b_Newsبا هر پيراهني مقابل پرسپوليس قرار بگيرم، برايم مثل داربي است

اميرحسين صادقي: از نظر فني، سنتي و سياسي منصوريان حالاحالا بايد بماند

b_News پرسپوليس امسال قهرمان مي‌شود اما براي سال‌هاي بعد استقلال مدعي قهرماني است
تاریخ: 1396/01/19
زمان: 13: 27
نوع: خبر
پيكان در صورت مساوي برابر پرسپوليس مي‌توانست براي كسب سهميه آسيا اميدوارتر باشد، اما شاگردان جلالي براي پيروزي به ميدان آمده بودند.

احد علوي / پيكان در صورت مساوي برابر پرسپوليس مي‌توانست براي كسب سهميه آسيا اميدوارتر باشد، اما شاگردان جلالي براي پيروزي به ميدان آمده بودند. اين مساله‌اي است كه اميرحسين صادقي به آن اشاره مي‌كند. صادقي كه به عنوان يك استقلالي مقابل پرسپوليس قرار گرفته بود و در ورزشگاه يكصدهزار نفري آزادي با حال و هواي داربي به ميدان رفته بود، در گفت‌وگو با «گل» درباره اين بازي و شرايط استقلال و البته فضاي فحش‌آلود مجازي حسابي صحبت كرد.


بازي مقابل پرسپوليس را هم كه واگذار كرديد.
اين بازي براي ما و پرسپوليس حايز اهميت بود. ما پيكاني‌ها براي اينكه بالاي جدول بمانيم و همچنين به سهميه اميدوار باشيم، هدف‌مان پيروزي بود. فشار تاكتيكي زيادي را تحمل كرديم اما نشان داديم كه براي سه امتياز آمده‌ايم.


ولي شكست دادن پرسپوليس در آزادي هم كار آساني نيست.
واقعيت اين است كه اگر براي برد به آزادي نرفته و به‌دنبال يك امتياز بوديم مي‌توانستيم آن را به دست آوريم.


بازي در آزادي آن هم مقابل پرسپوليس براي اميرحسين صادقي چه حس و حالي داشت؟
بازي در آزادي براي من يك دنيا خاطره است. از زماني كه در ليگ برتر بازي كرده‌ام، هميشه بازي براي من در آزادي جذابيت داشته است. خاطرات بازي در اين ورزشگاه مثل يك فيلم سينمايي هميشه از ذهنم مي‌گذرد و از جلوي چشمم رد مي‌شود. ورزشگاه آزادي كعبه آمال و آرزوهاي اميرحسين صادقي است و وقتي پايم را به ورزشگاه آزادي مي‌گذارم، برايم حكم زيارت را دارد.


هر بار كه مقابل پرسپوليس قرار مي‌گيري، طبق گفته اطرافيانت انگار براي تو حكم داربي را دارد.
واقعيتش همين‌طور است. احترامي كه براي باشگاه پرسپوليس و هوادارانش قائل هستم، باعث مي‌شود كه هميشه بهترين‌ بازي‌هايم را مقابل اين تيم داشته باشم. با پيراهن مس، تراكتور و صبا، پرسپوليس را برده يا مساوي كرده‌ام اما هميشه فكر مي‌كنم كه با پيراهن استقلال اين تيم را شكست داده‌ام. من هواداران پرسپوليس و باشگاهش را دوست دارم و هميشه بازي كردن مقابل اين تيم برايم خاطره‌انگيز بوده.


يك زماني هم قرار بود پرسپوليسي شوي.
چه زماني؟! دروغ سيزده است؟! من به خاطر هواداران و اينكه رقيب سنتي‌ ما هستند، دوست‌شان دارم.


