد، می توانستند به موفقیت برسند. درباره تیم ایران هم باید بگویم که تیم استخوانداری است و با این که از لحاظ نفری دگرگون شده است اما نشان داد که در آینده می تواند به موفقیت برسد. بیشه کشتی ایران هیچ وقت بدون شیر نمی ماند و با این که نخبه هایی مانند حمید سوریان، امید نوروزی و قاسم رضایی حضور نداشتند اما جوان های با استعدادی در تیم ملی بودند که نشان دادند می توانند برای المپیک 2020 ساخته و پرداخته شوند.

 

شما موافق بازگشت سوریان، نوروزی و رضایی به تیم ملی هستید؟
ببینید ما در ورزش سه اصل و پروسه استعداد، پرورش و حفظ استعداد را داریم. سن ورزش قهرمانی هم که مشخص است. در مورد این عزیزان هم که نام بردید من نمی توانم تشخیص بدهم و این خودشان هستند که می توانند بگویند به انتهای خط رسیده اند یا نه. چرا که بحث ما فقط فنی و جسمی نیست و باید مسائل روحی و انگیزشی آن ها را هم در نظر گرفت. سوریان، نوروزی و رضایی سرشار از استعداد هستند و تجارب بالایی هم دارند اما حالا باید دید از لحاظ انگیزشی در چه شرایطی قرار دارند.

 

قاسم رضایی که گویا می خواهد به یک وزن بالاتر برود؟
ان شا ا... که بتواند و تصمیم منطقی و خوبی گرفته باشد.

 

امید نوروزی هم که بعد از عید قوی تر از گذشته برمی گردد؟
هر کدام از این عزیازن که نام بردید، بدون مطالعه و تفکر حرفی نمی زنند. اما سن در کشتی یک واقعیت است و در یک سنی به لحاظ فیزیکی افت اجباری شروع می شود.

 

الان سن حمید سوریان برای کشتی گرفتن بالاست؟
حمید 32 سالش است و برای یک کشتی گیر سبک وزن نمی توانیم بگوییم که سن پایینی است و کار در این سن خیلی سخت است.

 

سعید عبدولی در جام جهانی چطور بود؟
سعید یک کشتی گیر بسیار با استعداد است که در زمان استاد محمد بنا کنارش بودم و او را کوچ می کردم. سعید سطح برانگیختگی بالاست و با حضور استاد بنا بیشتر هم می شد اما اگر او سطح برانگیختگی و جنگ طلبی اش را پایین تر بیاورد و در سطح مطلوب باشد خیلی خوب است. او در این مسابقات هم چند اشتباه داشت که باعث شد به مشکل بخورد. او کشتی گیر خیلی خوب و با تجربه ای است اما باید سطح برانگیختگی اش کنترل شود.

 

فکر می کنید عبدولی بتواند به کارش در تیم ملی ادامه دهد؟
مطمئنا او می تواند در آینده به موفقیت های بیشتر برسد اما به شرط این که خودش را کنترل کند.

 

وضعیت صباح شریعتی شاگرد ایرانی تان در آذربایجان چطور بود؟
صباح یک آسیب دیدگی از ناحیه کتف داشت و اصلا قرار نبود در جام جهانی هم کشتی بگیرد و از تمرینات اصلی هم دور بود اما چون تیم آذربایجان به او نیاز داشت، آمد و کشتی گرفت و مطمئنا در آینده بهتر خواهد شد.

 

تیم آذربایجان را چطور دیدید؟
این تیم تا یک سال دیگر هم خوب است اما بعد از آن پیش بینی می کنم که افت خواهد کرد!

 

چطور؟
چون ما برنامه ای ریخته بودیم که این تیم تا سه سال جواب بدهد و اگر بخواهند در وضعیت مطلوب بمانند باید شرایط کار و تمرین شان را تغییر بدهند.

 

فکر می کنید تیم ملی بتواند در مسابقات جهانی به موفقیت برسد؟
مسابقات جهانی با جام جهانی زمین تا آسمان فرق دارد و تک ستاره های همه تیم ها می آیند که نتیجه بگیرند و کار سخت است اما ان شاء ا... که تیم ملی بتواند نتایج خوبی بگیرد.

 

عملکرد علی اشکانی را در تیم ملی چطور ارزیابی می کنید؟
آقای اشکانی کارشان خوب بوده اما مربیگری در تیم ملی به زمان احتیاج دارد و باید فرصت کافی داد تا تیم ایشان ساخته شود.

 

بحث ناداوری را در سومی تیم ملی در جام جهانی چقدر تاثیرگذار می دانید؟
ناداوری که همیشه بوده و حتی در المپیک ها هم وجود داشته است اما اگر بخواهیم موردی صحبت کنیم، باید بگوییم که من کشتی علی ارسلان در 66 کیلو را چند بار به صورت آهسته و با کارشناسان داوری دیدم. ارسلان در کمرگیری به صورت همطمان زانویش به روی کفش حریف گیر می کند و صد در صد این حرکت خطا بوده است. ما هم به تیم کشورمان عرق و تعصب داریم اما نباید احساسی حرف بزنیم. آقای هادی عامل داد و بیداد راه انداخته بود که حق خوری شده اما واقعیت این طور نیست و ناداوری نشده بود. آقای ابراهیم چی چی اوغلو که یکی از برجسته ترین داوران کشتی دنیاست، خودش آنجا بوده و نمی آید نظر غیرکارشناسی بدهد.

 

در کشتی سعید عبدولی هم ناداوری نشده بود؟
خیر. در کشتی سعید هم اتفاقی نیفتاد. او چند بار به صورت حریف اش کله زد و پوئن اخطار گرفت. همین است که می گویم که سطح برنگیختگی او بالاست وگرنه این کله ها را نمی زد می توانست ولاسوف روس را ببرد.