b_Newsهشدار تاج بعد از نامه نگران AFC

هر گل ایران در آزادی 100 هزار دلار برای فدراسیون جریمه در پی دارد

تاریخ: 1396/01/20
زمان: 12: 18
نوع: خبر
شیرینی برد ایران مقابل چین، تلخی هایی هم به همراه داشته است.

به گزارش سایت روزنامه گل، اتفاقات اخیر در بازی ایران مقابل چین و جرایم و هشدارهای کنفدراسیون فوتبال آسیا به اهالی فدراسیون فوتبال باعث شد تا شخص اول این مجموعه یک نشست خبری را بابت توضیح این مسایل برگزار کند. تاج در این زمینه گفت: باید دست به دست هم بدهیم و با همکاری رسانه‌ها و صداوسیما که می‌تواند نقش پررنگی در آگاه‌سازی تماشاگرانی که در ورزشگاه حاضر می‌شوند مشکلات را از سر راه برداریم. مشکلاتی که ممکن است برای فوتبال ایران غیرقابل جبران باشد.
تاج ادامه داد: در بازی با چین متاسفانه اتفاقاتی افتاد که ما نامه‌ای نگران‌کننده دریافت کردیم. ناظر مسابقه و داور گزارش بدی از پرتاب نارنجک ارسال کردند که فیفا در این خصوص از ما سوالاتی را پرسیده است که باید پاسخ دهیم. همچنین برخی تماشاگرها پرچم‌های فیفا را پایین آوردند که باید در این خصوص نیز جریمه مالی پرداخت کنیم.
وی افزود: در بازی با چین ما فقط چند نمونه پرتاب نارنجک دیدیم اما در گزارشی که فیفا به ما داده و داور آن را ارائه کرده است نارنجک‌ها بسیار بیشتر است و فیفا از این مسائل اظهار  نگرانی کرده است. باید به این مسائل رسیدگی شود و فرهنگ‌سازی کنیم. نمی‌دانم چه کسی می‌تواند دوستدار فوتبال باشد اما نارنجک به ورزشگاه بیاورد آن هم جایی که تیم ملی پیروز شده و شرایط بسیار مناسبی داریم. چه بعد و چه قبل از انقلاب می‌توانم بگویم تیم فعلی بهترین شرایط را برای صعود به جام جهانی دارد و دو بازی به پایان رقابت‌ها می‌توانیم صعودمان را به جام جهانی قطعی کنیم. شرایط آنقدر خوب است که حتی منتقدان، مغرضان و وارونه‌نویسان نیز معتقدند تیم ملی خوبی داریم. به همین دلیل نمی‌توان گفت کسانی که نارنجک پرتاب می‌کنند هوادار تیم ملی هستند و شاید دست‌هایی پشت پرده است تا مردم را از دیدن بازی‌ها محروم کنند. کار بسیار بدی در بازی با چین صورت گرفت که ما با در این خصوص با پلیس امنیت هم در حال پیگیری هستیم اما امیدوارم چنین کارهایی سازمان‌یافته نباشد. کار بسیار ناپسندی است که نارنجک پرتاب کنیم آن هم کنار داور مسابقه که باید امنیتش حفظ شود، شاید بگویند که هواداری تحریک شده و این کار را انجام داده اما هواداران باید هیجان خود را کنترل کنند.