يعني از پرسپوليس پيشنهادي نداشتي؟
خيلي دنبال نبش قبر نيستم. بله پيشنهاد داشتم زمان كاشاني و انصاري‌فرد به من پيشنهاد دادند كه به پرسپوليس بروم اما من يك استقلالي هستم. هميشه به هواداران، باشگاه پرسپوليس و پيشكسوتانش احترام گذاشته‌ام. واقعيت اين است كه الگوهاي فني من در فوتبال هر دو پرسپوليسي هستند؛ جواد منافي و مجتبي محرمي با اينكه در تيم‌ملي هم بوده‌اند اما به عنوان دو پرسپوليسي، الگوي فني من هستند. من بهترين خاطرات بازيگري‌ام را در بازي‌هايي كه مقابل اين تيم بوده‌ام، داشته‌ام.


نظرت درباره قهرماني پرسپوليس چيست؟
فكر مي‌كنم پرسپوليس لايق قهرماني است آن هم به چند دليل؛ اول اينكه برخلاف استقلال مشكل مالي ندارند. مربي، بازيكنان و امكانات خوبي دارند كه البته اين موضوع براي من تعجب‌برانگيز است.


چرا تعجب‌برانگيز است؟
چطور مي‌شود هر دو تيم زير نظر وزارت ورزش هستند، اما استقلال نه امكانات دارد و نه پول و نه زمين درست و حسابي براي تمرين. مشكلات حاشيه‌اي هم كه دارد. اما با اين حال فكر مي‌كنم پرسپوليس لايق قهرماني است. آنها اگر چهار امتياز ديگر كسب كنند، قهرمان مي‌شوند.


استقلال هم اگر نيم‌فصل اول مثل الان بازي مي‌كرد، مدعي قهرماني بود، قبول داري؟
استقلال جوان است و كاركردن با جوان‌ها سوخت و سوز دارد. پرسپوليس امسال قهرمان مي‌شود اما پتانسيل اين تيم براي چند سال آينده خوب نيست و نمي‌تواند قهرمان شود. اما اين استقلالي كه منصوريان ساخته شش، هفت بازيكن دارد كه 10 سال مي‌توانند استقلال را بيمه كنند.


زماني كه در استقلال بازي مي‌كردي،‌ پيش آمده بود كه بازيكن جوان با بزرگ‌ترهاي تيم دست به يقه شود؛ منظورم دعواي نورافكن با يعقوب كريمي است.
من در جريان دعواي‌شان نبودم و آن صحنه را نديدم و نمي‌توانم در اين باره صحبت كنم. اما آنچه كه مسلم است بايد صددرصد با بازيكني كه اين رفتار را كرده برخورد شود. البته منصوريان هم گفته كه بعد با نورافكن برخورد مي‌كند. نورافكن را مي‌شناسم و مي‌دانم كه بازيكن بااخلاقي است. بعضي مواقع فشار زياد روي بازيكن جوان چنين صحنه‌هايي را  به‌وجود مي‌آورد. بار تيم استقلال روي دوش جوان‌هاست و آنها گنجايش‌شان به اندازه بزرگ‌ترها نيست اما نبايد فرصت‌سوزي كنيم و آنها را از بين ببريم. بايد از خود كريمي اين موضوع شروع شود و او از نورافكن گذشت كند. اين برخورد زننده بود اما با درايت  منصوريان حل مي‌شود. به نظر من همان شب قضيه را حل و فصل مي‌كردند و جلوي حاشيه‌ها را مي‌گرفتند.


در پيكان هم صادق باراني هميشه با يك پرسپوليسي درگير است؛ چرا؟
درباره صادق باراني بايد يك نكته را بگويم كه او پسري بسيار نجيب و بااستعدادي است. به نظر من صادق قابليت‌هايش بيشتر از بازي كردن در پيكان است و به حقش در فوتبال نرسيده. واقعا نمي‌دانم چرا از كوره در رفت چون نزديك به صحنه نبودم و نديدم چه اتفاقي افتاد. كار صادق قابل دفاع نيست اما بايد موشكافانه به اين ماجرا ورود كرد و ديد چه اتفاقي افتاده كه صادق چنين رفتاري از خود بروز داده.


