b_Newsنخستين دوره مسابقات دوي پارس از آزادي تا آزادي برگزار مي شود

كيهاني: از كسي براي اين رقابت دعوت نكرديم حتي جعفر مرادي!

تاریخ: 1396/01/16
زمان: 15: 02
نوع: گزارش
جمعه تهران میزبان نخستین مسابقه بین‌المللی دوي پارس خواهد بود. رقابتی که در سه ماده برگزار خواهد شد و تا ظهر امروز حضور ۱۶۰ ورزشکار خارجی در آن قطعی شده بود.

نگار رشيدي

جمعه تهران میزبان نخستین مسابقه بین‌المللی دوي پارس خواهد بود. رقابتی که در سه ماده برگزار خواهد شد و تا ظهر امروز حضور ۱۶۰ ورزشکار خارجی در آن قطعی شده بود. رقابتی که تنها چهره نامدارش جعفر مرادی دونده ماراتن ایران در المپیک است و خبری از نامداران خارجی نیست. همین موضوع به مسابقات شکل همگانی داده تا واژه بین‌المللی‌اش فعلا در سایه باشد.

در همین راستا مجید کیهانی رییس فدراسیون دوومیدانی کنفرانس مطبوعاتی ترتیب داد تا اطلاعات مربوط به این میزبانی را ارایه دهد.

کیهانی در ابتدا هدف اصلی از برگزاری این رقابت را اعلام کرد:«دوی پارس در راستای توسعه پایدار دوومیدانی در کشور برگزار می‌شود. از آنجایی که شهرهای مهم دنیا مثل لندن، توکیو، سئول و ... این مسابقات را برگزار می کنند لازم بود در کشور خود هم مسابقه‌ای را طراحی کنیم. ما سال گذشته این رقابت را به صورت آزمایشی در شیراز برگزار کردیم اما از این به بعد تهران هر سال میزبان این مسابقات بود.»

او در ادامه از همگانی بودن مسابقه خبر داد:«امسال این مسابقه برای خارجی‌ها همگانی است و شرکت کننده خارجي حرفه‌اي نداریم. اما قهرمانان داخلی در این مسابقه حضور خواهند داشت. اما سال‌ آينده رقابت هم قهرماني و هم همگاني برگزار مي‌شود. تاكنون 160 ورزشكار خارجي و حدود 600 ورزشكار داخلي براي دوي پارس ثبت نام كرده‌اند كه اين تعداد علاقه‌مند به دووميداني مايه خوشحالي است. ما قصد داريم برند دوي پارس را به يك برند بين‌المللي تبديل كنيم و هر سال مسابقه به شكل مطلوبي برگزار شود.»

كيهاني در خصوص پاداش‌هاي دلاري نيز عنوان داشت:«در ماده 42 كيلومتر به شش نفر اول به ترتيب 3 هزار، 2500، 2 هزار، 1500، هزار و پانصد دلار، در 21 كيلومتر به سه نفر اول به ترتيب 1500، هزار و پانصد دلار و در دوهاي 10 كيلومتر آقايان به ترتيب به سه نفر اول هزار، هفتصد و پانصد دلار جايزه پاي سكو اهدا خواهد شد. تامين پاداش‌هاي اين مسابقه بر عهده اسپانسرهاست و فدراسيون هزينه‌اي نمي‌كند. به اعتقاد ما با توجه به دوهاي ماراتن در سطح جهان اين ميزان پاداش قابل قبول است.»

رييس فدراسيون دووميداني در خصوص تغيير مسير مسابقه گفت:«ما مي‌خواستيم مسابقه در مسيري برگزار شود كه كم‌ترين چالش را داشته باشد، مردم حضور داشته باشند و سيستم داوري هم به خوبي بتواند كارش را انجام دهد. هدف ما اين بود كه دو برند شهر تهران يعني برج ميلاد و برج آزادي را در مسير داشته باشيم كه به خاطر طولاني شدن مسير ميسر نبود. به همين دليل مسير مسابقه از مجموعه ورزشي آزادي تا ميدان آزادي خواهد بود. اما رقابت بانوان داخل مجموعه آزادي خواهد بود.»

او در پاسخ به اين سوال كه آيا از جعفر مرادي به صورت رسمي دعوت شده يا خير، تصريح كرد:«خير، ما از هيچ‌كس دعوت نكرديم. مسابقه به صورت آزاد است و هركس مي‌تواند با ثبت نام در رقابت حاضر شود.»

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.