رئیس فدراسیون فوتبال اظهار داشت: مسائلی که گفتم مربوط به بازی با چین بود اما موارد دیگری هم وجود دارد که AFC برای همه کشورها ارسال کرده و فقط مربوط به ما نیست. خشونت از سوی ارکان بازی، جنجال با داور مسابقه یا بازیکن حریف برای بازیکن محرومیت به دنبال خواهد داشت و شاید هواداران تعجب کنند بازیکن تیمی در طول بازی کارتی هم نگرفته اما 2،3 جلسه محروم شده و این مسئله جزو مواردی بوده که AFC اخیرا برای ما ارسال کرده است.
تاج یادآور شد: استفاده از مواد آتش‌زا و قابل انفجار جریمه به دنبال دارد و همین اتفاق اخیر جریمه 150 تا 200 هزار دلاری را به دنبال خواهد داشت که با این درآمدها برگزاری بازی برای ما صرفی ندارد. وقتی می‌توان با 150 هزار دلار اردویی برگزار کرد، چرا باید آن را برای خشونت یک فرد پرداخت کنیم؟ این جریمه‌ها در بار دوم و سوم  و تا 5 بار قابل افزایش است که چنین مسئله‌ای ما را نگران می‌کند به خاطر همین جلسه گذاشتیم تا رسانه‌ها کمک کنند تا این موارد را از میان برداریم و حتی خود هواداران باید روی سکوها کسانی که نارنجک پرتاب می‌کنند را نکوهش کنند. اگر در بازی با چین 2 نفری که نارنجک پرتاب کرده بودند را دستگیر نمی‌کردیم حتی امکان داشت داور بازی را نیمه‌تمام اعلام کند و آن وقت اتفاقات به مراتب بدتری رقم می‌خورد. با این حال اکنون باید فقط جریمه بدهیم. این موارد و قطع شدن بازی در آیین‌نامه جدید انضباطی وجود دارد و باید مراقب چنین رفتارهایی باشیم.
وی به سایر ناهنجاری‌های روی سکوها اشاره کرد و گفت: انداختن فلاش و لیزر به سوی ارکان بازی برای هر بار چند هزار دلار جریمه دارد که این جریمه‌ها قطعی است حتی اگر 100 بار در یک بازی لیزر انداخته شود ما باید 100 جریمه 5 هزار دلاری پرداخت کنیم. در این خصوص با ارکان قضایی فدراسیون فوتبال هم صحبت کردیم تا چنین مباحثی برای بازی‌های لیگ هم اعمال کنند. چنین کارهایی مخرب است و به نفع مملکت نیست و به نظر نمی‌رسد کسانی که  دوستدار انقلاب، کشور و ورزش و فوتبال باشند چنین کاری را انجام دهند. ما با هر ناهنجاری باید جریمه پرداخت کنیم و این برای ما خوب نیست.
رئیس فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: در مواردی که به آن اشاره شده پرتاب بطری آب و قوطی‌های آلومینیومی نیز جریمه دارد که اگر این بطری‌ها خالی باشد 3 هزار دلار و اگر پُر باشد 5 هزار دلار جریمه دارد. شما حساب کنید اگر از بین این همه جمعیت تیم ما گلی بزند و بعد از هر گل حداقل 20 نفر بخواهند از خوشحالی بطری به سمت زمین پرتاب کنند ما باید برای یک گل 100 هزار دلار جریمه بدهیم. از کجا باید این مبلغ را بیاوریم؟ حتی اگر هم داشته باشیم چرا باید چنین پولی را برای رفتار ناشایست پرخاشگران پرداخت کنیم؟

تاج اضافه کرد: پرتاب سنگ و موارد مشابه نیز 5 هزار دلار جریمه دارد و ما باید حواس‌مان را بیشتر از این جمع کنیم، ضمن اینکه در ادامه این موارد آمده که نمایش شعارهای مذهبی سیاسی و شعارهایی که به سمت نژادپرستی می‌رود با نظارت ناظر بازی شامل جریمه می‌شود. خوشبختانه ما شعار نژادپرستانه نداریم اما همه این موارد مشمول جریمه خواهد بود. مسئله دیگری که فیفا و AFC بسیار روی آن حساس هستند ورود افراد غیرمرتبط با بازی به درون زمین است که شاید این مورد به خبرنگاران مربوط شود و کسانی می‌توانند وارد زمین شوند که ID کارت مرتبط با برگزاری بازی را داشته باشند. در غیر این صورت بابت ورود هر فرد غیرمرتبط به زمین باید 5 هزار دلار جریمه دهیم. با توجه به این موضوع از این پس سخت‌گیری‌های بسیار زیادی خواهیم داشت.

رئیس فدراسیون فوتبال  گفت: ممکن است در بحث پخش تلویزیونی صداوسیما، به دلیل استفاده از بهپاد یا اشیایی که قبل از بازی اعلام نکرده باشد، جرایمی را برای فوتبال ایران در نظر بگیرند. بستگی به شدت جرایم این محکومیت‌ها در نظر گرفته می‌شود و تصور من این است شرایط سختی در پیش باشد. شاید جرایم نقدی برای رقبای ما چندان مسئله مهمی نباشد اما پرداخت این پول‌ها با توجه به مشکلات مالی فوتبال ایران برای ما سنگین است.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.