باراني يك پست اينستاگرامي گذاشته اما بعد آن پست را برداشت و خيلي به او در فضاي مجازي حمله شد.
متاسفانه بايد درباره رفتار مردم ما در فضاي مجازي ساعت‌ها صحبت كرد. نمي‌دانم اين چه دردي است كه مردم منتظرند تا اتفاقي رخ دهد و در فضاي مجازي تمام مشكلات خانوادگي و كاري‌شان را با فحاشي جبران كنند. اين فضاي مجازي نقطه تاريك اجتماع ماست. فكر مي‌كنم مردم ما در اين باره رد داده‌اند و رفتارشان و فحاشي‌هاي‌شان براي من يكي قابل هضم نيست. نمي‌دانم اين چه فرهنگي است ايران با آن تاريخ و عقبه‌اش در دنيا از خود به نمايش مي‌گذارد. يك زماني نصف قاره آسيا مال ايران بود و هنوز برخي از فرهنگ‌هاي ما در ديگر كشورها ديده مي‌شود اما همين فرهنگ‌هاي كهن را در كشور خودمان نداريم. خيلي راحت مشكلات‌شان را در خانه و جامعه از طريق اينترنت با فحاشي حل مي‌كنند. بدتر از همه اينكه خانواده‌ها هم از اين فحاشي‌ها در فضاي مجازي استقبال مي‌كنند.


به نظر مي‌رسد از فضاي مجازي دل پري داري؟
واقعا براي ما ايراني‌ها چنين رفتاري زشت و تاسف‌آور است. يك زماني كوچك‌ترين جمله باعث ناراحتي خانواده‌ها مي‌شد اما الان در خانواده‌ها هم فحش مثل نقل و نبات مي‌چرخد. البته اين حرف‌هاي ما هم هيچ تاثيري ندارد و روز به روز بدتر مي‌شود.


با شكستي كه مقابل پرسپوليس خورديد، فكر مي‌كني پيكان مي‌تواند سهميه بگيرد؟
فقط با يارانه مگر بتوانيم سهميه بگيريم كه البته بعيد مي‌دانم ما شامل يارانه 45هزارتوماني شويم.(خنده) از شوخي گذشته تا روز آخر تلاش مي‌كنيم اما شانس‌مان براي كسب سهميه كمتر شد. يك بازي رودررو با ذوب‌آهن داريم كه سرنوشت‌ساز است. ما بلندپروازانه به كسب سهميه در آسيا فكر مي‌كنيم.


فكر مي‌كني استقلال بتواند دومي ليگ را به‌دست بياورد؟
تيمي كه اول فصل نابسامان بود، الان رقيب جدي قهرماني است. پس بايد به آن احترام گذاشت. واقعا اگر به مشكلات استقلال در طول فصل نگاه كنيم، مي‌بينيم كه اين تيم با توجه به جايگاهش در جدول قابل احترام است. بي‌پولي و تغيير مديريت خيلي به استقلال ضربه زد و منصوريان دست تنها با همه جنگيد. پس بايد به او و تيمش احترام گذاشت. بازيكنان استقلال براي منصوريان و تيم‌شان از جان مايه مي‌گذارند آن هم با اين همه بي‌پولي و جابه‌جايي مديران كه اين اتفاقات از نظر من براي هر تيمي مثل يك زخم سرطاني است.


به‌نظر تو منصوريان بايد مثل قلعه‌نويي دو سال ديگر در استقلال بماند؟
اگر سنتي، فني، علمي و سياسي هم در نظر بگيريم منصوريان حالا حالاها در استقلال بايد بماند. مگر مديري جديد سر كار بيايد و نظرش چيز ديگري باشد. به نظر من با اين شرايطي كه استقلال دارد حفظ منصوريان بهترين راهكار است. چون با اين اوضاع و احوال نمي‌توان بلندپروازانه فكر كرد.